Özel Okulda Okuyanlar Bursluluk Sınavına Girebilir Mi? 2021

25 Nisan’da yapılacak bursluluk sınavı başvuruları başladı. Sınava girmek isteyen öğrenciler başvuru şartlarını araştırıyor. Devlet okullarında okuyan öğrenciler dışında özel okulda okuyanlar bursluluk sınavına girebilir mi merak ediyor.

özel okulda okuyanlar bursluluk sınavına girebilir mi

Bursluluk sınavı 25 Nisan 2021 saat:10.00 da gerçekleşecek. Sınav başvuruları ise 8 Şubat itibariyle başladı. Sınav başvuru kılavuzu MEB tarafından daha önce yayınlandı. Kılavuzda sınava başvuru hakkı taşıyan öğrenciler için hangi kriterlerin olması gerektiği belirtilmişti.

Bursluluk sınavına başvurmak için en önemli koşullardan biri, ailenin yıllık gelirinin kişi başına düşen miktarıdır. Ailenin yıllık geliri, ailedeki kişi sayısına bölündüğünde 16.080,00 (onaltıbinseksen) TL’yi geçerse öğrenci sınava başvuramıyor.

Sınav başvurusu için diğer şartlar ise herkes tarafından az çok bilinen temel kriterlerdir. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak gibi.

Bilindiği gibi bursluluk sınavının resmi adı İOKBS’dir. Bursluluk sınavına ortaokul 5.6.7.8.9.10.11. sınıflar ile hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler başvuruyor.

Özel Okulda Okuyan Öğrenciler İOKBS Girebilir Mi?

Ortaokul 5.6.7.8.9.10.11. sınıf ve hazırlık sınıflarının sınava başvurabileceğini belirtmiştik. Peki hangi okulda okuyan öğrenciler bu sınava başvurabiliyor?

Bursluluk sınavına: ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokulları başvurabiliyor. Lise düzeyinde ise hazırlık sınıfı 9.10. ve 11. sınıfında okuyan öğrenciler katılabiliyor.

Peki Ortaokullar, özel okulda okuyanlar bursluluk sınavına girebilir mi? Bu soruya vereceğimiz cevap “evet” girebilir. Yani özel okulda okuyan öğrenciler de bursluluk sınavına katılabilir. Ancak burada önemli olan nokta, bu öğrencilerin sınavı kazanması halinde burs hakkından faydalanmak için özel okuldan ayrılması gerektiğidir. Yani bir öğrenci özel okulda kalarak kazandığı bursu alamaz. Devlet okuluna geçmesi gerekiyor.

Bursluluk Sınavı Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2021

Ancak kanunlarla kendisine özel haklar tanınan bazı öğrenciler özel okulda kalarak da burs hakkından faydalanıyor.. Bu özel haklara sahip öğrenciler kılavuzda belirtilmiştir. Özel Hak Tanınan Öğrenciler; Millî Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğin 5’inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan şartlara göre özel okulda kalsa dahi bursluluk imkanından faydalanabilir.

Açıköğretim öğrencileri bursluluk sınavına girebilir mi?

Diğer sık sorulan soru ise açıköğretim öğrencilerinin İOKBS sınavına girip giremediği konusundadır. Kılavuzda da belirtildiği gibi açıköğretim lisesi, mesleki açıköğretim lisesi, açıköğretim imam hatip lisesi ve açıköğretim ortaokulu öğrencileri bursluluktan yararlanamaz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.