Ülkemizde Çıkarılan Madenler Nelerdir?

Ülkemizde Çıkan Madenler

Madenler çıkarıldığı ülkeye ekonomik olarak çok katkı sağlar. Bir ülkenin maddi zenginliği o ülkede çıkarılan maden miktarıyla doğru orantılıdır. Fakat maden çıkarmak çok maliyetli bir iş olduğundan madeni yine o ülke çıkarmalıdır.

Ülkemizde bir çok maden çıkarılır. Bor madenleri konusunda ülkemiz dünyada 1.sıradadır. Dünya üzerinde en çok bor madeni ülkemizde bulunur.

Bor mineralleri düşük sıcaklıkta yalıtkan, yüksek sıcaklıkta ise iletken olduğundan fotoğrafçılık, temizlik malzemesi yapımı,dericilik,ilaç,kimya,boya sanayisi,roket yakıtı ve nükleer enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılır.

Türkiye, Dünya rezervi ve üretiminde birinci sıradadır.Bor Mineralleri’nin büyük kısmı işlenmeden ihraç edilir. Çıkarılan bor mineralleri Bandırma’da işlenir

Fakat ülkemizde çıkarılan tek maden bor madeni değildir. Ülkemizde çok önemli madenler çıkarılır.

Ülekmizde Çıkarılan Madenler Nelerdir?

Demir, bakır,krom,bor,linyit,altın,taş kömürü, petrol,uranyum,gümüş ,mermer, alüminyum,kükürt, civa, tuz gibi madenler ülkemizde çıkarılan başlıca madenlerdir.

 

ülkemizde çıkarılan madenler

 

Çıkarılan bu madenlerin bazıları işlenirken bazıları ise işlenmeden kullanılır. Örneğin petrol madeni işlendikten sonra kullanılır araç yakıtı, plastik malzemeler vb. alanlarda kullanılır. Fakat taş kömürü çıkarıldıktan sonra kullanmaya hazır madenlerdendir herhangi bir işleme gerek duymaz.

Madenler ülkemizin her yerinde farklı miktarda bulunur. Bazı yerlerde maden bulunmasına rağmen maden rezervinin az olması nedeniyle çıkarılmaz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 1 = 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.