Türkiye Hangi Kıtada Yer Alır? Asya mı Avrupa mı?

Ülkemizin hangi kıtada olduğunu bilmeyen o kadar çok insan var ki.. Aslında “Türkiye hangi kıtada” sorusunu öğrencilerime sorduğumda onlardan da garip cevaplar alıyordum. Bu yüzden bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Liseler arası bir bilgi yarışmasında jüri olarak görev yapıyordum. Yarışmada sorulan Türkiye hangi kıtada sorusuna verilen cevaplar beni bir coğrafya öğretmeni olarak çok şaşırttı. İnanır mısınız Amerika Kıtası’nda diyenler oldu. Yine de doğru cevaplayan bir grubun olması bir nebze mutlu etti beni.

Peki ülkemizin hangi kıtada olduğu bilenlerin sayısı neden az? Bana kalırsa iki kıtada da toprağının bulunması kafa karışıklığına neden oluyor. Ancak resmi olarak ülkemiz yalnızca bir kıtada bulunuyor.

Türkiye hangi kıtada bulunur?

Türkiye Asya Kıtası’nda yer almaktadır. Birçok kişi bu bilgiyi kabul etmekte zorlanıyor. Özellikle İstanbul’un Avrupa Kıtası’nda yaşayan vatandaşlar için ilginç bir durum 🙂

Ülkemizin Trakya Bölgesi Avrupa Kıtası’nda yer almaktadır. Ancak çok büyük bölümü Asya Kıtası’nda yer aldığından ülkemizin Asya Kıtası’nda yer aldığı kabul edilmektedir.

Ülkemizin Asya Kıtası içerisinde yer alan topraklarına Anadolu denmektedir. Ülkemiz topraklarının yalnızca %3’lük kısmı Avrupa Kıtası içerisinde bulunmaktadır.

Bazı öğrencilerim “Hocam Asya Kıtası’nda yer alıyorsak futbol takımlarımız neden Avrupa Kupalarında yer alıyor?” gibi haklı sorular soruyor. Futbolu çok takip etmediğim için konuya açıklık getiremedim. Ancak Avrupa Kıtası’nda topraklarımızın olması bu durumu açıklıyor.

Coğrafya Öğretmeni

Mehmet Demir

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.