Sorumluluk sınavına kimler girer? Sınavı geçemeyenler ne yapar? 2020

Sorumluluk Sınavına Kimler Girer? 2020

Her lise öğrencisinin kötü geçen yazılı sınavlarının ardından aklına gelen sorumluluk sınavına kimler girer, sorumluluk sınavını geçemeyenler gibi sorulara bu yazımızda örneklerle yanıt vereceğiz.

Öncelikle sorumluluk sınavının ne olduğunu anlamamız gerekir. Lisede okuyan bir öğrenci sınıfı geçmek için belirli başarı kriterlerini yerine getirmelidir. Bazı derslerden başarılı olamayan öğrenciler lisede sorumluluk sınavına girer.

sorumluluk sınavına kimler girer?

Sorumluluk sınavına zayıf sayısı 3 olup genel not ortalaması 50 puanın altında olan öğrenciler ile Türk Edebiyatı dersinden başarısız olup sınıfı sorumlu geçen öğrenciler girer.

örneğin;

Ortalaması 50 veya üzerinde, zayıfı olmayan öğrenci doğrudan sınıfı geçer.

Ortalaması 50 veya üzerinde, 3 zayıfı olan öğrenci sınıfı zayıfsız geçer.

Ortalaması 50 veya üzerinde, 3 ten fazla zayıfı olan öğrenci sınıfı zayıfsız geçer.

**Ortalaması 50 nin altında, 3 zayıfı olan öğrenci sınıfı sorumlu olarak geçer. Sorumluluk sınavına girmesi gerekir.

Ortalaması 50 nin altında, 3 ten fazla zayıfı olan öğrenci sınıf tekrarı yapar.

Bu koşullara bakarak aslında sorumluluk sınavına hangi durumda girmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Liselerde (9-10-11-12.sınıflarda) baraj ders Türk Edebiyatı dersidir. Genel not ortalaması kaç olursa olsun bir öğrenci baraj ders olan Türk Edebiyatı dersinden başarısız olmuş ise kesinlikle sorumluluk sınavına girmelidir.

Eğer öğrencinin genel not ortalaması 50 puanın altında ve zayıf sayısı 3 ile sınırlıysa öğrenci sınıfı bu derslerden sorumlu olarak geçer. Karşısına çıkacak ilk sorumluluk sınavına girmelidir. Liselerde sorumlu olarak geçilen derslerin verilmemesi (geçilmemesi) öğrencinin mezun olamamasına neden olabilir.

sorumluluk sınavını geçemeyenler ne yapar?

sorumluluk sınavına kimler girer?

**Sorumluluk sınavına girmek için lise öğreniminizin devam ediyor olması gerekir. Mezun kişiler sorumluluk sınavına giremez. Böylece sorumluluk sınavına kimler girer sorusuna verilecek cevap; lise öğrencisi olup başarı kriterlerini yerine getirmemiş veya baraj dersten başarısız olmuş öğrenciler diyebiliriz.

Lise Sınıf Geçme Hesaplama İçin Tıkla

Sorumluluk Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Sorumluluk sınavları yılda 2 kez yapılır. İlk sınav 2.dönem başlarında yapılırken ikinci sınav 2.dönem sonunda yapılır.
**Diyelim 9.sınıfa gidiyorsunuz ve 2.dönem sonunda genel not ortalamanız 55 puan ve Türk Edebiyatı dersinden başarısız oldunuz. Bu halde 10.sınıfa sorumlu geçmiş sayılırsınız. Okullar 2.dönem sonunda yapılacak sorumluluk sınavının tarihlerini duyuracaktır. Bu tarihte sorumluluk sınavına girerek sorumlu olduğunuz dersleri geçebilirsiniz. Yani 10.sınıf serüveniniz başlamadan sorumluluk sınavına girebilirsiniz.

Sorumluluk sınavını geçemeyenler ne yapacak?

Lisede okuyan öğrenci eğer sorumlu olduğu derslerden sorumluluk sınavına girmiş ve sorumluluk sınavında da başarısız olmuş ise öğrenci bu dersten başarılı olamadığı sürece sorumluluğu kalkmaz. Bu yüzden sorumluluk sınavından başarılı olamayan öğrenci tekrar sınava girmelidir.

**Ortalama yükseltme sınavı ile sorumluluk sınavı aynı sınavlar değildir. Ortalama yükseltme sınavı öğrencinin genel not ortalamasını yükseltmek için başarısız olduğu derslerden girdiği sınavdır.

Bazı sorularla sorumluluk sınavı;

Türk Edebiyatı Dersinden Kalırsak Ne Olur?

Lisede 3 Zayıfla Kalınır mı?

Yukarda daha önce yazılmış olan yazılarımızı da okuyarak sorumluluk sınavına dair aklınızda oluşacak soruları cevaplayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

404 Responses

 1. Necati dedi ki:

  Hocam 12. Sınıfta sorumluluk sınavına kalınırmı

 2. enes dedi ki:

  hocam ben 9 sınıf edebiyat sorumluluk sınavına girdim 52 aldım 9 sınıf ortalamam 49.50 bu sınavdan geçmiş oluyormuyum

 3. Nazlı diyor dedi ki:

  Hocam merhaba 9.siniftan 6 dersten kaldim 10.sinifta da 6 10.sinifin sorumluluguna daha girmedim hepsini ful gecersem 10.sinifin 9.sinifin sorumlulugundab dolayi kalirmiyim sinifta

 4. yigitcan dedi ki:

  Hocam ben 7tane sorumluluk sınavım var ve bunların sadece 1ini verebilirim 12.sınııfın sonuna kadar veremiyecem imkansız hocalar geçirirmi yoksa mezun olamammı?

 5. Eren Can YAMAN dedi ki:

  Merhaba ben 12.sınıf öğrencisiyim ve edebiyattan sorumlu kaldım. İlk sınav olduğunda da şehir dışındaydım giremedim. Sınav Eylül başında oldu. Tekrar bir sınav olucak mı? (E okuldu G girilmiş.) Ne yapmalıyın

 6. Şamil Oymak dedi ki:

  Hocam merhaba sınavlar başladı matematikten korkuyorum 11. sınıftayım ortalamam yüksek eğer matematikten kalırsam sorumluluğa girermiyim yoksa direk geçermiyim?

 7. efe dedi ki:

  hocam merhaba ben 11. sınıfa geçtim 10.sınıf 1.dönem ortalamam 48 buçuk 10 dersden sorumluyum şuan 11.sınıfın sonuna kadar geçemessem sorumluluklardan sınıfta kalırmıyım…

 8. efe dedi ki:

  hocam merhaba ben 11. sınıfa geçtim 10. sınıfın 1.dönem ortalaması 48 buçuk 10 tane dersden sorumluyum 11. sınıfın sonuna kadar sorumlulukları geçemessem sınıftamı kalıyorum…

 9. Elfo dedi ki:

  Hocam 7 dersin sorumlulugundanda kalırsak birdaha sınava cirebiliyormuyuz

 10. İsmail dedi ki:

  Hocam 9.sınıftan 10 a geçtim . Ve edebiyattan sorumluluk vardı girdim düşük aldım . Ve genel ortalalam 67 . Yılda 2 kez yapılıyomuş .
  Acaba ne zaman hocam?

  • admin dedi ki:

   Merhaba İsmail, normal şartlarda yılda 2. dönemin başında da yapılıyor. Ancak pandemi nedeniyle ne olur bilinmez. Şuan eğitim sistemimiz zor bir süreçten geçiyor.

 11. Efso dedi ki:

  Ben 9.sınıfta edebiyattan kaldım, sorumluluk sınavına girdim, 20 aldım bidaha sınav olacak mı?, Olursa ne zaman?, Ve kaç almam gerekecek?

 12. Özgür dedi ki:

  Sorumluluk sınavından 40 aldım 2.sinadan 50alsam geçer miyim yoksa 2 sinin toplamı 100mu olması gerek

 13. Yaren dedi ki:

  S1 :20 ne demek puan olarak

 14. Yaren dedi ki:

  S1 20 ne demek

 15. Ahmet barış dedi ki:

  Hocam şimdi sorumluluk sınavından kaldığımız derslere bir sonraki sınavda yine girebiliyomuyuz

 16. memet dedi ki:

  HOCAM edebiyatın sorumluluk sınavından kaldım snıfı geçermiyim

 17. Furkan dedi ki:

  Hocam Eylül ayında olan sınavı kaçırdım farklı bir tarihte yine sınav yapılacak mı

 18. Nazlı dedi ki:

  Hocam 8 dersin 6 sını geçtim edebiyatida geçtim ortalamam 48lerdeydi geçermiyim sınıfı o ikisine seneye girmesem olurmu

 19. Nazlı dedi ki:

  Hocam sorumluluk sınavından aldığımız not ortalamamizi yukseltirmi

 20. Nazlı dedi ki:

  Hocam 9.sinifta 8 dersten kaldim 4 ünü geçtim diyelim sınıfı gecermiyim

 21. Nazlı dedi ki:

  Hocam sorumluluk sınavını geçebilmek icin sınavda tüm soruları doğrumu cevaplamak gerekiyo mesela 50 almamız icin bize 50 puanlık sorumu veriliyor

 22. Coşkun dedi ki:

  Hocam ben 9. Sınıfta kaldım sadece 1. Dönemden sorular çıktı galiba şubat ayında tekrar giricem sorular 2. Dönemden de çıkarmı

 23. Emir dedi ki:

  Hocam ben 11. Sınıf edebiyattan kaldım şuan 12 yim 1. Sınavında başarısız oldum 2. Dede başarısız olursam ne olur

 24. Nazlı dedi ki:

  Merhaba hocam ben 9.sınıfta 8 dersten kaldim sorumluluk sınavlarına girersem sınıfı gecermiyim

 25. Samet dedi ki:

  Hocam 12 yi bitirdik ve sorumluluktan geçemedik diploma almanın başka bir çözümü var mıdır?

  • admin dedi ki:

   maalesef.. sorumlulukları geçmekten başka çare yok. eğer yalnız 1 sorumluluk kalırsa son bir sınav yapılır 12. sınıfta

 26. Nazlican dedi ki:

  Ben 9.sınıfta sınavda kaldım edebiyattan 2 defa sorumluluga girdim bugun yine sinava giricem eger gecemezsem sınıfta kalıcakmisim arkadasim öyle soyledi bilgisi olan var mi??

 27. Bugra dedi ki:

  Hocam ben sınıfa gectim 11.sinif ortalamam 70 edebiyattan kaldım sorumluluk sınavına girdim 43 aldım kaldim yine virüs yuzunden okullar falan kapanırsa 2.donem sorumluluk sınavı aksamaz dimi

  • admin dedi ki:

   Umarım aksamaz. Ama her zaman öğrenciler için iyi olacak şekilde karar verilir. Mağdur olmazsınız.

 28. Kerim dedi ki:

  Merhaba Hocam.Ben 9.sınıftan 10 a gectim edebiyattan kaldım ve sorumluluk sınavına girmedim 10 cu sınıfın 2. donemi sorumlu sınava girecegim zaman sadece 1. donemın konuları mı olacak. Pandemiden dolayı.

 29. Kerim dedi ki:

  Merhaba hocam ben 9. sınıfta Edebiyattan 44 alıp kaldım ve 2 derten de kaldım sadece edebiyatın sorumlusuna mı girmem gerekiyor ve ne zaman girecem Hocam

 30. Mevlüt dedi ki:

  Hocam ben 10.sinifi 48 ortalamayla bitirdim ve 1. Sorumluluk sınavlarına girdim gecemedigim dersler oldu ve 2. Sınava hazırlanıyorum 2. Sinavdada gecemezsem kalirmiyim

  • admin dedi ki:

   Merhaba, 12. sınıfın sonuna kadar girebilirsin. Ancak 6 dan fazla sorumlu dersin olmasın..

 31. mert dedi ki:

  ortalamam 50 nini üzerinde ama edebiyaattan kaldıgım için edebiyattan sorumluyum ve birkaç gün sora edebiyat sorumluluk sınavım var eğer yaplacak sorumluluk sınavından kalırsam mezun olana kadar tekrarmı girmem gerekir ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Mert, bu sefer kalırsan bir daha gireceksin geçene kadar. 12. sınıfa kadar girme hakkın var.

 32. Efe dedi ki:

  Ben 9. Sınıfta edebiyattan kaldım sorumlu olarak 10. Sınıfa geçtim şimdi sınavını yapacaklar ama girmeyeceğim 10. Sınıftan alıp 9. Sınıfa koymazlar değil mi?

 33. Muhammet dedi ki:

  Hocam benim dün sorumluluğum vardı giremedim okula bugün gitsem söylesem hocam böyle böyle oldu yaparlar mı sorumluluk sınavı liseden mezun oldum 31 aralıka kadar diplomamı almam lazım yoksa kayidım silinecek universiteden yaparlarmı

  • admin dedi ki:

   Merhaba Muhammet, tek zayıfı olan 12. sınıf öğrencileri için bir sınav daha yapılıyor. Okul ile görüşmeni tavsiye ederim.

 34. Yusuf enes dedi ki:

  Hocam ben 9.sınıfta genel ortalamam 52 edebiyat ortalamam 32 ben sadece edebiyattan kaldim sorumliluk sinavina giricem eyer gecemessem 10 sinifa gecermiyim

 35. Ümran dedi ki:

  Hocam merhaba kardeşim bu yıl 11 e geçti. 10.sınıf ortalaması 46 ve yaklaşık 8 tane kaldığı ders varmış. Sorumluluk sınavı da bu haftaymış ve bilmiyormuş yani girmedi. Durum nedir sınıfta kalmış sayılır mı? Acil cevaplarsanız sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ümran, sorumlu olduğu sınavlara girmediği için sorumlulukları devam edecek. Bu yüzden sonraki sorumluluk sınavlarına girmeli. Sorumlu olduğu dersleri geçemezse liseden mezun olamaz. Bu yılın 2. döneminde gerçekleşecek sorululuk sınavlarına girmesini tavsiye ederim.

 36. Betül dedi ki:

  Yılda 2 kere yapılıyor bu sınav peki 2.si ne zamn olacak acaba bir bilginiz varmı

  • admin dedi ki:

   Normal şartlarda 2. dönem başında da yapılır. Ancak pandemi nedeniyle ne olur bilinmez.

 37. Betül dedi ki:

  Ya şimdi ben 10.sinifta edebiyattan kaldım sorumluluk sınavına girdim ve geçemedim 11.sinifta edebiyattan geçersem yinede sorumluluk sınavına girmem gerekiyor mu?

 38. Elif dedi ki:

  Merhaba ben 12.sınıfa geçtim 11 den 7 tane sorumlu olduğum ders var sorumluluk sınavında geçemezsem geçemediğim derslerden 12.sınıfta tekrar sorumluluk donanıma girecekmiyim? 12de de geçemezsem sınıfta mı kalırım ?

  • admin dedi ki:

   Evet 12. sınıfta tekrar sorumluluğa girmen gerekiyor. 12. sınıfın sonunda 6 dan fazla sorumluluk olursa sınıfta kalırsın. (pandemi devam ederse belli olmaz.)

 39. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba hocam ben sorumluk sınavına girip geçemedim ve baktığı da 50olan ortalamam 48e düşmüş sorumlukuk sınavlarıma baktığımda sadece kalmış olduğum ders edebiyat var ne yapmalım bilgilendirirseniz mutlu olurum sevgiler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba, geçemediysen sonraki sorumluluk sınavına tekrar girebilirsin. Sorumluluk sınavları yılda 2 kez yapılır.

 40. helpls dedi ki:

  bn 11 ilk dönemi edb kaldım yarın sınavım var bunun için eğer ben bunu şubat ayındaki ve haziranı vermezsem ne olucak yani mezun olup üni ye gidip bi yandan sonraki yıl verebilir miyim? yoksa mezuna mı kalmam lazm sırf bu yüzden mecbur, başarılı olsam bile yks de??

  • admin dedi ki:

   Merhaba, 12. sınıfın sonunda sorumlu dersler hala verilmediyse öğrenci liseden mezun olamaz. Bu yüzden üniversite kazansa bile kayıt yaptıramaz.

 41. Enes Erarslanoğlu dedi ki:

  Hocam ortalamam 49 7 sınava girmem gerekiyor ortalamamı 50 yaparsam edebiyat dışında diğer sorumlu derslerimden geçebiliyormuyum

 42. Emre biçer dedi ki:

  Merhaba hocam ben 9. Sınıfım 10 geçiyorum fakat edebiyatın kurtarma sınavı var
  Ama benim bı arkadaşım dediki 9. Sınıfta kurtarma sınavına girersen 12 sınıfta mezun olamasın dedi doğrumu

  • admin dedi ki:

   Öyle bir şey yok Emre, sorumluluk sınavına her yıl girebilirsin. Sorumlu derslerin varsa tabi.

 43. Nefise dedi ki:

  Hocam 11. Sınıfa bu sene geçtim gecem sene sadece edebiyat dersinden kaldım bu sene sorumluluk sınavını geçemesem sınavda kalma ihtimalim varmı ortalamam 50 uzeri teşekırler

 44. meryem dedi ki:

  hocam ben 9 sınıfta 11 dersten kaldım şuan 10 sınıfa geçtim ama o derslerden gecemezsem kaliyormuyum lütfen soylemrisiniz

  • admin dedi ki:

   Bu sene sınıfta kalma yok Meryem. Ancak sonraki sorumluluk sınavlarında bu dersleri geçmelisin. Yoksa sorumluluğun devam eder.

 45. Ali dedi ki:

  Merhaba ben 1 kere sınıfta kaldım. Bu sene de 9 tane zayıfım var. Sorumluluk sınavı 2 gün sonra . Tekrar sınıfta kalmamam için kaç dersi geçmeliyim? Edebiyatı geçmek zorunlu mu?
  Lütfen cevaplar mısınız

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ali, bu yıl zaten sınıfta kalma yok. Ancak geçemezsen sorumluluğun devam edecek. Sonraki sorumluluk sınavlarını geçmen gerekiyor. Sorumluluklardan kurtulman için hepsini geçmen gerekiyor.

 46. Hilal dedi ki:

  Merhaba ben 12. Sınıfa geçtim 11. Sınıftan sorumluluk sınavım var sinavim başarısız geçerse seneye 12. Sınıftan tekrar mi edicem yoksa mezun olmak için sinavi versem yeterli mi?

  • admin dedi ki:

   Mezun olmak için sınavı geçmen gerekiyor. Eğer tek dersten sorumlu olursan 12. sınıflar için son bir sınav yapılır.

 47. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 11.sınıfta meslek dersinden 48.80 ile kaldım bizim bölüm hocaları 5 not giriyo ben sorumluluk sınavından aldığım puan 6.not olarak mı geçicek yoksa ben gecer not 50 alsam gecermiyim? Teşekkür ederim..

 48. Biribiri dedi ki:

  11.sınıfa geçtim 9.Sınıfta 2 tane 10.sınıfta ise 6 dan fazla sorumlu dersim var bu hafta gidemedim virüsten dolayı ne yapmam gerek nasi olucak

  • admin dedi ki:

   Merhaba, korona olmasaydı sınıfta kalacaktın. Sorumluluk sınavlarına girip dersleri geçmelisin. 6 dan fazla sorumluluk olursa sınıfta kalırsın gelecek yıl.

 49. Biribiri dedi ki:

  Ortalık virüs kayniyo peki sorumluluk için bu hafta okula gitmeyenler nolucak

 50. Caner dedi ki:

  Merhaba. Sınava geçemeyeceğimizi bildiğimizden girmezsek yani kısaca keyfi olarak girmezsek tekrar girmeye hakkımız var mı?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, bu durumda sorumluluğun devam eder. Ancak sorumlu dersler gelecek yıllarda birikirse tehlike arzeder. Mesela 7 tane sorumluluk olursa sınıfta kalırsın.

 51. İlayda dedi ki:

  Hocam merhaba ben 9.sınıfta tarih dersinde kalmıştım 10 sınıfa sorumlu olarak geçmedim 10.sınıfta da tarihten kaldım 11.sınıfa sorumlu geçtim girmesem sınava mezun olabiliyor muyum?

 52. Venüs dedi ki:

  Merhaba hocam 9.sınıfta da tarih dersinden kalmıştım ama sorumlu olarak geçmedim 10. Sınıfta da kaldım 11.sınıfa tarihten sorumlu olarak geçtim baraj ders edebiyat tarih sorumluluk sınavına girmesem mezun olabilir miyim?

 53. İlkay dedi ki:

  Hocam ortalamam 50 üstü sorumluluk edebiyat sınavına gircem 8.eylülde geçemezsem sınıftaki kalıyorum?

 54. Emine dedi ki:

  Hocam ben 11e geçtim genel ortalamam 49.8 6tane sorumluluk sınavım var ikisini geçtim ve ortalamam 50 oldu 50 olduğu için diğer sorumlu geçemediğim derslerin kalkması gerekiyomu

 55. Muhammed dedi ki:

  Hocam ben 11.sinifa geçtim 9.sinifta sadece fizik dersinden kaldım,fizik dersinden sorumluluğa gircemmi?

 56. Sıla dedi ki:

  Hocam genel ortalamam 72. Sadece bitolojiden kaldım onda da ortalamam 46. Tek kaldığım ders bitoloji. Sorumluluk sınavına girmem gerekiyor mu?

 57. mehmetsahin1806_ dedi ki:

  Hocam sormululuk sınavından bu sene 50 alırsam geçermiyim

 58. Kadir dedi ki:

  Merhaba hocam sorumluluk sinavina girmedigimiz tatirde ne olur ve sinavda kalirsak ne olacak

 59. Ilkay dedi ki:

  Merhaba hocam ben 12 sınıf öğrencisiyim 9 edebiyat sorumlu kaldım ve 12.sinafa kadar kaç kere sınava girmiş bulunmaktayım…?
  12.sinifa kadar vermedim sorumluluğu kaç kere sınava girdim 9 dan 12.sinifa kadar

 60. Enes Ünlütürk dedi ki:

  hocam ben açık liseye geçsem sorumluluk sınavlarım kalkar mı ? acil cevaplarsanız sevinirim ve kalma varmıdır açık lisede

  • admin dedi ki:

   Merhaba açık lisede ders kredilerine göre sınıf geçme kalma oluşur. Gerekli kredileri topladığınızda mezun olursunuz.

 61. Mehmet dedi ki:

  Hocam 11.dönem edebiyat sorumluluk sınavından kaldım seneye yeniden giricem yoksa 12.sınıfın 2.döneminde tekrar mı giricem.

 62. osman dedi ki:

  hocam sorumlulukda ortalama alınır mı örneğin 1,den 10 aldık 2,den 60 aldık geçermiyiz

 63. mehmet dedi ki:

  hocam ben 9. sınıfta edebiyat biyoloji ve tarihten kaldım genel ortalamam 50nin üzerinde sadece edebiyattan sorumluluk sınavına giricem öyle mi ?

 64. Berj dedi ki:

  Yıl sonu ortalamam 70 coğrafya ortalamam 49 sorumluluk sınavına girmelimiyim

 65. Sude dedi ki:

  Hocam ben sınavın tarihini yanlış hatırladım ve günü geçmiş sınavın yani giremedim 11. Sınıfım bişey olur mu acaba senede 2 kere yapılıyo zaten demi

 66. Tugra dedi ki:

  Merhaba hocam özel bir okula geçersem sorumluluk sınavını da özel okulda mı olucam

 67. Kubilay dedi ki:

  Merhaba hocam b n 9. Sınıfta 4 tane dersten kaldım edebiyat sınavında en az kaç yapmam lazim

 68. Melis dedi ki:

  Merhaba benim ortalamam 44 buçuk 8 tane sorumluluğum var edebiyatan geçsem mevzun olurmuyum yine bazıları edebiyatan geçmek yeterli diyor

 69. Zeynep dedi ki:

  Hocam 12. Sınıfa geçtim ve 9 ve 10. Sınıflarda bir dönem matematikten kaldım sorumluluk sınavlarına girmem gerekiyor mu

  • admin dedi ki:

   Merhaba Zeynep, yalnızca 1 zayıfın varsa girmene gerek yok. Muhtemelen ortalaman 50 üzerindedir. Başarılar. Ayrıca sorumlu olduğun dersleri e okulda görebilirsin.

 70. Enes Ünlütürk dedi ki:

  hocam sınavlardan kaç alsam yeter

 71. Demir dedi ki:

  Hocam ben bu sene sorumluluk sınavına giremedim seneye girme ihtimalim varmi.

 72. burak dedi ki:

  merhaba hocam 1. sorumluluk sınavına özürsüz olarak girmezsek ikincisine girebiliyormuyuz ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Burak, sınava girmezsen sorumluluğun devam eder. Lise öğrenimin boyunca girebilirsin.

 73. Bilal Akif dedi ki:

  Hocam Yıl sonu ortalamam 70 matematik den 34 ile kaldım tek zayıfım edebiyattan 60 ile geçtim matematik için herhangi bir sınava girmem gerekiyor mu

 74. APTULASİZ dedi ki:

  Merhaba ben 12 ye gectim anadolu imam hatipteyim 11de kurandan kaldim bu sene 2.donem verebiliyor muyum? ilki yarin ama veremicem

  • admin dedi ki:

   Merhaba, sorumluluk sınavları 2. dönem başında da yapılır. Ancak korona yüzünden ne olur bilinmez.

 75. Selin dedi ki:

  Ben 12. sınıfa geçtim. Ancak, 11. sınıfta ortalamam 50’nin üzerinde iken tek fizik dersim 50’nin altında. Mezun olabiliyor muyum?

 76. Görkem dedi ki:

  Ben sorumluluk edebiyat sınavına gircem eğer geçemezsem bidahamı sinav oluyorum 1 dönem ortalamam 43

 77. Beyza dedi ki:

  Merhabalar ? 12 sınıfım geçen sene ortalamam 81 di baraj ve bölüm dersinden geçtim fakat 2 tane dersten kaldım sorumluluk sınavına girmem gerekiyor mu?

 78. Barış dedi ki:

  Hocam merhaba, benim girmem gereken bir sorumluluk sınavım var. Ben bu sınava girmeyip, sene sonundaki sınava girersem bana ne tür eksileri olur?

  • Barış dedi ki:

   Ve ek olarak, son sınıf için konuşuyorum. 11. sınıf not ortalamam 63, fizik ortalamam 40. Sorumluluk sınavına girmeme gerek yok. Ancak, bu şekilde mezun olduğumda neler ile karşılaşırım?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Barış, 6 dan fazla sorumlu dersin birikirse sınıfta kalırsın. Ayrıca lise 12 ye kadar veremezsen mezun olamazsın.

   • Biribiri dedi ki:

    Benim 6 dan fazla sorumluluk sınavım var ama virusten dolayı okula gidemiyorum napmam gerk

 79. OZ dedi ki:

  Hocam sorumluluk sınavın 50 bile alsak geçiyoruz değil mi ortalaması falan alınmıyor değil mi?

 80. ramazan dedi ki:

  ben 9u meslekte okudum 10da anadoluya gectim 9da görmediğim almancadan sorumlu geçmişim nasıl halledicem (almancadan hiç anlamam

 81. Beyza dedi ki:

  Merhabalar 12 sınıfım önceki yıl 81 le geçtim baraj ve bölüm derslerinden kalmadım fakat 2 dersten kaldım sorumluluk sınavına girmem gerekiyor mu?

 82. Eren dedi ki:

  Merhaba hocam ben sınıfı geçtim ama edebiyattan kaldım bir sene içinde kaç defa sorumluluk sınavına girme hakkım var ve sorumluluk sınavından 50 üstü alırsam geçmiş mi oluyorum

  • admin dedi ki:

   Merhaba Eren, sorumluluk sınavından geçmek için 50 almak gerekiyor. Sorumluluk sınavları 2. dönem başında da yapılır. Ancak korona nedeniyle ne olur bilinmez.

 83. Yunus dedi ki:

  Hocam benim ortalamam 47 ve bende bu yıl sorumluluk sınavlarına giricem eger başarısız olursam sınıfta kalirmiyim

  • admin dedi ki:

   Merhaba Yunus, 6 dan fazla sorumlu olduğun ders olursa sınıfta kalırsın. (gelecek yıl)

 84. Ahmet çelik dedi ki:

  Hocam ben 1. edebiyat sınavıma çok iyi hazırlanmıştım sınavım harika geçmişti ama hoca benim sınav kağıdımı kaybetmiş 2. sınavlara yakın bir zamanda sınıfa girdi ve aniden sınav olacaksın dedi benimde aklımda hiçbirşey kalmamıştı sonra sınavdan 20 aldım eğer 50 alsaydım şuan sorumluluk sınavına girmemiş olacaktım 6 tane sınavdan sorumluyum ve hocama hakkımı helal etmiyorum kara kara nasıl yapacağımı düşünüyorum

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ahmet, gerçekten şanssızlık yaşamışsın. Olan olmuş artık mecbur geçmek zorundasın şimdi bu dersi 🙁

 85. Enes Ünlütürk dedi ki:

  hocam sorumluluk sınavlarından 50 alsak yetermi

 86. Zeynep dedi ki:

  Eğer 12 de de veremezsem sormluluğu mezuna kalınca veremezmiyim o sorumluluğu ömür boyu diploma alamam mı

  • admin dedi ki:

   Merhaba Zeynep, 1 kez sınıfta kaldıysan 12. sınıftan sonra 1 kez sorumluluk sınavına girebilirsin. Hiç sınıfta kalmadıysan 2 sene daha girebilirsin.

 87. Mehmet kaya dedi ki:

  Benim genel ortalamam 49.700lerde baraj derslerinden geçtim 6 tane normal dersten kaldım ben sorumlu olduğum 6 derstense geçmem mi gerekiyor yani 50mi almam gerekiyor

  • admin dedi ki:

   Merhaba Mehmet, sorumlu olduğun dersleri e okuldan görebilirsin. Sorumlu göründüğün tüm derslerin sınavına girmek zorundasın.

 88. Fatma dedi ki:

  Merhaba benim yıl sonu ortalamam 63 ama matematik ortalamam 43 sorumluluk sınavına girmem gerekirmi ?(10.sınıfa geçtim)

  • admin dedi ki:

   Merhaba sorumluluk sınavına girmen gerekmez. Aşağıdaki linkten lise sınıf geçme hesaplayabilirsin 🙂

   LİSE SINIF GEÇME HESAPLAMA ROBOTU

 89. Havanur dedi ki:

  Hocam benim de sorumlu kaldığım dersler var siz baraj dersleri verdikten sonra ortalamanız 50’nin üzerindeyse diğer derslerini vermeneze gerek kalmıyor demişsiniz. Ben bunu kendi öğretmenime sordum ama ben anlamam dedi ve ben sizin söyledikleriniz hakkında bir haber görmedim. Çok stresliyim umarım dediğiniz doğrudur. Bunları nerden öğrendiğinizi yazar mısınız? Lütfen beni yanlış anlamayın sadece emin olmak istiyorum. İyi günler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Havanur, sanırım beni yanlış anladın. Bir öğrenci bir kez bir dersten sorumlu olduğu zaman o dersin sınavını geçmeden sorumluluğu kalmaz. Zaten e okulda da sorumlu olduğun dersleri görebilirsin. Benim demek istediğim şey şu: diyelim ki baraj ders ile birlikte 2 zayıfın var. Baraj dersi geçtin 2 zayıfın önemi kalmaz. Ortalaman 50 üzerinde ise.

 90. kerem dedi ki:

  merhaba hocam 12. sınıfın sonuna kadar sorumlu olduğumuz dersleri veremezsek ne olur

 91. Tugra dedi ki:

  Selamlar hocam birdaha bi sorum olcak ortlamam 49 edebiyat sorumluluk sınavına girdim geçersem ortalamam 50 olur mu ya da diğer derslerden de girmek zorunda olurmuyum ??

 92. Suat25 dedi ki:

  Merhaba benim ort 58 9 da 4 dersten kaldım sadece edebiyat sorumlu gösteriyor neden ? Birde lisede en fazla 6 zayıf mi ne oluyormuş yani ben 2 zayıfım daha olursa sınıf tekrarimi yapicam yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba Suat, ortalaman 50 üzerinde olduğu için diğer derslerden sorumlu olmuyorsun. Başarılar..

 93. Aslan dedi ki:

  Hocam ben 9.siniftan 49 ortlamam var sorumluluk sınavını kactanrsini geçmem lazim

 94. Enes Ünlütürk dedi ki:

  hocam sorumluluk sınavları başladımı ? başladıysa hangi güne kadar girebiliriz

  • admin dedi ki:

   merhaba enes, sınavlar başladı her sınavın günü ayrı olabilir okulundan bilgi almalısın.

 95. Mehmet dedi ki:

  Hocam merhabalar yok sonu ortalamam 73 sadece fizikten 47 ile kaldım sorumluluğa girmem gerekiyormu

 96. Kadir dedi ki:

  Hocam ben sinivi geçtim 5 dersten kaldim sorumluluk sınavına girecekmiyim

 97. enes Ünlütürk dedi ki:

  Hocam sorumluluk sınavından 50 alsam yetermi?

 98. Kadir dedi ki:

  Hocam ben edebiyatı geçtim 5 dersten kaldim sorumluluk sınavına girecekmiyim şimdi arkadaşım aradi gireceğin sınavlar eokulda gözüküyor dedi ancak ordada gözükmüyor

 99. ilayda dedi ki:

  Merhaba ben bu sene geçtim 9’a ve bi öğretmen sorumluluk sınavlarının bugün başladığını söyledi. Fakat ben daha hiç 9. Sinif dersi görmedim sınavlara girmem gerekmiyor değil mi?

 100. Senaa dedi ki:

  Hocam 10. sınıfa geçtim ebada hangi sınıfın dersini izlemem gerekiyo? Teşekürler.

 101. Ceren dedi ki:

  Hocam bende sadece edebiyattan sorumluluğa gircem ama hazırlanmayı unuttum diğerine girsem olur mu

  • admin dedi ki:

   Yılda 2 kez yapılır Ceren. 2. dönem başında tekrar yapılacak girebilirsin. Ancak koronadan dolayı belli olmaz.

 102. Buse dedi ki:

  Hocam ben 11. sınıfa geçtim edebiyattan sorumluyum ama belirtilen tarihte girmezsem haziranda girebiliyor muyum?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Buse, sorumluluk sınavları yılda 2 kez yapılır. 2. dönemin başında tekrar yapılacak. Ancak korona olduğu için işini şansa bırakma bence. Ne olacağını kestirmek zor

   • Buse dedi ki:

    Hocam ama ben ilk kez kaldım bu tarihte olduğunu bilmiyodum hazırlanamadım ve 1 haftam var diğerine girmem daha mantıklı değil mi

 103. Tugra dedi ki:

  Merhaba hocam yıl sonu ortalamam 49 5 zayıfım var edebiyattan da kaldım sadece edebiyata girsem diğer derslerden de geçiyormuyum

  • admin dedi ki:

   Merhaba Tuğra. Eğer bu 5 ders e okulda sorumlu olarak gözüküyorsa sınavına girmek zorundasın. Diğer derslerin zayıf olabilir ancak önemli olan sorumlu olup olmadığın. Diğer dersler sorumlu görünmüyorsa edebiyata girmen yeterli. Başarılar..

  • Enes Ünlütürk dedi ki:

   edebiyattan güzel bir not alıp genel ortalamanı yükselteceksin o yüzden sadece edebiyata çalış genel ortalaman 50 yi geçtiği zaman hiçbir sıkıntı olmuyormuş diğer derslere girmene gerek kalmıyormuş aynı şey benim içinde geçerli

   • admin dedi ki:

    Merhaba Enes, sen de beni yanlış anlamışsın 🙂 sorumlu olduğun derslerin sınavına her türlü girmek zorundasın. Ancak 1 ders sorumlu olsun diyelim 3 zayıfın olsun diğerlerinden sorumlu gözükmüyorsan e okulda girmene gerek yok. Başarılar.

 104. Sare dedi ki:

  Merhaba hocam yıl sonu genel ortalamam 74 ancak matematik dersinden 47 ile kaldım. Şuan 10. Sınıfa geçtim. Sorumluluk sınavına girmem gerekiyor mu?

 105. Mustafa dedi ki:

  Hocam ben 9. Sınıfın sorumluluk sınavına girdim 50 bin altında alırsam sınıfta kalirmiyim

 106. Aylin dedi ki:

  Ben 10.sınıfa geçtim ve edebşyattan kaldım sorumluluk sınavını geçemezsem ne olur

 107. Aylin dedi ki:

  Ben 10.sınıfa geçtim ve edebşyattan kaldım sorumluluk sınavını geçemezsem napıcam

 108. luay hamed dedi ki:

  Merhaba hocam benim ortalamam 59.2 11. sınıfa geçtim ama 3’ten fazla zayıfım var. Sorumlu sınavdan başarısız olursam ne olacak? Lütfen cevap verin

 109. Gülay Yıldırım dedi ki:

  Merhaba hocam, ben İmam Hatip’te okuyorum 10. Sınıftayım ve Kur’an-ı Kerim dersinden sorumluluğum var. Ortalamam da 72. Eğer geçemezsem sınava birdahaki ne zaman girebilirim?

  • Gülay Yıldırım dedi ki:

   Yanlış yazmışım 11’im 10. Sınıftan sorumluluğum var

  • admin dedi ki:

   Merhaba Gülay, sorumluluk sınavları yılda 2 kez yapılır. 2. dönemin ilk haftası tekrar yapılacak ona girebilirsin. Tabi korona var ne olur bilinmez. Ancak normal şartlarda durum böyle. Başarılar..

 110. Tin dedi ki:

  Merhaba hocam, benim tum ortalamam 63. Ben 11. siniftim simdi 12’ye gectim. Felsefeden kaldım ve edebiyattan. Edebiyat sorumluluk sinavina girmem gerektigini biliyorum. Ama benim felsefe sorumluluk sinavina girmem gerekiyor mu?

 111. Arda kamacı dedi ki:

  Hocam ben 9.sınıfa gidiyorum. Ortalamam 49.3 ve edebiyatta içinde dahil 5 dersten kaldım. Sadece edebiyata girsem olur mu diğerlerine gerek var mı

  • admin dedi ki:

   Merhaba Arda, e okulda sorumlu gözüken tüm derslerin sınavlarına girmek zorundasın. Yalnızca ortalaman 50 olsaydı edebiyat sınavına girmen yeterli olurdu.

 112. Rabia dedi ki:

  Hocam ortalamam 48 sorumluluk sınavlarım var 2. Dönem kurtarırlar daha sıkı çalışalım diye sözlüleri düşük verdiler virüs olayı olunca da başımıza kaldı 9 dersten bıraktılar ortalamayı 50 yapınca geri kalan derslere girmek zorundamıyım değilmiyim? Diğerleri 50 üstü tak geçti ve edebiyat gibi sorumşu derslerden de kalmadım. Sorumluluk grrketirmeyen derslerden kaldım ve kime sorsak cevap alamıyoruz benle aynj sıkıntıda olan birsürü arkadaşım var bi yardımcı olursanız seviniriz. 50 olsa geçmemiz lazım diğerlerine girmememiz lazım sonuçta geçmiş bulunuyoruz eğer 50 olsa bile geri kalanına zorla sokarlarsa haksızlık olmuyor mu? Belgr alacak değiliz geçmek için uğraşıyoruz

  • admin dedi ki:

   Merhaba Rabia, sorumluluk sınavından aldığın not geçme notu olacaktır. Ancak e okulda sorumlu dersin gözüküyorsa o derslerin sorumluluğuna girmek zorundasın. Başarılar..

 113. Berkay dedi ki:

  Merhaba hocam yıl sonu ortalamam 71 sadece matematikten kaldım sorumluluk sınavına gircekmiyim

  • admin dedi ki:

   Merhaba Berkay, sorumluluk sınavına girmene gerek yok. Aşağıda linkini verdiğim lise sınıf geçme hesaplama robotundan kendin de bakabilirsin.

   https://yazili-sorulari.com/lise-sinif-gecme-hesaplama.php

 114. Yaşar dedi ki:

  Hocam ortalamam 51 edebiyatı geçtim ama 5 ders zayıfım var girmem gerekiyor mu

  • admin dedi ki:

   Merhaba Yaşar, bu durumda sorumluluk sınavına girmene gerek yok. (İmam Hatip Liseleri için kur’an-ı kerim dersi de baraj derstir. )
   Ayrıca lise sınıf geçme hesaplama robotundan kendin de hesaplayabilirsin.

   https://yazili-sorulari.com/lise-sinif-gecme-hesaplama.php

 115. enes Ünlütürk dedi ki:

  Hocam ortalamam 49 6 tane dersten kaldım edebiyattanda kaldım sorumluluk sınavına girecekmiyim sorumluluk sınavı çok sıkıntı

 116. enes Ünlütürk dedi ki:

  hocam ortalamam 49 6 tane dersten kaldım edebiyattanda kaldım sorumluluk sınavına girecekmiyim çok sıkıntılı birşey sorumluluk sınavı

  • admin dedi ki:

   Merhaba Enes, edebiyat sorumluluk sınavına girmen gerekir. Ancak e okulda diğer derslerin de sorumlu ise onlara da girmek zorundasın. Sorumlu olduğun dersin sınavına girmeden başarılı olamazsın

   • Enes Ünlütürk dedi ki:

    yani edebiyattan iyi bir not alıp genel ortalamamı 50 nin üzerine çıkarsam diğer sorumluluk sınavlarına girmeyecekmiyim

   • Enes Ünlütürk dedi ki:

    yani edebiyat sorumluluk sınavından iyi bir not alırsam ve ortalamamı 50 nin üzerine çıkarırsam diğer sorumluluk sınavlarına girmeme gerek kalmaz değil mi ? kaldığım derslerin içinde matematikte var

   • Enes Ünlütürk dedi ki:

    hocam edebiyat ortalamamı 50ye çıkarıp bırakmam gerekmiyormuydu e okulda 6 tane ders gözüküyor okulu bırakacağım galiba

    • admin dedi ki:

     Hayır Enes, sorumlu olduğun tüm derslerin sınavına girmek zorundasın. Eğer ortalaman 50 üstü olsaydı sadece edebiyat dersine girmen yeterli olurdu

 117. Anonim dedi ki:

  Sınıfı geçtim fakat edebiyat’tan kaldığım için sorumlu geçtim. Sorumluluk sınavına girmezsem nolur? Girip geçemezsem bidaha ne zaman girmem gerekir?

  • admin dedi ki:

   Sorumluluk sınavına girip başarılı olmazsan sorumluluğun devam eder. Liseden mezun oluncaya kadar geçmen gerekir yoksa mezun olamazsın.

 118. Samet dedi ki:

  Hocam benim ortalanan 65 hiçbir dersten kalmadım ama 2 eylülde edebiyat sınavı fon diyorlar doğru mu

 119. Gökhan Erik dedi ki:

  Hocam merhaba,Ben 9.sınıfta Edebiyatdilanlatım dersinden kaldım ortalamam 67 sınıfı geçer miyim

 120. Yağmur dedi ki:

  Merhaba hocam ben 9.sınıftım ortalamam 68di ama matematik ve kimyadan kaldım 10.sınıfa geçtim sorumluluk sınavına girmem gerekirmi

 121. Yağmur dedi ki:

  Merhaba hocam ben 10. Sınıfa geçtim tüm dersler ortalamam 69 du sadece matematikten kaldım herkese soruyorum net bişey soylemiyorlar siz söyler misiniz sorumluluğa girecek miyim

 122. Umut dedi ki:

  Merhaba hocam 12 sınıfa geçtim 10.sınıf edebiyatını vermem lazım eğer veremezde kalırsam ne yapmam gerekir?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Umut, bu dersi mutlaka geçmen gerekir yoksa liseden mezun olamazsın. Üniversiteyi kazansan bile liseden mezun sayılamayacağın için bu dersi geçmen gerekiyor.

 123. Alperen dedi ki:

  Merhaba, ben sorumluluk sınavı olarak 5 tane dersin sınavına gireceğim ve 1. Dönem ortalamam 47. Benim anlamadığım şey yukarıdaki yazıda “ortalaması 50 nin altında ve 3 ten fazla zayıfı olan öğrenci sınıf tekrarı yapar” yazıyor. Bu yazı normal süreç için mi geçerli (pandemi süresi dışında) yoksa sınıfta kalma gibi bir durumum şuanda var mı ?
  Teşekkürler…

  • admin dedi ki:

   Merhaba, bu yazı pandemi süreci dışındaki durum için geçerliydi. Bu yıl zaten sınıfta kalma durumu olmadı. Yoksa sen sınıfta kalacaktın Alperen. Başarılar..

 124. Eren dedi ki:

  Hocam benim ortalamam 49 ama edebiyattan geçtim şimdi bu sorumlu olan sınavlara girmek zorunda mıyım girmezsem ne olur?

 125. Hacı Ali Gökşen dedi ki:

  Admin benim ortalamam 64 ama edebiyattan kaldım sorumluluk sınavına girip sorumluluk sınavından kalırsam nolur sınıf tekrarı olur mu

  • admin dedi ki:

   Merhaba, hayır sınıf tekrarı olmaz. Sonraki yıl sorumluluk sınavına tekrar girmen gerekir. Liseden mezun olana kadar girebilirsin. Geçmeden mezun olamazsın.

 126. Halil dedi ki:

  Hocam ortalamam 47 ve 8 dersten kaldım bunların hepsini geçmek zorundamıyım yoksa edebiyattan geçsem yeterli olurmu teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba Halil, sorumlu olduğun dersleri eninde sonunda vermen gerekiyor. Bu yıl sınıfta kalma olmadığı için problem yaşamazsın. Ancak e okulda sorumlu olduğun dersleri geçmek zorundasın.

 127. Ecem dedi ki:

  Merhaba ben 12. Sınıfa geçtim ve geçen sene bi dersten kaldım (meslek lisesinde oldugum icin meleki bi ders) sorumluluğa giriceğim eğer geçemezsem mezun olamayacak mıyım? (Ve corona mağlum 2. Dönem soruları sorulucakmı? Işlediklerimiz hariç.)

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ecem, bahsettiğin ders baraj ders ise geçmeden mezun olamazsın maalesef.. 2. dönem konularının çıkacağını zannetmiyorum öğretmenleriniz işlediğiniz yerlerden soru soracaktır.

 128. Özlem gökçe dedi ki:

  Hocam sorumluluk sınavına girmeyen bir öğrenci başka bir zaman girebilir mi?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Özlem, sorumluluğun devam eder ve gelecek yıl tekrar sorumlu olursun. Sınava yine girersin.

 129. Sedanur aslan dedi ki:

  Merhaba hocam benim ortalamam 50 di benim edebiyatım yüksek olduğu için ben sadece batı müziği sınavına girmek zorundayım peki hocam ben bu sınavdan gecemzsem sınftami kalıyorum yoksa 10. Sınıf a geçip tekrarmi sınava girecem

  Sadece bir dersten sorumluyuuum?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Sedanur, sorumlu olduğun dersten kalırsan sınıfta kalmazsın. Sadece sorumluluğun gelecek yıl devam eder.

 130. Yusuf Can dedi ki:

  Hocam vaka artışından dolayı s.sınavlarıma girmek istemiyorum bu yıl başka tarih varmı ?sınav için saygılarımla.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Yusuf, sorumluluk sınavları yılda 2 kez yapılıyor. Ancak pandemi nedeniyle bu yıl başka sınav yapılır mı net bir bilgi yok.

 131. Yusuf Can dedi ki:

  Hocam iyi günler ben pandemiden dolayı ve vakalarda artmışken bu haftaki sorumluluk sınavlarıma girmek istemiyorum acaba bu yıl birdaha yapılırmı ?

  • admin dedi ki:

   Normalde sorumluluk sınavları yılda 2 kez yapılıyor ancak pandemi nedeniyle bu yıl ne zaman yapılır bilinmez. Tekrar yıl sonunda yapılabilir.

 132. Emrehan Yaşar dedi ki:

  Hocam benim komple ortlama 49 küsür ve pandemiden dolayı 11 sınıf olduk 8 tane sorumlu ders gösteriyor sadece baraj ders edebiyattan gectik digerlerinden geçemedik nasıl olur valla hocam stres yaptim ya

  • admin dedi ki:

   Merhaba Emrehan, kaldığın dersler ile sorumlu olduğun dersleri karıştırıyor olabilir misin? e okulda sorumlu görünen derslerin sınavına girmek zorundasın.

 133. Havin dedi ki:

  Bu sene okul değiştirdim edebiyattan sorumluyum sınavı eski okulumda mi olurum yeni okulda mi birde bu sene gecemezsem seneye yeni okulda mi olurum sınavı eski okulda mi ?

 134. Havin dedi ki:

  Eski okulumda edebiyattan sorumlu kalmışım sınavı eski okulumda mi olurum yeni okulda mi birde mesela bu sene gecemedim seneye eski okulda mi gidip vereceğim yine yoksa yeni okulda mi ?

 135. Hatice demir dedi ki:

  Merhaba hocam ben 9. Sınıftım matematik dersinden kaldım dönem puanım 75 ti şimdi 10. Sınıf oldum sorumluluk sınavına girecekmiyim

  • admin dedi ki:

   Merhaba Hatice, sorumluluk sınavına girmene gerek yok. Aşağıdaki lise sınıf geçme robotuna kendin de bakabilirsin.

   LİSE SINIF GEÇME HESAPLAMA İÇİN TIKLA

 136. Onur dedi ki:

  Benim ortalama 53 2. Donem korona yasaği çikana kadar 1 tane sinav olduk ondanda 23 aldim simdi o sinavdan somluymuşum sunav olcam pazartesi hani 50 nin üstü olmiyodu.

  • admin dedi ki:

   Onur baraj dersten kalırsan, sorumluluk sınavına girmek zorundasın. Ortalaman 90 olsa bile girmek zorundasın.

 137. Yaren Köse dedi ki:

  Merhaba hocam 10.sınıf geçtim 9.sınıfta matematik dersinden geçemedim ama dönem sonu puanım 70ti sorumluluk sınavına girmem gerekiyor mu?
  Çok stres yaptım köydeyim inşallah girmem gerekmiyordur.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Yaren, sorumluluk sınavına girmene gerek. Başarılar.

   Ayrıca lise sınıf geçme robotumuza da sorabilirsin 🙂

   https://yazili-sorulari.com/lise-sinif-gecme-hesaplama.php

 138. Mertcan Çeliktürk dedi ki:

  Benim ortalamam edebiyattan 41 sorumlu olarak 10 sınıfa geçtim peki sınavdan 50 mi almam lazım 60 mi
  Sınav okulda olduğumuz gibi mi yoksa lgs gibimi

  • admin dedi ki:

   Merhaba Mertcan, 50 alman yeterli olacak. Sınav bildiğin okuldaki yazılılar gibi olacak. Başarılar..

 139. Mert dedi ki:

  Hocam ortalamam bütün derler ortalamam 57 edebiyattan geçtim 3 ders zayıf sorumluluğa girmeme gerek varmı

  • admin dedi ki:

   Merhaba Mert, sorumluluk sınavına girmene gerek yok. Aşağıya lise sınıf geçme robotunun linkini bırakıyorum. Zayıflarını yazıyorsun sorumluluğa girmene gerek var mı yok mu söylüyor. Deneyebilirsin 🙂

   https://yazili-sorulari.com/lise-sinif-gecme-hesaplama.php

   • Mert dedi ki:

    Mesela dersler ortalamam 57 3 derste 50 altı Bütün sorumlulukta hiç 50 üstüne çıkamazsam o zaman ne olur mezun olamammı

 140. Zeynep dedi ki:

  Sorumluluk sınavı için 2.dönem.konularıda dahil olucak mı ?

 141. Ali dedi ki:

  Abi benim ortalamam 50 nin üzerinde ama edebiyattan geçemedim sorumluluk sınavına gireceğim ondada başarısız olursam sınıf tekrarımı yapacağım bunu bana söylermişim

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ali, sorumluluk sınavını geçemezsen gelecek yıl tekrar girebilirsin. Bu yıl sınıfta kalmazsın. Başarılar…

 142. ayberk dedi ki:

  hocam genel ortalamam 50nin üstünde ama edebiyat ortalamam 50nin aşağısında salı günü sorumluluk sınavı olucağım eğer sınavı geçemezsem sınıf tekrarımı yapıcam strese soktum kendimi
  11.sınıfa geçtim bu sene

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ayberk, geçemezsen gelecek yıl tekrar gireceksin stres yapma 🙂 sorumluluk sınavları her yıl yapılır. 12. sınıfa kadar girebilirsin. Ancak bu dersi geçmeden mezun olamazsın.

   lise sınıf geçme robotumuzdan kendin de deneyebilirsin. aşağıya linkini bırakıyorum.
   https://yazili-sorulari.com/lise-sinif-gecme-hesaplama.php

 143. Arda dedi ki:

  Hocam ben 59 ortalamam ile 9 dan 10 gectkm ama edebiyat dan 47 ile kaldım ve sorumluluk sınavına gircem eğer o sorumlulukta gene 50den düşük yaparsam kalirmiyim?
  Bide 10 a mi devam ederim yoksa 9 da mı kalırım?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Arda, kalırsan da sınıfı sorumlu geçersin. Bir şey olmaz.. Gelecek sene tekrar girersin sınava canını sıkma 🙂 Başarılar.

   Ayrıca lise sınıf geçme robotumuza zayıf sayınızı yazarak geçip geçmeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

   https://yazili-sorulari.com/lise-sinif-gecme-hesaplama.php

 144. Barış dedi ki:

  Merhaba hocam pandemiden dolayı sınıflara otomatikman geçiş oldu ortalaması 50 den düşük sorumluluk sınavları varsa ve o sınavları geçemezse tekrar girme şansı olur mu nasıl olucak yani

  • admin dedi ki:

   Merhaba Barış, sorumluluk sınavları yılda 2 kez yapılır. Bu sene geçemezsen gelecek yıl tekrar girebilirsin.

 145. Mehmet dedi ki:

  Hocam ben sadece edebiyattan kaldım ve ortalamam 50’nin üzerinde ama sorumluluk sınavından kalırsam sınıf tekrarımı yoksa devam mı edicez

  • admin dedi ki:

   Merhaba Mehmet, aynen devam edeceksin 🙂 Sorumluluk sınavını geçemezsen gelecek sene tekrar girersin.

 146. Halil ibrahim dedi ki:

  Hocam 8 dersten zayıfım var sorumluluk sınavını geçmek için kaç dersi kurtarmak lazım

  • admin dedi ki:

   Merhaba, ders sayısından çok ortalaman önemlidir. Ortalamanı en az 50 yapmalısın. Ayrıca sınıf geçme robotumuzu denemeni öneririm.
   https://yazili-sorulari.com/lise-sinif-gecme-hesaplama.php

 147. Pelin dedi ki:

  Hocam anadoludan meslek lisesine geçtim. Mesleki gelişim dersinden sorumlu olarak gözüküyorum. Sınavı vermezsem mezun olmamda sıkıntı olur mu?

 148. Volkan dedi ki:

  Hocam merhaba 2006 senesinde lise den mezun olurken Türk Dili edebiyatı ve muhasebe uygulaması sınavından kaldım daha sonra da bazı nedenlerden birdaha sınavlara giremedim ve 2009 senesinde tasdiknamem hazırlanmış onu aldım ortalamam 41.62 lise diploması almak istiyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 149. Ibrahim aslan dedi ki:

  Merhaba hocam ben 9. Sınıfta edebiyat dersinden sorumlu geçtim şimdi ben 3 yil sorumluluk sinavina girdim ama geçemedim şimdi yine girsem ve geçersem mezun olabilirmiyim ben şimdi 12. Sınıfım teşekkür ederim

 150. Kadir dedi ki:

  merhabalar ben 10.sınıfa geçtim fizik biyoloji ve matematikten kaldım ama dönem ortalamam 60 yine de bu derslere sorumluluk vercek miyim

 151. beyza dedi ki:

  hocam lütfen yardımcı olun.. sorumlu dersi olduğu için liseyi zamanında bitiremeyen öğrencinin bu sınavlara kaç defa girme hakkı var, sınavlara girmezse bir süre sonra hakkı kaybolur mu teşekkürler

  • Serkan Hoca dedi ki:

   Merhaba Beyza, lise boyunca sınıfta kaldıysa 1 yıl kalmadıysa 2 yıl girme hakkı var. (lise bittikten sonra)

 152. Ebrar dedi ki:

  9. Sınıfım ortalamam 46 10 dersten kaldım 10. Sınıfta sorumluluk sıvalarında geçemezsem sınıfta mi kalıcam yokda 12 sınıfa kadar verme hakkım var mı

  • Serkan Hoca dedi ki:

   Merhaba Ebrar, normal şartlarda sorumlu derslerini lise sonuna kadar verebilirsin. Ancak toplamda diğer sınıflardaki sorumlu derslerin ile birlikte 6 dan fazla sorumluluk olursa sınıfta kalırsın.

 153. Fatma Gül dedi ki:

  Hocam ben 9. Sınıf öğrencisiyim hocam ben sadece matematik dersinden kaldım ve ortalamam 74 hocam ben sorumluluk sınavına giriyor muyum? Hocam dönerseniz çok memnun olurum iyi günler☺☺☺❤

 154. Ali dedi ki:

  Merhaba ben 9.sınıfım benim ortalamam 49 ve 8 dersten kaldım bu sorumluluk sınavlarını 12.sınıfa kadar vermek zorundayım değil mi?

 155. Fatih dedi ki:

  Merhaba 12.sinifim 10.11sorumluluğum var vermeden üniversiteye gide biliyormuyuz

  • admin dedi ki:

   Merhaba, sorumlu dersler verilmeden lise mezuniyeti oluşmaz. Bu yüzden öğrenci kazansa bile üniversiteye gidemez.

 156. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben 12. Sınıf öğrencisiyim 9. Sınıfta edebiyatdan kalmıştım. Bu yıl virüs var diye dışarı hiç çıkmadım ve Haziran’da son sorumluluk sınavımda olmuş. Şuan herkes diploma alıyor ben de alabiliyormuyum? Bu arada okula gittim bi daha ki sınavın Eylül’de olduğunu söyledi.

 157. Eylül dedi ki:

  Merhaba ben 9. Sınifım ortalamam 49 ve 7 dersin sorumluluk sinavına girmem gerekiyor bu 7 sınavdanda geçmek zorundamıyım.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Eylül, bu sene sınıfta kalma olmadığı için sınavlardan kalsan da gelecek yıl tekrar girebilirsin

 158. Miray dedi ki:

  Merhaba ben şu an Anadolu lisesinde 11. Sınıf öğrencisiyim 12 oldum ancak 10. Sınıfta edebiyat dersinden kaldığım için sorumluluk sınavına girmem gerekmiş ama ben açık öğretime geçmek istiyorum bu yıl sorumluluk sınavım ne olucak açık öğretim de mi giricem tekrar yoksa ortadan kalkıcak mı ?

 159. Ali dedi ki:

  Merhaba ortalama 45 sorumlu olduğum ders çok ama içinde edebiyat yok 11e geçtim sorumlu olduğum sınavları veremezsem ne olur?

 160. Nur dedi ki:

  Aradığınız kişi Sorumluluk sınavında mesela matematikten ilk dönem 40 almıştım sınavda 60 mi almam gerekiyo

 161. Esma dedi ki:

  Benim ortalamam 49 ama 8 dersten kaldım birinci dönemde çok kötü olaylar geçirdim şimdi bu sınavda başarısız olursam sınıf tekrarına mı kalıcam yoksa 12. Sınıfa kadar sorumlu mu olucam bu arada 10. Sınıfım

 162. İsmail dedi ki:

  9 . sınıfım ortalamam 65 biyoloji dersinden 43 le kaldım sorumluluk sınavı girmem gerekiyor mu?

 163. Flash dedi ki:

  Selam abi benim ortalamam 69.80 matematikten kaldım. Yorumlara baktım sen böyle durumlarda girilmiyor diyorsun. Ancak bugün hocam bize whatsapptan mesaj attı. 1 dersten kalmış diye. Daha sonra listeyi attı. Anlamadım ben şimdi Sabahtan beri araştırıyorum.

 164. Zeynep dedi ki:

  merhabalar, 10.sınıfım ve ortalamam 65 di ama edebiyat dersinden kaldım ve sorumluluk sınavına giricem. Eğer sınavı geçemezsem tam olarak ne olucak? Sınıfta mı kalıcam yoksa seneye tekrardan mı giricem?

 165. Ali umutcan dedi ki:

  Merhabalar mesela 12.sınıfız ama 11 veya 10.sınıftan kalma sorumluluğumuz var üniversiteye geçiş yapabiliyormuyuz yoksa sınıf tekrarımı yapıyoruz?

 166. Baran dedi ki:

  Merhaba ben 9.sinifa gidiyorum yanlizca 1 dersten kaldim oda fizik o kaldigim fizik dersinden sorumluluk sinavi olacakmiyim?

 167. Mustafa dedi ki:

  Merhaba benim ortalamam 60 9.sinifim sadece matematik ve fizik dersinden kaldım 22 30 Haziran arasında olan sorumluluk sınavlarına girecekmiyim okulu aradım gireceksin diyor burası gitmeyecektin diyor lütfen net bişey soyleyim

 168. Hasan dedi ki:

  Merhaba bildiğiniz üzere korona var ve okuldaki bütün bilgileri unuttuk sorumlu olduğum dersten sorumluluk sınavındada geçemezsem ne olcak başkan açıklama yapmıştı bu sene kalma yok diye yine kalmış olmuyormuyuz

  • admin dedi ki:

   Merhaba Hasan, bu sene sınıfta kalma yok. Geçemezsen sorumluluğun devam eder. Gelecek yıl yine girersin.

 169. sıla dedi ki:

  merhaba ben 10.sınıfım 1 dönem 48. 9 du 5 dersten kldım edebiyat ve mata var içlerinde kaçına girmem lazım hepsinemi yoksa 2 3 tane girsem olurmu cevap verirseniz sevinirim

  • admin dedi ki:

   Merhaba Sıla, sorumsuz geçmek istiyorsan Edebiyatı geçmelisin. Korona olmasaydı sınıfta kalacaktın. Ortalaman 50 den aşağıda ise 3 zayıfla sorumlu geçersin. Tavsiyem tüm sınavlara girmendir.

 170. Yusuf dedi ki:

  Merhaba.
  9.sınıfa gidiyorum genel otalamam 52
  TDE dersinden sorumluluk sinavina girmem gerekiyor. Sınavı geçemezsem ne olur seneye ayni konular mi sorulacak

 171. Melisa dedi ki:

  İmam-hatipteyim. 11’e geçtim. Genel ortalamam 72 ama kuran ve matematikten kaldım. Sorumluluk sınavlarına girmem gerekir mi?

 172. Berat dedi ki:

  ortalamam 70 edebiyatı veremedim bu sınav veremessem diğer bir sınav olucak mı

 173. Mert dedi ki:

  Ben bu sorumluluk sınavına giremezsem veya gecemezsem sınıf gecebiliyormuyum

 174. Arda dedi ki:

  Merhaba ben toplamda 4 dersten sorumluluk sınavına gireceğim eğer 1 dersten kalıp diğer dersleri geçersem ne olur

 175. Aleyna dedi ki:

  Merhaba ben 9. Sınıfım ortalamam 48 8 dersten kalmışım 10. Sınıfa geçebilmem için 8 desrtende geçmem mi gerek yoksa düşük not alırsam sınıftamı kalıcam

  • admin dedi ki:

   Merhaba Aleyna, bu sene sınıfta kalma yok. Sınıfı sorumlu geçeceksin. Ancak sorumlu olduğun dersleri geçmen gerekir.

 176. Nln dedi ki:

  Şey ortlamam 49 ve 6 tane dersten kaldım edebiyata geçtim ama bu dersleri veremesem sınıfı geçemez miyim yada mezun olamaz mıyım 50 yapsam ort olur mu bir kaç dersten geçip??? Lütfen cevap verin

  • admin dedi ki:

   Merhaba, bu sene sınıfta kalma olmayacak. Ancak sorumluluk sınavlarına gir ve biriktirme. Sorumlu olduğun dersleri geçmezsen liseden mezun olamazsın.

 177. Eren dedi ki:

  Ben 9.sınıfa gidiyorum genel ortalamam 56 edebiyattan geçtim ama fizik ve matematikten kaldım sorumluluk sınavına girecek miyim

 178. Tuna dedi ki:

  10.sınıfım, 6 dersten kaldım ve genel ortalamam 49. Bu sene kaç dersten kaldığımıza bakılmaksızın sınıfı geçebiliyoruz ama sorumlu olarak.
  Ben şimdi tüm derslerden mi sınav olacağım ,yoksa kaldığım 6 dersin hepsinden mi?

 179. Gülcan dedi ki:

  benim genel ortalamam 79, 989 ama matematik ortalamam 43,75 sorumluluğa kalıyor muyum?

 180. Bengü dedi ki:

  2017 lise bitti ama sorumluk sınavım vardı. hiç birine girmedim okula gittiğimde kayıt görünmüyor artık ne yapmam gerekiyor kaldım mi gözüküyor acaba:(

 181. Emre dedi ki:

  Abi yeni duzenlemde 1. Donem nktum 67 ama tarihim 48 tarihten sorumluluk sinavina virecekmiyim

 182. Hasret dedi ki:

  Ben de 9 a gidiyorum ve coğrafyadan kaldım. Sorumlu olacak miyim 10. Sınıfta eğer olursam onu da geçemezsem 9. Sınıfı baştan mı okuyacam

  • admin dedi ki:

   Sorunuzu sitemizin soru sor-cevap al bölümünden sormanız gerekiyor.

   https://yazili-sorulari.com/sorular/

 183. MASAL dedi ki:

  Şimdi ben 9. Sınıfım ve ortalamam 63 edebiyattan 58 ile geçtim ama 3 tane derste kaldım( matematik, fizik ve coğrafya) şimdi bunlardan sorumluluk sınavı mı olucam

 184. Burak Şahoğlu dedi ki:

  Selam ben 9 sınıfta okuyorum ortalamam 80 fakat sadece matematikten kaldım sorumluluk sınavına girermiyim?

  • admin dedi ki:

   Bakanın açıklamasına göre 1. dönem zayıfı olan öğrenciler ortalaması kaç olursa olsun sorumlu geçecektir. Başarılar..

 185. Hasan dedi ki:

  Hocam merhaba, benim genel ortalamam 71 ancak matematigim zayıf (46,25) seneye sorumluluk sınavına girer miyim?

 186. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben 10.sınıfa gidiyorum ilk dönem matematik ortalamam 47.5 2.dönem düzeltecektim proje de almıştım fakat virüs çıktı . Ben seneye matematik ortalamam 47.5 olduğu için sorumluluk sınavına girmem mı lazım? (Genel karne ortalamam 76) (sadece matematik 47.5)

  • admin dedi ki:

   Lütfen sorularınızı sitemizin soru sor-cevap al bölümünden sorunuz. Soru sormak için tıklayın.

 187. Fuat dedi ki:

  Admin ben 9.10eddbiyattan kaldım lise sonum şuan geçemezse ne olur üniye gidemezmiyim?

 188. Emir dedi ki:

  Ben 9 da kaldım 10 sınıfta kaç tane sınav girmek gerekir geçmek için

 189. admin dedi ki:

  Dikkat !
  Sitemizin SORU SOR- CEVAP AL bölümünden sorulmayan sorulara cevap verilmeyecektir.

  Soru sormak için Tıklayın.
  https://yazili-sorulari.com/sorular/

 190. Ali dedi ki:

  Selam aleyküm reis çok önemli bir sorum olucak ben 12. sınıfım ve 10.sınıfım misal pazar günü sorumluluk sınavı var ama ben hasta olduğum için kaçırdım kanıt olsun diye raporda aldım ama hocam o iş geçti yazın okul bittikten sonra olabilirsin sınavıbu doğrumudur ve kaçırdığım sınavı erken olabilme ihtimalim varmıdır teşekkür ederim.

 191. Eren dedi ki:

  Ben şimdi 10. Sınıfta edebiyattan kaldım bugün sorumluluk sınavına girdim ve yine kaldım peki başka sorumluluk sınavına girebilirmiyim ve gireceksem ne zamandır

 192. İzzet dedi ki:

  Suan 12 yim ve bölüm baraj dersinden alsorumluyum ve sinadan kaldim üniversiteye gidebilecekmiyim yoksa gidemeyecekmiyim

 193. Tuncay dedi ki:

  Ben edebiyat ve alan dersimden kaldım ancak sınıfı geçtim 12 oldum 10 edebiyat ve 10 muhasebe sorumluluklarım var diyelim bu sene de veremedim lise bittikten sonra istediğim kadar deneyebilirmiyim

  • admin dedi ki:

   12. sınıftan sorumlu olunan derslerden başarılı olmadan mezun olunamaz. Bu yüzden 12. sınıfta sınıf tekrarı yapacaksa sorumluluk sınavlarına sonraki sene girebilir. Ancak sınıf tekrarı yapmayacaksa en fazla 2 yıl daha sorumluluk sınavına girebilir. Bunlardan da geçemezse okul ile ilişiği kesilir.

 194. Nur dedi ki:

  Tek sınavdanmı gecmemiz lazim yoksa girdigimiz sinavlara goremi ortalama aliniyor yani mesela 2 kere sorumluluk sınavına girdik birinden 40 aldık birinden 60 ikisinin ortalamasımı alınıyor yoksa 50nin üstünde alsak direk geciyormuyuz?

 195. Berkant dedi ki:

  Ben 9 edebiyattan sorumluyum daha dün sorumluluğa girdim geçtiğime kesin eminim ama önceki girdiğim 9 sorumluluklarında hep düşük aldım onların ortalamalarımı alıncak yoksa direk herhangi birinden 50 alınca sorumluluk kalkıyormu?

 196. Ahmet dedi ki:

  Ben 10. sinifim 9. Sinif edebiyat dersinden kaldim gecmem icin en az 50 mi almam gerek ve gecen seneki ebediyat ortalamam 35 ise en az 65 mi almam gerek

 197. Bal dedi ki:

  Şimdi ben 10. Sınıfım ve 4 dersten kaldım ama ortalamam 60 ben geçtim sorumluluk sınavına girecek miyim? Karnemde geçti yazıyor girecek olsam sorumlu yazardı

 198. Yusuf dedi ki:

  Ben 9 .sınıfta edebiyattan kaldım 10.sınıfta tada edebiyattan kaldım ve sorumluluk sınavında geçemezsem seneye 2 sinidemi vericem

  • admin dedi ki:

   Evet Yusuf, bu iki dersi vermezsen belki sorumlu geçersin ancak liseden mezun olamazsın.

 199. Alper dinler dedi ki:

  O sadece dil ve anlatım icinmi mesela yıl sonunda sadece biyolojiden kaldım diyelim obur sene biyoloji olmam gerekirmi bir önceki sene kaldığım için

 200. Mert dedi ki:

  Peki lise sondan sonra geçemessem ne olur ben lise 4 deyim ve 9 dan kalan edebiyat dersim var ama bir türlü veremiyorum

 201. Furkan dedi ki:

  Merhaba hocam ben edebiyat sorumluluk sınavında girdim ve notları açıklandı 50 puan altında aldım sınıfı geçicekmiyim eğer geçersem bir daha ne zaman sorumluluk sınavına gireceğim?

 202. admin dedi ki:

  Merhaba Furkan, geçemediysen sorumluluğun devam edecek maalesef. 2. dönem başında yapılacak sorumluluk sınavına girebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.