KPSS P3’te 90 Puan Almak İçin Kaç Net Gerekir? 2022

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), her yıl milyonlarca adayın kamuda çalışma hayalini gerçekleştirmek için girdiği bir sınavdır. Lisans mezunlarının B grubu atamalarında P3 puan türü kullanılmaktadır. Bu yüzden adaylar KPSS P3 te 90 puan almak için kaç net gerekir sorusunun cevabını merak ediyor.

Sınavın ilk oturumu olan genel kültür 60 soru, genel yetenek 60 soru toplamda 120 soru sorulmaktadır. Soruların derslere göre dağılımını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Genel YetenekGenel Kültür
Türkçe 30 SoruTarih 27 Soru
Matematik 30 SoruCoğrafya 18 Soru
Anayasa 9 Soru
KPSS GK-GY Soru Dağılımı

B grubu atamalarında 90 puan alan bir aday, çok büyük aksilik olmazsa atanıyor diyebiliriz. Bunun yanında bazı kurumlar sınav dışında mülakat da yapmaktadır.

KPSS’de en yüksek puan 100 olduğundan, 90 puan hiç de küçümsenmeyecek bir başarıdır. Zaten bu puana ulaşmak için oldukça yüksek net sayısına ulaşmak gerekiyor. Ancak çalışana zor olmadığını da söylemek gerek. Bu yazımıza KPSS Lisans Puan Hesaplama Robotu yardımı ile bazı hesaplamalar yaptık ve KPSS P3 te 90 puan almak için kaç net gerekir gördük.

KPSS P3 PUAN HESAPLAMA 2020

Yukarıda verilen KPSS lisans puan hesaplama robotumuzda göreceğiniz gibi toplamda yaklaşık 98 net ile 90 puan almak mümkün. Burada hesaplanan verilen 2019 KPSS soru katsayılarına göre hesaplanmıştır. Sizler de P3 puanınızı hesaplayabilirsiniz.

Yukarıda yaptığımız hesaplama sonucu genel yetenek için 49 net, genel kültür için 49 net yazdık ve P3 puanımızın 90 olduğunu gördük. Tabi buradaki net oranlarını çeşitli kombinasyonlar ile değiştirmek mümkün.

Örneğin, 45 genel yetenek neti, 55 genel kültür neti ile de 90 puan almak mümkündür.

P3 Puanı Nasıl Hesaplanıyor?

KPSS P3 puanının hesaplanması için GK-GY testlerinde adayın en az 0.5 net yapması gerekiyor. Diğer puan türlerinde genel yetenek-genel kültür testlerinin ağırlıkları farklı olsa da, P3 puanı hesaplanırken genel kültür ve genel yetenek testlerinin ağırlıkları %50-%50 eşittir.

KPSS’de her soru eşit puan mı getiriyor?

Standart sapma olayı KPSS’de de oluşmaktadır. Daha az çözülen soruların getirdiği puan her zaman daha fazla olmakta. Son yapılan sınavlarda vatandaşlık sorularının standart sapma nedeniyle daha fazla katkı sağladığı görülüyor. Az çözülen sorular her zaman daha değerlidir.

Türkçe, Matematik gibi dersler bilgi deformasyonu en az olan derslerdir. Bu tür derslerde hemen hemen herkes bir şeyler hatırlamaktadır. Ancak tarih ve vatandaşlık dersleri KPSS de adayların fark ortaya koyduğu derslerdir.

KPSS P3 puanı lisans mezunları için çift yıllarda geçerlidir. Tek yıllarda alınan puan ile P3 puanına göre alım yapan kurumlara lisans mezunları başvuramıyor.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.