İnsanlar hangi hareketleriyle selin bir doğal afete dönüşmesine yol açabilir?

İnsanlar hangi hareketleriyle selin bir doğal afete dönüşmesine yol açabilir sorusuna yanıt vermek için bu ders notumuzu hazırladık.

Sel ülkemizde sık karşılaşılan bir doğal afettir. İnsanlar selin olumsuz etkilerinden korunmak için çeşitli önlemler alabilir. Bazen de selin bir doğal afete dönüşmesinde insanlar önemli rol oynar.

Sel meydana geldiğinde can ve mal kaybına neden olabilir. Bu nedenle selin beşeri faaliyetler nedeniyle oluşmamasına özen gösterilmelidir. Sel bir doğal afet olsa da insanlara verdiği zarar, insanların ihmalleri sonucu meydana gelebilir.

Örneğin; yüksek miktarda yağış alan bölgede dere yataklarına yerleşim yeri yapılması çok tehlikelidir. Çünkü aşırı yağış bu derenin taşmasına neden olabilir, etrafındaki evlere maddi zarar verirken, burada yaşayan insanların can güvenliğine zarar verebilir.

İnsanlar hangi hareketleriyle selin bir doğal afete dönüşmesine yol açabilir
İnsanlar hangi hareketleriyle selin bir doğal afete dönüşmesine yol açabilir

Yine sel oluşması muhtemel yerlerde ağaçları kesmek, bitki örtüsünü tahrip etmek yine selin bir doğal afete dönüşmesine neden olabilir. Şimdi özetle sel nasıl doğal afet olur maddeler halinde yazalım:

Sel nasıl doğal afete dönüşür

  • Yüksek miktarda yağış alan dere yataklarının etrafına yerleşim yerleri kurmak.
  • Tarım alanlarının yanlış bölgelerde konumlandırılması.
  • Ağaçları ve bitki örtüsünü tahrip etmek.
  • Eğimli arazilere taraçalandırma çalışması yapmamak.
  • Dere yataklarının insanlar tarafından bozulması.

Not: Selin bir doğal afete dönüşmemesi için ağaçlandırma çalışmaları yapılmalı, doğal bitki örtüsü korunmalı, akarsu yataklarına yerleşim yapılmaması ve dik yamaçların taraçalandırma yapmak gerekir.

Dikkat : 4. sınıf sosyal bilgiler ders notları kategorisinde yer alan bu ders notumuza benzer içerikleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca 4. sınıf sosyal bilgiler testleri ile bilgilerinizi sınayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.