Banka kartında hesap numarası nerede yazar? Hesap no hangisidir?

Günümüzde bankacılık teknolojisinin ilerlemesi ve toplumda yaygınlaşması ile interaktif bankacılık işlemleri de artmaya başladı. Artık bankaya gitmeden birçok işimizi internet üzerinden yapabilmekteyiz. İnternet bankacılığını kullanırken bazen hesap numaramıza ihtiyacımız olabiliyor. Kullandığımız mobile uygulamalarda bu hesap no kayıtlı olsa da, çoğu zaman hesap numaramızı bulmakta zorlanıyoruz. Bu yazımızda banka kartında hesap no nerede yazar, banka hesap numarası kaç haneli, banka kartında hesap numarası hangisi gibi sorulara yanıt vereceğiz.

banka kartında hesap no nerede yazar?
banka kartında hesap no nerede yazar?

İnternet bankacılığı veya ATM vasıtası ile para gönderme, kredi başvurusu yapma gibi birçok işlem hesap numarası gerektiriyor. Banka hesap numarasına ihtiyacımız olduğunda ilk baktığımız yer banka kartı veya kredi kartının üzerindeki rakamlar oluyor. Ancak bu kartların üzerinde yer alan hesap numarası ile kart numarası çoğu zaman karıştırılıyor. Banka hesap no maalesef her banka kartı üzerinde yazmamaktadır. Bunun yerine kart numarası ve müşteri numarası gibi bilgiler yer alabilir.

Banka kartında hesap numarası hangisidir?

Banka kartı üzerinde birçok rakam bulunabilir: kredi kartı son kullanma tarihi, kart numarası, hesap numarası, müşteri numarası, cvc gibi.. Peki bunlardan hangisinin hesap no olduğunu nereden anlayacağız?

Tüm banka kartlarında 4 er haneden oluşan 16 haneli bir sayı bulunur. Bu sayı kart numarasıdır. Bahsettiğimiz gibi para göndereceksek veya kredi başvurusunda bulunacaksak kart numarası işimizi görmeyecektir. Bize gerekli olan hesap numarasıdır.

Her banka kartında bulunmasa da bazı banka kartlarının üzerinde, kart numarasının hemen altında ad-soyad ibaresinden sonra veya önce hesap numarası bulunur. Bu numara tıpkı kart numarası gibi 16 hanelidir ve sayı grupları arasında boşluk yoktur.

Her bankanın bir şube kodu vardır. Bu şube kodu hesap numarasının ilk 4 hanesini ifade eder. Kimi zaman 3 haneli olan şube kodunu tamamlamak için ifadenin başına “0” (sıfır) konur. Geriye kalan 12 haneli numara hesap numarasıdır. Bu 12 haneli hesap numarası da baştan 8 rakamı müşteri numarası, sondan 4 rakamı ise ek hesap numarasıdır. Örneğin Ziraat Bankasında bir hesabınız varsa sonu 5001 ile biter; fakat bir hesabınız daha varsa o da 5002 ile biter.

Banka kartında hesap no nerede yazar? sorusuna verilecek diğer cevap ise banka kartlarının arka kısmı olacaktır. Birçok banka kartının arka yüzünde 26 haneli IBAN numarası bulunur. İşte IBAN numarasının son 16 rakamı bize yine hesap numarasını verir. 16 rakamın ilk 4 hanesinin şube kodu olduğunu söylemiştik. Aynı bankaların farklı şubelerini tanımlamak ve işlemleri kolaylaştırmak için bu şube kodları kullanılıyor.

Ziraat Banka Kartı Hesap No Nerede Yazar?

banka kartında hesap no nerede yazar?
ziraat banka kartı hesap no nerde yazar?

Ziraat Bankası ülkemizin en çok tercih edilen bankalarındandır. Bu yüzden banka kartı da en fazla olan bankalardan biridir. Peki ziraat banka kartında hesap no nerede yazar? Ziraat bankası hesap numarası ilk 4 hanesi ayrı, son 8 hanesi ayrı grup olmak üzere 12 hanelidir. Örnek: 1234 56789123 yani ziraat bankası hesap no 4+8 şeklinde ifade edilir.

Ziraat banka kartlarının bir bölümünde hesap no kartın alt kısmında nispeten küçük yazı ile belirtilse de çoğu kartında hesap numarası yazılmıyor. Ancak bazı kartlarında yer alan IBAN numarasından kendi hesap numaranızı bulabilirsiniz. Ayrıca ziraat bankası hesap numaranızı öğrenmek için Ziraat Bankası ATM’lerine gidebilir, internet bankacılığını kullanabilir veya Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Yapı Kredi Banka Kartında Hesap No Nerede Yazar?

yapı kredi hesap no nerede yazar?
yapı kredi hesap no nerede yazar?

Yapı kredi hesap no kaç hanelidir sorusu bu banka kartı için oldukça sorulan sorulardan biridir. Yapı kredi hesap numarası 12 hanelidir. Banka hesap numarası 1234-12345678 şeklinde 4+8 olarak iafade ediliyor. İlk hanedeki 4 rakam bankanın şube kodunu ifade ediyor. Yapı kredi banka kartında hesap numarası genellikle bulunmuyor. Ancak IBAN numarası bulunan kartlardan hesap numaranızı görebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası hesap numaranızı öğrenmek için bankanın müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 0444 numarayı veya ATM ve internet bankacılığı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Garanti Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

garanti banka hesap numarası nerede yazar?
garanti banka hesap numarası nerede yazar?

Garanti bankasının hesap numarası 7 hanelidir ancak başında diğer bankalarda olduğu gibi 4 haneli şube kodu bulunur. Yani garanti bankası hesap no 1234-1234567 şeklindedir. Garanti Bankasının banka kartlarında genellikle hesap no yazılmıyor. Ancak örnekte gösterildiği gibi müşteri numarası olabiliyor. IBAN numarası yazılan kartlarından ise hesap no seçmek mümkün olabilir.

Garanti Bankası hesap no öğrenmek için bankanın ATM’sine gidebilir, internet veya telefon bankacılığından faydalanabilirsiniz.

Akbank Hesap No Kartın Neresinde Yazar?

akbank hesap no nerede yazar?
akbank hesap no nerede yazar?

Akbank hesap numarasını öğrenmek isteyen müşteriler banka kartlarında bu numarayı arıyor. Akbank hesap numarası kartın neresinde yazar? Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor Akbank hesap numarası 11 hanelidir. Bu 11 rakamdan ilk 4 tanesi şube kodunu, son 7 tanesi ise hesap numarasını ifade eder. Bazen şube kodu 1,2,3,4 haneli olabilir, bu gibi durumlarda şube kodunun başına “0” konulur ve işlem yapılır.

Akbank hesap no öğrenmek için banka ATM’sini, internet veya telefon şubesini kullanabilirsiniz.

İş Bankası Hesap Numarası Kartın Neresinde Yazar?

iş bankası hesap no kaç haneli?
iş bankası hesap no kaç haneli?

İş Bankası hesap no ilk 4 hanesi şube kodu, sonraki 7 hanesi hesap numarası olmak üzere 11 hanelidir. 1234 1234567 şeklinde ifade etmek doğru olacaktır. İş Bankası hesap numarası genellikle kartın üzerinde yazmıyor ancak İBAN numarasından İş Bankası hesap numaranızı çıkarabilirsiniz.

İş Bankası hesap numaranızı öğrenmek için İş Bankası ATM’lerine gidebilir, internet veya telefon bankacılığından faydalanabilirsiniz.

Altın Fiyatları Düşecek Mi? 2020
BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.