Yerli malında yapılacak yemekler nelerdir?

Yerli malında yapılacak şeyler

Her yıl 12-18 Aralık haftasını kapsayan günlerde kutlanan Yerli Malı Haftası’nın diğer adı Türk Malları Haftası’dır. Bu hafta için sıklıkla merak edilen yerli malında yapılacak yemekler nelerdir, yerli malında yapılacak şeyler nelerdir, yerli malında yapılacak etkinlikler nelerdir gibi sorulara yazımızın devamında cevap vereceğiz.

yerli malında yapılacak yemekler

İlkokul sıralarından beri her yıl okullarda bir şenlik havasında kutlanan yerli malı, günümüzde heyecanla beklenen belirli gün ve haftalar içerisinde yer alıyor.

Aralık ayının ikinci haftasına denk gelen 12-18 tarihleri arasında kutlanan yerli malı, annelerimizin müthiş ev yemekleri ile akıllarda kalmıştır. O gün geldiğinde herkes memleketinin meşhur yemekleri ile ülkemizin yerli üretimleri olan market ürünlerini okullara getirirdi.

Sarmalar, kekler, patlamış mısır, yerli içecekler… Hepsi okul sıralarını süsleyen yiyeceklerdi. Peki yerli malında yapılacak yemekler nelerdir? Bunları bir sıra halinde yazmak istedik.

Özellikle kuru yemişler, meyveler ve balık masaları süsleyen yiyeceklerdi. Şimdi yerli malında yapılacak şeyleri görelim.

1- Yöremize ait yiyecekler

Memleketimizden izler taşıyan yemekler yerli malı haftasının olmazsa olmazlarındandır. Yöremiz Doğu Anadolu ise etli yemekler yapabiliriz. Ege yöresinin olmazsa olması yaprak sarmadır. Güney Doğu Anadolu ise acılı yemekleri ile meşhurdur.

yerli malı yöresel yemekler

2- Memleketimizde yetişen meyveler

Her şehrin kendine has meyvesi olmasa da birçok ilimizde yetişen meşhur meyveler vardır. Özellikler Antalyalılar için yerli malı haftasında muz olmazsa olmazdır. Yine Akdeniz bölgesine özgü turunçgiller yerli malı haftasında tercih edilebilir.

yerli malı meyveler

3- Kuru yemişler

Kuru yemiş yerli malı haftası dışında da sık sık tükettiğimiz bir besin. Fakat ülkemizde üretimi yapılanları yerli malı haftasında ayrı bir önem arz ediyor. Yerli malında okula ne götürülür sorusuna “kuru yemiş” cevabını verebiliriz.

yerli malı kuru yemiş

4- Yerli İçecekler

Annelerimiz bazı gazlı içeceklere karşı çıksa da yerli üretim olan birçok gazoz markası vardır. Bu içecekler annelerimizin yaptığı nefis yiyeceklerin yanında çok güzel giderdi. Yerli malı haftasına yerli malı içeceklerimizi götürebiliriz.

yerli malı içecekler

5- Anne eli değmiş hamur işi

Her şeyin en sağlıklısı ev yapımı olandır. Annemizin yaptığı kekler, börekler, çörekler yerli malında yapılacak yiyeceklerdendir. Lezzetli olan bu ev yapımı unlu yiyecekler en sevilen besinlerdir.

yerli malı kek, börek, çörek

6- Yaprak Sarma

Sarmayı ayrı bir yere koyduk çünkü hemen hemen herkesin severek tükettiği bir yiyecektir. Ege yöresinin zeytin yağı ile enfes bir lezzet olan yaprak sarma yerli malında ne yemek yapılır sorusuna verilecek en güzel cevaplardandır.

yerli malında ne yenir

7- Konya Şekeri

Şeker sevenleri unutmak istemedik. Konya şekeri ülkemizde üretilen yerli lezzetlerden biridir. Beyaz rengiyle ağız sulandıran bu şeker, ağızda pamuk gibi dağılıyor. Yerli malında en çok götürülen şeylerden biridir.

12-18 Aralık haftasında kutlanan yerli malı haftasında ne yemek yapılır, yerli malı haftasında hangi yiyecekler götürülür gibi sorulara cevap verdik. Yerli malı haftasında ülkemizin değerlerini yaşatmak amacımız olmalıdır. Yerli malı tüketimini arttırmalı, ülkemizde üretilen yiyecekleri tercih etmeliyiz.

Belirli gün ve haftalar ana kategorisinde yer alan yerli malı haftası alt kategorimize göz attınız mı?

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 1 = 5

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.