YÖK’ten Üniversitelere Duyuru: Sınavlar Yüz Yüze Yapılmayacak

YÖK, dönem sonu sınavlarının yüz yüze yapılmayacağını üniversitelere gönderdiği yazıda bildirdi. Buna göre dönem sonu sınavları ve diğer sınavlar yerine dijital imkanlar, proje, ödev gibi yöntemler kullanılacak.

Covid-19 salgını nedeniyle eğitime uzaktan devam üniversiteler, bu dönem gerçekleştirecekleri sınavları da yüz yüze yapamayacak. YÖK’ten üniversitelere konu ile ilgili gönderilen yazıda alternatif yöntemlerin kullanılması istendi.

YÖK’ten yapılan açıklama şu şekilde:

“Şehirler arası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulunun daha önce örgün eğitim yapılan programlarda uzaktan eğitim yapılması ve ara sınavlara ilişkin almış olduğu kararlara paralel olarak, dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirim içi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir.”

YÖK
BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 6 = 3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.