Milli Mücadele Dönemi Kısaca

Milli Mücadele dönemi Kurtuluş Savaşı yıllarında ulusumuzun düşman kuvvetlerinden kurtarılmasını ifade eder. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletimiz insanüstü bir çaba göstererek milli birliği sağlamış, kahramanca mücadele ederek yurdumuzu düşmanlardan kurtarmıştır. Bu ders notumuzda destanlaşan milli mücadele dönemi kısaca anlatılacaktır.

Ülkemizin birçok yeri işgal altındayken, kahraman milletimiz hep birlikte hareket ederek savaştı ve topraklarımızdan düşman devletlerini kovdu. Milletimiz düşmana boyun eğmemiş, kahramanca mücadele etmiştir. Milli mücadelenin kazanılmasında milli mücadele kahramanlarımız ve Atatürk’ün payı büyüktür.

Osmanlı devleti 1918’de Mondros Ateşkes Anlaşmasını imzalayınca yurdumuzu savunma hakkını ve imkanlarını kaybetti. Düşman devletler terhis edilen ordumuzun silahlarına el koydu. Ülkemizin limanları ve demir yollarını ele geçiren Fransa, İtalya ve İngiltere’ye karşı çok güçlü bir mücadele yürüttük.

milli mücadele dönemi işgal altındaki yurdumuz
milli mücadele dönemi işgal altındaki yurdumuz

Atatürk ülkemizi düşmanlardan kurtulacağına her zaman inandı. Hatta meşhur “geldikleri gibi giderler” sözünü bu dönemde söyledi. Mustafa Kemal Milli Mücadeleyi 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıkarak başlattı.

Mustafa Kemal bu zorlu mücadeleyi yanındaki arkadaşları ile başlatmış oldu. Türk Milletinde ulus olma bilincini anlatmaya çalışan Atatürk, Havza ve Amasya’dan genelgeler yayınladı. Bu genelgelerde hep birlikte yapmamız gerekenleri şeyleri, vatanımızın kurtuluş yolunu çizdi.

Atatürk birlik ve beraberlik sağlanmadan bu mücadelenin olmayacağını biliyordu. Bu yüzden halktan ülkemizdeki işgal durumunu protesto edecek mitingler düzenlemesini istedi. Daha sonra Sivas ve Erzurum kongrelerini düzenleyen Atatürk, milli cemiyetleri bir araya getirmek istedi ve bunu başardı.

milli mücadele dönemi kısaca
milli mücadele dönemi kısaca

Daha sonra Ankara’ya gelen Mustafa Kemal 23 Nisan 1920’de meclisi kurdu. Meclisteki millet vekillerini ise Türk Milletinin içinden seçti. Ankara ise milli mücadelenin merkezi haline geldi. Daha sonra farklı cephelerde üstün askeri başarılar kazanan milletimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yurdumuzdan düşmanları attı.

milli mücadele dönemi kadınlar
milli mücadele dönemi kadınlar

Dikkat 4. sınıf sosyal bilgiler ders notları kategorisinde yer alan bu ders notumuza benzer içerikleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca 4. sınıf sosyal bilgiler testleri ile bilgilerinizi sınayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.