Altın fiyatları düşecek mi? 2020 Altın fiyatları ne olur?

altın fiyatları düşecek mi 2020
altın fiyatları düşecek mi 2020

2020 yılının ilk günlerinde küresel çapta yaşanan önemli olaylar altın ve döviz üzerinde etkiler yarattı. 1 Ocakta 290 TL olan gram altın fiyatı 6 Ocakta 300 TL civarında seyrediyor. Yatırımını altına kaydırmak isteyen kişiler ise altın fiyatlarının tekrar eski düzeyine inmesinden çekindiğinden altın fiyatları düşecek mi 2020 şeklinde sorular soruyor.

Son olarak ABD ile İran arasında yaşanan gerginlikler altın fiyatlarını aniden yükseltti. Altının ons fiyatı 1550 doları geçerken, çeyrek altın 500 TL, gram altın ise 300 TL satış fiyatına ulaştı.

Tüm bu gelişmeler altın fiyatlarında meydana gelen bu artışın devam edip etmeyeceği sorularını da beraberinde getirdi. İnsanlar şimdilik karlı görünen altın yatırımına yönelmiş durumda. Uzmanlar çeşitli görüşler beyan etse de ortak fikir uzun vadede altının kar getireceğidir. Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler küresel çapta meydana gelen olaylardan genellikle olumsuz etkilenir. Kabul etmek gerekiyor ki dünya siyasi gündemi son günlerde oldukça karışık.

Geçmişe baktığımızda çok uzaklara gitmemize gerek yok. 2019 yılında altına yatırım yapan kişiler oldukça kar elde etti. Genellikle dalgalanmalar yaşayan altın piyasası 2019 yılında %40 oranında kazandırdı. Geçen yıl Ocak ayında 225 liradan işlem gören gram altın sene sonunda 290 lirayı görmüştü. Şuan merak edilen şey ise 2020 de altın fiyatlarındaki değişimin nasıl seyredeceği. Bu yüzden yatırımcıların ve uzmanların fikirleri baz alınarak altın fiyatları düşecek mi 2020 başlıklı yazımızı kaleme aldık.

2020 altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?
2020 altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Altın toplumda en garanti yatırım aracı olarak bilinir. Çünkü altın fiyatları uzun vadede sürekli artış gösterir. Kısa dönemde çok karlı olmayan altın yatırımı uzun sürede düşünüldüğünde bir hayli kazançlıdır. Uzmanlar 2020 yılında altın yatırımının doğru olacağını savunuyor. Yatırım yapacak kişilere çağrıda bulunan uzmanlar bu alana yatırımlarını kaydırmalarını tavsiye ediyor.

2020 yılında altın fiyatları nasıl olacak?

Geçtiğimiz yıl altının döviz karşısında belirgin olarak daha fazla kazandırması yatırımcıların dikkatini çekmişti. İçinde bulunduğumuz bölgenin stratejik durumu sürekli yeni gelişmelere gebe olduğundan döviz daha dalgalı bir trend izleyecektir. Bu yüzden altın yatırımı daha mantıklı görünüyor.

Uzmanlar altın fiyatlarının aniden fırlamasından sonra düşüşe geçebileceğini de vurguluyor fakat bu düşüşün kısa süreli olacağını tahmin ediyor. Yatırımcıların bu gibi düşüş durumlarında cesur olmasını ve altın yatırımından caymaması gerektiğini vurguluyor.

Altın fiyatlarının aniden çıkış yakaladığı zamanlarda bir noktadan sonra fiyatların düştüğünü belirten uzmanlar, bu düşüş anını takip edip altın alınacaksa bu zamanlarda alınması gerektiğini söylüyor.

Altının güvenli bir yatırım aracı olduğu herkes tarafından biliniyor. Uzmanlar ise dövizden ziyade yatırımın altına yapılmasını daha doğru bulduklarını belirtiyor. Nitekim geçmiş yıllardan da örneği verildiği gibi altın uzun zamanda oldukça karlı bir yatırım aracı.

2020 altın fiyatları ne olur
2020 altın fiyatları ne olur?
Yazımızda yer alan yorum ve beyanlar kişisel fikirlere dayalıdır. Profesyonel yatırım danışmanlığı kapsamında ele alınmamalıdır. Bu kapsamda doğacak her türlü zarardan yazili-sorulari.com sorumlu değildir.

Altın fiyatları ile ilgili yorumlarınızı bize yazmayı unutmayın. Bu konuda sormak istediğiniz soruları sitemizin soru sor-cevap al kısmından ücretsiz sorabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.