LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

2019 LGS 1 Haziran’da gerçekleştirildi. LGS sınav sonuçları 24 Haziran’da açıklanacak. LGS tercihlerinin ise sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yayınlanacak “LGS tercih kılavuzu”nda yer alan kurallara göre yapılacak.

Tercihlerin hangi tarihte yapılacağı henüz belli değil. Konu ile ilgili resmi açıklama geldiğinde haberimizin içeriğinde yer alacak.
Sınavla Yerleştirme nasıl yapılacak?
Merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına,puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Merkezî sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıylaOkul Başarı Puanına (OBP), 8inci, 7nci ve 6ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşınabakılarak yerleştirme yapılır.
Sınavsız Yerleştirme Nasıl Yapılacak?
Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıylaöğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığıkriterlerine göre yapılır. Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla;8inci, 7nci ve 6ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanıüstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.

admin Sorulan soru 2 Haziran 2019
Bir Yorum Ekle