Batı Cephesi Özet Konu Anlatımı

Batı cephesi savaşları ve komutanları

Milli mücadele döneminde önemli mücadele sergilediğimiz diğer bir cephe batı cephesidir. Batı cephesinde savaştığımız devlet Yunan devletiydi. Yunanlar ilk önce İzmir’e asker çıkardılar ve böylece Ege Bölgesi’nin iç kesimlerine girmek istediler. Buna izin vermemek için ettiğimiz mücadele sonucu batı cephesi açılmış oldu.

Batı cephesi ve Hasan Tahsin

Batı cephesini yöneten çok önemli komutanlar vardır. Ancak düşmana ilk kurşunu sıkarak milli mücadelenin en önemli temsilcilerinden biri de Hasan Tahsin’dir. Milli mücadelenin batı cephesindeki kahramanlarından olan Hasan Tahsin, bir gazetecidir. Çalıştığı gazetenin adı hukubeşer idi. İzmir iskelesine ilerleyen düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin, çıkan çatışmada şehit oldu. Ancak milletimize güç veren bu direnişi manevi anlamda gücümüze güç katmıştır.

Batı cephesi ve Hasan Tahsin
Batı cephesi ve Hasan Tahsin

İzmir’in düşman işgaline uğramasını tüm ülkemizde vatandaşlar protesto etti. Ege bölgesinde gönüllü birliklerden oluşan kuvayımilliye birlikleri oluşturuldu. Bu birliklere eli silah tutan kişiler katıldı. Başlarında ise daha sonra batı cephesi komutanları listesinde de yer vereceğimiz Yörük Ali Efe vardı.

Kuvayımilliye birlikleri batı cephesinde oldukça direnmesine rağman İngilizlerden de destek alan Yunanların saldırılarına karşı yetersiz kaldı. Büyük Millet Meclisi tarafından bu bölgeye yeni bir düzenli ordu birliği gönderildi. Bu birliğe Batı Cephesi Komutanlığı denir. Yine batı cephesi komutanları için ismi yazılması gereken kişiler Ali Fuat Paşa ile Albay İsmet Bey (İsmet İnönü)’dir.

İnönü Zaferleri

İsmet İnönü komutasındaki ordumuz ilk başarısını İnönü Zaferi ile elde etti. Henüz yeni kurulan millet meclisi bu savaşlarda elde edilen başarılar nedeniyle halkın güvenini sağladı.

batı cephesi özet konu anlatımı
batı cephesi özet konu anlatımı

Mustafa Kemal bu savaşların ardından İsmet Paşa’ya çektiği telgrafta şöyle demiştir:

Siz orada yalnız düşmanı değilmilletin makûs talihini de yendiniz.

Mustafa Kemal Atatürk

Sakarya Meydan Muharebesi (23 Ağustos 1921)

Yunanları İnönü savaşları sonucunda püskürtmüştük. Bu hezimetin ardından Yunan ordusu Ankara’ya doğru harekete geçti. O sıralar TBMM başkanı olan Mustafa Kemal ordumuzu zayiata uğramaması için Sakarya Nehri’nin doğusuna konuşlandı. Bu boşluktan faydalanan Yunan ordusu Afyon, Kütahya ve Eskişehir’i işgal etti.

Ordumuzun birçok eksiği bulunuyordu. Bu eksikler kahraman Türk milleti tarafından oldukça fedakarlık gösterilerek tamamlanmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi (23 Ağustos 1921) adını verdiğimiz savaş, Yunanların hücum etmesiyle başladı. Tam 22 gün gece gündüz süren savaşı Türk Ordusu kazandı.

Sakarya Meydan Muharebesi
Sakarya Meydan Muharebesi

Not: Mustafa Kemal bu savaşların ardından “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanı almıştır.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi (30 Ağustos 1922)

Sakarya Savaşını kazanan ordumuz, Mustafa Kemal’in düşmanları yurdumuzdan komple atmak istemesi üzerine harekete geçti ve hazırlıklar yaptı. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından 30 Ağustos 1922’de Yunan ordusuna bir darbe daha vurmak üzere hücum edildi. Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak bilinen bu savaşta Yunan ordusu hezimete uğradı.

Not: Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” sözü bu savaştan sonra söylenmiştir.

Mudanya Ateşkes Antlaşması (11 Ekim 1922)

9 Eylül’de İzmir’e giren ordumuz, İstanbul’a doğru harekete geçti ancak savaşmayı göze alamayan düşman devletler Türk Hükümeti’ne ateşkes teklifi sundu. Mudanya Ateşkes Antlaşması olarak bilinen bu antlaşma sonucu İstanbul, Boğazlar Bölgesi ve Doğu Trakya savaşmadan kazanıldı.

Mudanya Ateşkes Antlaşması
Atatürk Franklin Bouillon ile beraber – 1922

Dikkat 4. sınıf sosyal bilgiler ders notları kategorisinde yer alan bu ders notumuza benzer içerikleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca 4. sınıf sosyal bilgiler testleri ile bilgilerinizi sınayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.