Sorumluluk Sınavları Ne Zaman? 2021 (Tarih Açıklandı)

Geçtiğimiz yıllardan sorumlu dersi olan öğrenciler sorumluluk sınavlarının tarihini merak ediyor. Sınıfı sorumlu geçen öğrenciler sorumluluk sınavına girip bu derslerden kurtulmak istiyor. Sorumluluk sınavlarıı ne zaman 2021 sorusuna cevap MEB’den geldi.

Lisede bir dersten başarılı sayılmak için o dersin genel not ortalamasının en az 50 puan olması gerekiyor. Lisede kaç zayıfla geçilir 2021 yazımızda sınıf geçme hakkında detaylı bilgiler vermiştik.

Lise öğrencilerinin sorumluluk sınavına kalmasının en önemli iki nedeni var. Birincisi baraj derslerden yıl sonu ortalamasının 50 puan veya daha da aşağıda olmasıdır. İkinci neden ise yıl sonu genel ortalamasının 50 puan altında olması ve yalnızca 3 zayıfı olmasıdır.

Sorumlu dersi olan öğrenciler, sorumlu oldukları dersi geçmeden liseden mezun olamıyor. 6 dan fazla sorumlu dersi olan öğrenciler ise sınıf tekrarı yapabiliyor. Bu yüzden sorumluluk dersleri öğrenciler için oldukça önemli.

Sorumluluk Sınavları Ne Zaman? 2021 Sorumluluk Sınavı Tarihleri

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı yüz yüze eğitime ilişkin esaslar ile sorumluluk sınavları için de tarih verildi. Buna göre sorumluluk sınavları 1-31 Mart 2021 tarihleri arasında yapılacak.

MEB’den konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

Sorumluluk sınavları da 01-31 Mart 2021 tarihleri arasında tamamlanacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince planlanacak; sınavlarda 50 puan ve üzeri alanlar, başarılı sayılacaktır. Hazırlık sınıflarından bir üst sınıfa sorumlu geçen öğrencilerle kazandıkları üniversitelere diplomalarını beyan etmek zorunluluğu bulunan öğrenciler de sorumluluk sınavlarına girebileceklerdir.

BENZER YAZILAR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 2 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul EtMetni Oku