Serkan Hoca Yorumladı: 2020 İOKBS Taban Puanları Düşer Mi?

1 Milyondan fazla öğrenci 5 Eylül’de İOKBS yani bursluluk sınavına girdi. Hemen hemen her sınıf seviyesinde düzenlenen sınav için, 2020 İOKBS taban puanları düşer mi şeklinde sorular çok sorulmaya başlandı. Özellikle sitemizin Serkan Hoca’ya Sor kısmında sorulan sorulan büyük bölümü bu yönde oldu.

Ben bu sorulara cevap verirken her zaman temkinli olmaya çalışıyorum. Çünkü öğrenci kardeşlerimizin de umutlarıyla oynamak doğru değil. Özellikle “şu şu netlerim var kazanır mıyım hocam” şeklinde sorulan sorulara cevap verirken, önceki yıllarda oluşan taban puanlara göre yorumlamaya çalışıyorum.

Taban puanlara yönelik sorulan sorular için herkesin beklentisi tabii ki puanların düşmesi. Burada birçok kişinin yanıldığı nokta taban puanın sanki daha önceden oluştuğuyla ilgili olduğudur. Yani, öğrenciler ve veliler sabit bir taban puan olduğunu ve puanı geçtiklerinde bursluluk sınavını kazanacağını düşünüyor. Halbuki böle bir durum yok.

Bursluluk sınavı taban puanı nasıl oluşuyor? 2020

Bursluluk sınavında ve diğer merkezi sınavlarda da taban puan hep aynı şekilde oluşur. Belli bir kontenjan dahilinde öğrenciler sıralanır. Bu sıralamanın en sonunda kalan öğrenci taban puanı oluşturur.

Örnek: 6. sınıflarda 1300 öğrenciye burs verileceğini varsayalım. Sınavda en yüksek puan 500 olduğu için, 6. sınıfta öğrenciler en yüksek puan alandan en düşük puan alana doğru sıralanır. 1. öğrenciden 1300. öğrenciye kadar sıralama yapılır ve 1300. öğrencinin puanı taban puan olur. O yıl en son kazanan öğrenci 1300. öğrenci taban puanı belirler.

Durum böyleyken şimdiden taban puanları tabi ki bilemeyiz. Bunu bilmek için sınav sonuçlarının açıklanması gerekiyor. Bizler 2019 yılında yapılan sınavın taban puanlarına göre yorum yapıyoruz. Zaten tüm hesaplama siteleri de bu şekilde puan hesaplaması yapar.

Öğrenciler bizim puan hesaplama sistemimizin doğru olup olmadığını merak ediyor. Şöyle söyleyeyim, tamamen MEB uyumlu bir hesaplama robotudur. En fazla oluşacak 2-3 puanlık standart sapma farkı vardır. Elinde geçen yılın İOKBS sonucu olan arkadaşlarımız deneyebilir. Aynı puanı alacaklardır.

BURSLULUK SINAVI TABAN PUANLARI DÜŞER Mİ?

2020 İOKBS Taban Puanları Düşer Mi?

Evet, geldik herkesin en çok istediği şeye. Yani taban puanların düşmesi…

Her şeyden önce taban puanların düşüp düşmeyeceğine dair olacak yorumlarım benim kendi gözlemlerim sonucu oluştu. Tabi ki kesinlik taşımıyor. Ancak hem sosyal medyada hem de web sitemizde gördüğüm yorumlar beni bu düşüncelere itti. Ayrıca karşılaştığım öğrencilerim de ben de bu düşüncelerin uyanmasında etkili oldu.

Benim gördüğüm kadarıyla 5. sınıf öğrencileri oldukça yüksek netlere ulaşmış. Bu yıl 5. sınıf taban puanının 560 puanlara ineceğine ben ihtimal vermiyorum. Karşılaştığım 5. sınıf netleri o seviyede sınavın biraz kolay olduğu izlenimi uyandırdı.

8. sınıf öğrencileri ise zaten LGS’ye hazırlandı. Yani bu sınav için ekstra çaba sarfetmeye gerek kalmadı. Onlar da gayet iyi puanlar yapmış. Zaten önceki 8. sınıf taban puanının 475 olması her şeyi özetliyor. Yani anlayacağınız 8. sınıflarda da kazanmak kolay değil gibi..

Diğer sınıflarda gördüğüm ise çok fark olmadığı. Önceki senelerde sınav sonuçları nasılsa bu yıl da aşağı yukarı öyle. Ben oradaki taban puanların çok oynamayacağını düşünüyorum. Yine de şaşırabilirim..

Özellikle sınavın uzun süre ertelenmesi, çalışmak için çok zaman olması, yalnızca 1. dönem konularının olması bence bir miktar taban puanları yükseltecek gibi. Yine de kesin konuşmamakta fayda var.

Sınava az kişi girmiş puanlar düşer mi sorusu da aldı başını gidiyor.. Ben açıkçası çok az olduğunu sanmıyorum. Gözetmen olduğum okulda bile her sınıfta maksimum 2-3 öğrenci yoktu. Bunun da puanlar üzerinde çok etkisi olacağını sanmıyorum. Çünkü zaten burs kazanan öğrenci sayısı çok fazla değil.. Yine de hak edenin kazanacağı bir sınav olmasını temenni ediyorum.

Serkan Hoca

BENZER YAZILAR

8 Responses

 1. murat dedi ki:

  Hocam 7.sınıf taban puanım 416,959 ancak Bulunduğu yerde okul yok taban puanı 415 olduğu halde kazanamadım sebebi nedir

 2. Zeynep konukkuş dedi ki:

  Merhaba hocam ben zeynep 8 sınıf öğrencisiyim diğer öğrenci olarak 440.842 aldım ama kaZanamadım neden ?

 3. Irem dedi ki:

  hocam ben 10.sınıf diğer çocuk kontenjanı toplam 73 74 gibi bir net var kazanma ihtimalim va eki

 4. meryem dedi ki:

  hocam ben 8. sıñıf dîğêr kontejan puan 427 kazanma ihtimalim yüzde kãc

 5. Kerem dedi ki:

  Hocam ben 6.sınıfım diğer kontenjan
  Türkçe 16d 9y
  Matamatik 25d 0y
  Fen 21d 4y
  Sosyal 24d 1y
  Kazanacakmıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.