Özürsüz (raporsuz) devamsızlık 10 günü geçerse ne olur? 2020

Özürsüz (raporsuz) devamsızlık 10 günü geçerse öğrencilerin sınıf tekrarı yapma ihtimali bulunuyor. Ortaöğretim sınıf geçme yönetmeliğine göre bir öğrenci raporsuz 10 günü, toplamda da 30 günü geçen devamsızlık yaparsa başarısız sayılır.

Özellikle Covid-19 salgını sonrası sınıf geçme yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapılmıştı. Olağanüstü durumlarda sınıf geçme şartlarına yeni maddeler eklenmişti. Bu değişiklik ilk olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılı için uygulanacak.

özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü geçen devamsızlığa dikkat !

Ortaöğretim kurumları sınıf geçme yönetmeliğinde yapılan son değişiklik ile birlikte, olağanüstü durumlarda (korona gibi) sınıf geçme şartlarında bazı istisnalar sağlanmıştı. Buna göre böyle zamanlarda öğrenciler sınıfta bırakılmayacak. Ancak bu durum devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarına kalan öğrenciler için geçerli olmayacaktı.

Sınıf geçme ile ilgili sorularınızı soru sor cevap al bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Özürsüz (raporsuz) devamsızlık 10 günü geçerse sınıfta kalır mıyım?

Özürsüz (raporsuz) devamsızlık 10 günü geçerse öğrenci sınıf tekrarına kalmaktadır. Öğrenci rapor almadan en fazla 10 gün devamsızlık yapabilir. Sağlık raporu alsa bile öğrenci en fazla 30 gün devamsızlık yapabilir.

İşte sınıf geçme yönetmeliğinde devamsızlık hakkının sınırları:

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, (Mülga ibare:RG-5/9/2019-30879) (…) sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır. 

Sınıf geçme yönetmeliğine dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

3 Responses

  1. Genar Yaman dedi ki:

    Özürlü 7 özürsüz 11 ama rapor ile 9 yaptım kalırmıyım?

  2. Hüseyin dedi ki:

    Özürsüz 11 özürlü 3 kalıyormuyum

  3. Muhammed ali dedi ki:

    Özürsüz devamsızlıgım 12.5 gün özürlü 9 gün kalııyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.