LGS’de 400 Puan Almak İçin Kaç Net Gerekir? 2022

Nitelikli bir lisede okumak her 8. sınıf öğrencisinin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek için ise LGS’ye girmek ve yeterli puanı almak gerekiyor. Nitelikli bir lisede okumak için herkesin ilk hedefi 400 puan almak oluyor. Peki LGS’de 400 puan almak için kaç net gerekir? 2022 yılında yapılacak sınav için farklı net sayıları ile 400 puan almaya çalışacağız.

Yazımıza başlamadan önce verilerimizin en son yapılan LGS’ye göre alındığını belirtmek isterim. Yani kullanacağımız LGS Puan Hesaplama Robotu MEB ile uyumludur.

Neden nitelikli lise kazanmalıyız?

Hocam nitelikli lise kazanmak neden bu kadar önemli diye sorduğunuzu şimdiden duyar gibiyim. Aslında burada sizlere vereceğim en doğru cevap “rekabet” sözcüğünde gizli. Nitelikli liselerde okuyan öğrenciler sınavlarda ciddi başarı gösteren öğrencilerdir. Bu yüzden nitelikli lisede okuyan öğrenciler arasında rekabet oluşur.

Lise öğrenimini rekabet, disiplin ve düzen içinde gerçekleştiren öğrenciler lise hayatlarının sonunda girecekleri üniversite sınavında da başarılı oluyor. Nitelikli lise mezunu olan öğrencilerin üniversitede tıp, veterinerlik, hukuk, diş hekimliği, psikoloji gibi önemli meslekleri okudukları bir gerçek. Daha önce nitelikli lise kazanmak için kaç net yapmak gerekir yazımızı da keleme almıştık. Onu da okumanızı tavsiye ederim.

LGS’de 400 puan almak için kaç doğru yapmak gerekir? 2022

LGS’de nitelikli lise için 400 puan çok yeterli olmasa da hedefleri gerçekleştirmek için geçmemiz gereken en önemli baraj 400 puan barajıdır. Bu yüzden yazımızın devamında LGS Puan Hesaplama Robotu ile çeşitli hesaplamalar yaparak, LGS’de kaç net yapmamız gerektiğini öğreneceğiz.

Bilindiği gibi LGS de 90 soru bulunuyor. Peki bu 90 sorunun dağılımı nasıl? Aşağıda bu sorunun yanıtını gösteren tabloyu görebilirsiniz.

Türkçe20 Soru
Matematik20 Soru
Fen Bilimleri20 Soru
Yabancı Dil10 Soru
İnkılap Tarihi10 Soru
Din Kültürü10 Soru
LGS 2022 Soru Dağılımı

Yukarıda verildiği gibi bazı derslerden soru sayısı fazla, bazı derslerden soru sayısı az. Bizler hesaplama yaparken 400 puana ulaşmak için 2 farklı yol izleyeceğiz.

  • Soru katsayısı yüksek derslerden fazla net yapmak.
  • Soru sayısı fazla olan derslerden az yanlış yapmak.

LGS’de Türkçe testinde bir soru 4 puandır. Türkçe dersinden ne kadar net çıkarırsak getirisi o kadar fazla olacaktır. İngilizce, Din Kültürü ve İnkılap Tarihi testlerinde bir soru 1 puana denk gelirken, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinde soru katsayıları eşittir.

Şimdi 400 puan almak için hesaplamaya başlayalım. Sizlerde hesaplamalarınızı MEB ile uyumlu LGS Puan Hesaplama 2022 Robotundan yapabilirsiniz.

LGS’de 400 puan almak için kaç yanlış yapmak gerekir? 2022

İlk hesaplama alternatifimizi nispeten matematik dersinden çekinen öğrenciler için gerçekleştirdik. Diğer derslere oranla matematik dersini daha az net ile kapatarak 400 puana ulaştık. Peki düşük matematik neti ile 400 puan alınır mı? Cevabımızı aşağıdan inceleyebilirsiniz.

LGS'de 400 puan almak için kaç yanlış gerekir?
LGS’de 400 puan almak için kaç net gerekir?

Yukarıda netleri incelediğinizde Türkçe ve Fen Bilimleri derslerinden 15 net yaparken, Matematik dersinden 10 net yaptık. İnkılap, İngilizce ve Din Kültürü derslerinden ise bir birine yakın fakat iyi netler yazdık. Toplamda 65 net ile 400 puana ulaşmış olduk. Puan hesaplama sistemimiz MEB ile uyumlu olduğu için bu yıl %99 benzer bir sonuçla karşılaşacağız.

Bir diğer hesaplama yöntemimiz Fen Bilimleri dersinden daha az net çıkaran arkadaşlarımız için. Hocam, Fen Bilimleri dersim zayıf. Ben Fen Bilimleri dersinden korkuyorum diyen arkadaşlarımız için Fen Bilimleri ders netlerini düşük tuttuk.

lgs'de 400 puan almak için kaç doğru yapmak gerekir
lgs’de 400 puan almak için kaç doğru yapmak gerekir

Yukarıda Türkçe ve Matematik derslerinden 15’er net yaptık. Ancak Fen Bilimleri dersinden kötü diyebileceğimiz biz sayıda, 8 net yaptık. İnkılap, İngilizce ve Din Kültürü derslerinden ise bir birine yakın fakat iyi netler yazdık. Toplamda 60 net ile yaklaşık 400 puan elde edebildik.

Bu hesaplamalardan hareketle LGS’de 400 puan almak için kaç net gerekir sorusuna en az 60 net demek yanlış olmayacaktır. Ancak bizim yaptığımız net sayılarını sizler farklı kombinasyonlarla deneyebilirsiniz. İngilizce, Din Kültürü ve İnkılap Tarihi derslerinden soru katsayılarının 1 puan olduğunu unutmayın.

LGS ile ilgili kafanıza takılan soruları Serkan Hocaya Sor bölümünden sorabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

2 Responses

  1. Birisi dedi ki:

    3 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Yanl 1 doğrun gidiceğine 3 boşun olsun daha iyi mesela 80 doğru 10 yanlış yaptın 3.3=9 3 doğrun gidiyo 87 net oluyo ama 80 doğru 10 boş yapsan sana 80 net geliyo o yüzden boş bırak

  2. Mustafa Ensar Aksoy dedi ki:

    Abilerim yani bu lgs de sınavda yanliş yada bilemediğimizi boş bıraksak puandan gitmez deki boş bırakmak daha mi avantajlı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.