Psikoloji 10.sınıf 2.dönem 2.yazılı soruları

…….. ANADOLU LİSESİ
10.SINIFLAR PSİKOLOJİ DERSİ ORTAK SINAV SORULARI

  • Ne böyle senle, ne de sensiz

Yazık yaşanmıyor çaresiz

Ne bir arada ne de ayrı

Olmak imkansız, hiç sebepsiz

Şairin dizelerinde ifade ettiği çatışma türü hangisidir? (10p)

Cevap:

 

  • Kardeşini kıskanan bir çocuğun çok iyi bir ağabey olmaya çalışması.
  1. Eşinden beklediği sevgiyi bulamayan bir bayanın aşk şiirleri ve roman yazması.

III. Hakeme sinirlenen futbolcunun topu yere vurması.

Yukarıda verilen cümleler hangi savunma mekanizmaları örneklendirmiştir? (10p)

 Cevap: I: …………………………………………………………………… (4p)

            II: ……………………………………………………………………. (3p)

           III: …………………………………………………………………… (3p)

 

 Bazı kişiler kendi dikkatsizlikleri sonucu ortaya çıkan istemedikleri bir olayı bir süre sonra unutabilirler. Kişinin sürekli acı duymasını önlemesi açısından “unutma bazen yararlıdır” denilebilir. Ancak, birey bu yola gerçekle ilgisini kesecek derecede ve sıklıkla başvuruyorsa, o zaman uyum zorluğuna yol açacak ve sonuçta daha çok sorunları olan bir kişilik ortaya çıkaracaktır. Bu parçada sözü edilen durum savunma mekanizması hangisidir? (10p)

Cevap:

 

  • Öğrenme üzerindeki bozucu ya da engelleyici etki olması
  1. Unutmayla ilgili olması

III. Öğrenme sırasında oluşması

  1. Davranışlarla ilgili olması

Yukarıdaki verilen bilgilerden hangileri “Ket vurmayla” ilgilidir? (10p)

Cevap:

 

5) Deneme sınavından düşük puan alan bir öğrencinin “Sınavda birinci olan çocuk bizim gruptan Barış, Barış’ı kimse geçemez, o kesin derce yapar” demesi ya da arkadaşlarıyla oyun oynarken kavga eden çocuğun arkadaşlarına “Benim babam senin babanı döver” demesi hangi savunmaya örnektir? (10p)

Cevap:

  

6) Belleğe gelen bilgiler diğer bilgilerden farklı bir anlam kazanır. Bilgi bellekte korunur. Ne zaman bu bilgiye gereksinim duyulsa tekrar zihinde canlandırılır. Buna göre belleğin işlevleri hangileridir ve sırasıyla yazınız? (10p)

Cevap: 

 

 7)    

 Nasrettin Hoca, Yağmurlu bir günde koşarken, komşusuna rastlar, komşusunun, “Hocam, neden rahmetten kaçıyorsun sorusuna: “Hayır, ben rahmetten kaçmıyorum, aksine onu çiğnememek için koşuyorum.” der. Bu parçada, Nasrettin Hoca hangi savunma mekanizması hangisidir? (10p)

Cevap:

  

8) Bazı kişiler başkalarında gördükleri olumlu ve beğenilen özellikleri kendilerine mal ederler. Bazen de kendilerinde bulunan, hoşa gitmeyen, olumsuz yönlerini başkalarına mal ederek eleştirirler. Bu parçada belirtilen iki savunma mekanizması hangileri olabilir? (10p)  

Cevap:

 

Yukarıdaki şekilleri göz önüne alarak özellikle okları dikkate alarak hangi çatışma çeşidine örnek olarak olabilir, kutularda boş bırakılan yerlere yazınız? (10p)

 

10) Başkalarına hiç yardım etmeyen ve sürekli kendi çıkarını gözleyen bencil birinin; “Herkes kendi başının çaresine bakıyor, kimse diğerine yardım eli uzatmıyor” diyerek, etrafındaki kimseleri suçlaması hangi savunma mekanizmasına örnek olabilir? (10p)

Cevap:

Yazılı Sorularını Şimdi İndir

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.