Yazılılar yapılmadan karne verilir mi? 1. Dönem notlarıyla mı geçilecek?

2. Dönem notlar nasıl verilecek?

Ülkemizde eğitim-öğretim 23 Mart’tan beri uzaktan eğitim ile devam ediyor. Ancak öğrenciler 2. dönem notları nasıl verilecek, korona yüzünden 1. dönem notlarıyla mı geçilecek gibi sorular sormaktaydı. Öğrencilerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri de yazılılar yapılamadan 2. dönem karneleri verilecek mi şeklinde oluyor.

Tüm dünyayı saran Covid-19 salgını sonrası ülkemizde eğitim-öğretime önce 1 hafta ara verilmiş, daha sonra uzaktan eğitim yoluyla devam etmişti. Öğrenciler EBA ve TRT EBA ile derslerinden geri kalmıyor, ödevlerini hatta canlı sınıf uygulaması ile evdeyken öğretmenlerini görebiliyorlardı.

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların uzaktan eğitim ile devam edeceğini açıkladığından beri bir dizi yenilik ve çalışmalar ile başarılı bir tutum sergiliyor. İlk günlerde EBA’da yaşanan aşırı yüklenme sonucu bazı öğrencilerden sisteme girememe şikayetleri gelse de, daha sonra sınıf sınıf program oluşturulması bu sıkıntının önüne geçti.

Evinde internet bağlantısı, TV, akıllı telefonu olan her öğrenci eğitimine devam edebiliyor. Son yapılan çalışmalar ile kaynaştırma öğrencilerine yönelik içerikler ve canlı sınıf uygulaması da EBA’ya eklendi.

Eğitimin devam ettiği bu alternatif kanallar dışında öğrencilerin aklında bazı sorular oluşmaya başladı. Özellikle sitemizin soru sor-cevap al sistemi üzerinden bir çok öğrenci “bu yıl 1. dönem notları mı geçerli olacak” şeklinde sorular sormaya başladı. Yazımızın devamında kafa karışıklığına neden olan bu sorulara yanıt veriyoruz.

2. dönem notları neye göre verilecek?

Bilindiği gibi yönetmeliğe göre bir dersten bir dönemde iki adet yazılı sınav yapılıyor. Ancak okullar açık olmadığı için, 2. dönem yazılılar yapılmadı. Peki notlar neye göre verilecek? Soru Sor-Cevap Al sisteminde sizlerden gelen soruları filtreledik ve her sorunuza bu yazı altında cevaplar verdik. Aklınıza takılan soruları yine bize sorabilirsiniz.

Şimdi ihtimalleri ele alalım:

2. dönem online yazılı yapılır mı?

2. dönem online yazılı yapılır mı
2. dönem online yazılı yapılır mı

Derslerin uzaktan eğitim işlenmesi “acaba yazılılar da uzaktan yapılır mı” gibi bir soruyu karşımıza çıkardı. Milli Eğitim Bakanlığının henüz böyle bir çalışması yok; ancak bizim kişisel görüşümüz herkesin internet imkanı olmaması ihtimaline dayanarak uzaktan sınav yapılmayacağından yanadır. Tekrar altını çizmekte fayda var, henüz bu konuda resmi açıklama gelmedi.

1. dönem notları 2. dönem geçerli sayılır mı?

Bize en çok sorulan sorulardan biri de “1. dönem notları ile geçme-kalma olacak mı” şeklindeydi. Rehberlik öğretmenlerimiz bu ihtimali oldukça düşük görüyor, çünkü 1. dönem zayıfları olan bir öğrenci bu zayıflarını 2. dönem düzeltme imkanına sahipti. Bu konuda da henüz yapılmış bir açıklama yok ancak kişisel fikrimiz bu yöndedir.

2. dönem ortalaması neye göre verilecek?

2. Dönem okula gidemezsek, not ortalamamız ne olacak? Yoksa sıfır mı alacağız gibi bir soru sıklıkla soruldu. Tabi ki kimsenin 2. dönem ortalamasına sıfır yazılmaz. Burada yapılacak en mantıklı karar (eğer okul açılmazsa) 2. dönem ortalamasının tüm öğrenciler için yok sayılmasıdır.

Okul puanına göre öğrenci alan liselere girecektim puanım düşer mi?

8. sınıf öğrencileri LGS’de okul ortalamalarına da güveniyordu. Eğer 2. dönem ortalaması yok sayılırsa, bu tüm öğrenciler için yapılacağından bir mağduriyet yaratacağını zannetmiyoruz.

2. dönem karne verilecek mi?

Eğer okul açılmasa 2. dönem karne verilecek mi? İşte en çok sorulan sorulardan biri daha..

Okul açılmaz ise yazılı sınavlar yapılmayacağından, not verilmesi de çok mantıklı olmayacaktır. Ancak daha önce yukarıda belirttiğimiz gibi bir çözüm bulunursa ve sınavlarımızı olursak geç olsa da karnelerimizi alabiliriz.

yazın okula mı gideceğiz?

Bana göre şuan yapılması en muhtemel şey bu olacak. Telafi eğitimlerinin yapılacağı konuşulan bir durum. Ancak zamanı konusunda kesin bir şey söylemek zor olur. Yine de yazın yapılacağına dair fikir yürütülüyor. Belki sadece hafta sonları da telafi eğitimi yapılabilir. Ancak bu eğitimlerin çok uzun süreceğini düşünmüyoruz.

6 zayıfı olan sınıfta kalır mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk daha önce sınıf geçmenin zorlaşacağını söylemişti. Ancak sınıf geçme yönetmeliğinde gerçekleşecek değişiklikler 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için, yani gelecek sene için düşünülüyor. Bu durumda 2. dönem için böyle bir durum olmayacağını, mevcut sınıf geçme sisteminin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Dikkat: Sevgili öğrenciler, 2. dönem notları ve karneler ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığından henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır. Okullar açılırsa zaten bu tür problemlerimiz olmayacak. Bu yazıda yapılan yorumlar kişisel görüşlerimizi yansıtmaktadır. Daha kesin bilgiler için Milli Eğitim Bakanlığından açıklama yapılmasını beklemeliyiz.
BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik 3 + 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.