2021 Psikolog Maaşları (Devlet-Özel Sektör)

Üniversite adaylarının en çok tercih ettiği mesleklerden biri olan psikologluk özellikle son yıllarda oldukça revaçta. Hal böyle olunca 2021 psikolog maaşları da merak ediliyor. Psikologlar devlet hastanelerinde ve özel sektörde çalışabiliyor. Bunun yanında kendileri için klinik açabiliyorlar. Peki 2021 psikolog maaşları ne kadar?

Psikolog olmak isteyenler ve psikologların kazandığı maaşları merak eden kişiler tarafından 2021 psikolog maaşları hem devlet hem de özel sektörde sizler için derlendi.

Psikologlar ne kadar kazanıyor? Maaşları ne kadar?

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli konu psikologların hem özel sektörde hem de devlet de oldukça kolay istihdam edildikleridir. Ancak bu mesleğin cazip olan birçok yanı vardır. Çalışma şartları ve seans ücretleri ile özel sektörde çalışmak, birçok psikoloji mezunu için daha cazip gelmektedir.

Günümüzde devlet hastanelerinde psikologlar görevlendirilmektedir. Bir doktora randevu alır gibi kendilerinden randevu alıp muayene oluyorsunuz. Özel sektörde ise yine kendi ofislerinde çalışan psikologlar vardır. Bu mesleğin son yıllarda oldukça prestijli gözüktüğü aşikar. Bu yüzden birçok üniversite adayı psikolog olmak istiyor. Psikologlar ne kadar maaş alıyor sorusu ise yine bu mesleği tercih etmek isteyen adaylar tarafından soruluyor.

psikologlar ne kadar maaş alıyor
2021 psikolog maaşları

2021 Psikolog Maaşları Devlet ve Özel Sektör

Psikologlar devlet hastanelerinde çalıştıklarında kademe ve derecelerine göre maaşlarında farklılık bulunur. Eski psikologlar ile yeni işe başlayan psikolog maaşları arasında bu yüzden fark bulunur.

Yeni işe başlayan bir psikolog bekar ve çocuksuz ise 4700 TL civarı bir maaş ile işe başlamaktadır. Ancak derece ve kademesine göre bu maaş 7000 TL’nin üzerine çıkmaktadır.

Özel sektörde ise durum farklılık göstermektedir. Özel hastanelerde ve kliniklerde psikologların aldıkları maaşlar, kişinin tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Özel hastanelerde yeni mezun olan psikolog 4000 TL ile işe başlamaktadır. Ancak tecrübesi ile aldığı maaş doğru orantılı şekilde yükseldiğinden kliniklerde ve özel hastanelerde aldıkları maaş 17.000 TL’yi bulmaktadır.

Eğitim seviyesi yükseldikçe meslekte uzmanlaşan psikologların aldıkları maaşlar da artmaktadır. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans eğitimini tamamlayan psikologlar daha yüksek maaş almaktadır. En düşük uzman psikolog maaşı ülkemizde 7500 TL civarındadır. Ancak bu maaş tecrübe ve kariyere bağlı olarak 17.000 TL civarına çıkmaktadır.

YKS Puan Hesaplama Robotumuzu Deneyin. %100 Uyumludur

2021 Psikolog maaşları yazımızı yazarken kariyer hedefleyen üniversite adaylarını da unutmadık. Hastanelerde, kliniklerde ve kendi ofislerinde çalışmayan psikologlar, bakanlıklara bağlı kurumlarda çalışabilmektedir. Bu durumlarda kamu personeli olacaklarından maaşları bu seviyeye yakın olacaktır. Ancak 12.000 TL’ye kadar ulaşan maaşları ile kamuda istihdam edilen psikologlar da vardır.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.