Deprem öncesinde yapılması gereken şeyler nelerdir?

Deprem ülkemizde can ve mal kaybına en çok neden olan doğal adetlerin başında gelir. Depremin vereceği zararları en aza indirmek veya ortadan kaldırmak için deprem öncesinde yapılması gereken şeyleri uygulamalıyız.

Deprem, yer kabuğunun bir enerji sonucu hareket etmesi sonucu yer yüzeyinin sallanmasıdır. Deprem karada ve denizde meydana gelebilir. Ülkemizde birçok bölge 1. derece deprem bölgesi olarak geçmektedir. Bu da depremin olası olumsuz etkilerine her zaman hazırlıklı olmamız anlamına gelir.

Depremden korunmak için deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında yapılması gereken şeyler vardır. Bu ders notumuzda 4. sınıf sosyal bilgiler ders kitabımızda yer alan deprem öncesinde yapılması gereken şeyler nelerdir sorusuna yanıt veriyoruz.

Deprem öncesinde yapılması gereken şeyler nelerdir?
Deprem öncesinde yapılması gereken şeyler nelerdir?

Depremden önce ne yapmalıyız?

1- Acil Durum Planı Hazırlamalıyız

Her şeyden önce acil durum planı hazırlanmalıdır. Acil durum planı deprem anında panik yaratmadan hareket etmemizi sağlar. Bir plana sadık kalarak kendimizi güvene almak yapacağımız ilk şey olmalıdır.

Acil durum planı sayesinde evimizde güvenli yerleri belirleyerek depremde o yerlere sığınmalıyız. Bunun yanında tehlikeli olabilecek yerler de acil durum planında belirtilmeli, deprem anında bu tür yerlerden uzak durulmalıdır.

2- Deprem Çantası Hazırlamalıyız

Yapılması gereken ikinci önemli şey ise deprem çantası hazırlamaktır. Deprem çantası, depremde hayat kurtaracak besinler ve eşyalar ile hazırlanabilir. Peki deprem çantasında ne olmalıdır?

Deprem çantasında bulunması gerekenler

a) Gıda malzemesi

Gıda malzemeleri deprem öncesinde hazırlanmalıdır. Deprem çantasında olmazsa olmaz malzemeler temel ihtiyaç malzemeleridir. Özellikle uzun ömürlü ve besleyici özelliği yüksek gıda malzemeleri deprem çantasında bulunmalıdır.

Kuru yemiş, kuru meyve, bisküvi, konserve, şeker, çikolata gibi yüksek kaliteli besinler tercih edilmelidir.

b) Giyecekler

Deprem öncesinde hazırlayacağımız deprem çantasında mutlaka giyecek bulunmalıdır. Olası bir zor durumda giysiler olmazsa olmazdır.

İç çamaşırı, çorap, mevsime uygun giysiler bulunmalıdır.

c) Temizlik malzemeleri

Temizlik malzemeleri hayati önem taşımaktadır. Deprem çantasında geçici de olsa temizlik ihtiyacımızı giderecek malzemeler bulunmalıdır.

Sabun, diş macunu, diş fırçası, ıslak mendil, tuvalet kağıdı bulunmalıdır.

d) Diğer malzemeler

Yukarıda verilen temel ihtiyaç malzemelerinin yanında hayat kurtaracak bazı araçların deprem çantasında bulunması gerekir.

İlk yardım çantası, ilaçlar, düdük, makas, pilli radyo ve el feneri, yedek piller mutlaka bulunmalıdır.

Dikkat : 4. sınıf sosyal bilgiler ders notları kategorisinde yer alan bu ders notumuza benzer içerikleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca 4. sınıf sosyal bilgiler testleri ile bilgilerinizi sınayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.