Meyve ve sebzeler nasıl yetişir 3. Sınıf konu anlatımı

İlkokul 3. sınıf Meyve ve sebzeler nasıl yetişir konu anlatımı

3. sınıf fen bilimleri meyve ve sebzeler nasıl yetişir, hayat bilgisi 3. sınıf meyve ve sebzeler nasıl yetişir, meyve ve sebzeler nasıl yetişir

meyve ve sebzeler nasıl yetişir

Fen Bilimleri dersinde bir bitkinin yaşam döngüsünü öğrenmiştik Bir tohumun çimlenmesi için su ve ısıya, büyümesi için ise su, ısı ve Güneş ışığına ihtiyacı vardır. Su, ısı ve Güneş bitkilerin yaşamı için gerekli olsa da her birinin suya, ısıya ve Güneş’e olan ihtiyacı farklı farklıdır.

Ülkemizde her bölgemize uygun  çok çeşitli sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Her bitkinin yetiştirme şartları farklılıklar gösterir.Bazı meyveler ağaçlarda bazıları çalılarda yetişir. Toprağın üstünde yetişen sebze ve meyvelerin yanı sıra toprağın altında yetişen sebzelerde vardır. Elma, armut, kiraz ağaçta yetişirken çilek gibi bazı meyveler toprak üstünde, böğürtlen gibi bazı meyveler de çalı şeklindeki dikenli bitkiler üzerinde yetişir.

Ülkemizde en çok yetiştirilen tarla bitkileri

Ülkemizde en fazla yetiştirilen tarla bitkileri buğday, şeker pancarı, arpa, mısır, mercimek  ve patatestir.

ülkemizde en çok yetiştirilen tarla bitkileri

Buğday ülkemizde en fazla yetiştirilen tarım ürünüdür.  İlkbahar döneminde filizlenme ve büyümek için yağış, yaz döneminde ise olgunlaşmak için kurak ve sıcak bir ortam ister. Her mevsim yağış alan Karadeniz’de buğday yetiştirilemez. Çünkü fazla yağıştan buğday büyümez ve çürür.

 

Havuç serin iklim sebzesidir. Nemli toprakları ve yağmuru seven havucun kök kısmını tüketiriz. Suyun yeteri kadar olmaması halinde havuçlar gelişemez.

 

Patates her toprak ve her iklimde yetişen bir bitkidir. Toprağın altında oluşan yumrularını tüketiriz. Ilıman ve serin bölgeleri seven patates, çok soğuğu ve çok sıcağı sevmez.

 

 

 

Ülkemizde en çok yetiştirilen sebzeler

Ülkemizde en fazla yetiştirilen sebzeler domates, karpuz, salatalık, soğan , fasulye, bakla patlıcan ve kavundur.

ülkemizde en çok yetiştirilen sebzeler

 

Domates ılık ve sıcak iklim sebzesidir. Ülkemizde en fazla yetişen sebzelerden olan domates soğuk iklimleri sevmez. Salçası yapılır ve yemeklerin çoğunda kullanılır.

 

Karpuz sıcak iklim bitkisidir. Ilıman iklimlerin dışında yetiştirilmesi zordur. Yetişirken don tehlikesi olmamalıdır. Günümüzde dünya üzerinde yaklaşık 500 türü vardır.

 

Fasulye, ılık iklimlerin bitkisidir. Donlardan çok korkar. İlkbahar ve sonbahar arasındaki dönemde rahatlıkla yetiştirilebilir. Ülkemizde ılık bölgelerde ilkbahar ve sonbaharda ekimi yapılarak yılda iki kez yetiştiriciliği sürdürülebilir. Sırıkta ve bodur olarak yetişen fasulye taze ve kuru olarak tüketilir

 

Ülkemizde en çok yetiştirilen meyveler

Ülkemizde en fazla yetiştirilen meyveler üzüm, elma, portakal, zeytin, mandalinadır.

 

 

Ülkemizde en çok yetişen meyveler

 

Üzüm kış ve ilkbaharda yağmuru yazın sıcağı seven bir bitkidir.En fazla Ege Bölgesi’nde yetiştirilir. Bağ meyvesi olan üzümün yapraklarından da yararlanırız.

 

Muz yüksek sıcaklık ve nemi sever. Tropikal bir meyve olan muz  çok soğuktan hoşlanmaz. Ülkemizde en çok Anamur’da yetişir.

Çay  her mevsim yağışı seven bir bitkidir. Çay bitkisi soğuktan ve dondan hoşlanmaz rüzgarı sevmez. Çok sıcağı da sevmez. Yeşil yaprakları toplanır, kurutulur ve içilir. Ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesi’ de yetişir. ( Rize)

 

Ülkemizde pamuk üretimi Çukurova, Ege, Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Antalya yöresinde yoğun olarak yapılmaktadır.Sıcağı seven pamuk için sıcaklık, nem, yağış ve güneş süresi önemlidir. Güneş ışığı pamuk tohumunun erken gelişmesi için ve çiçeklenmesi için gereklidir.

 

Zeytin kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak olan Akdeniz ikliminde yetişir. Bu nedenle don olayının görüldüğü iç bölgelerde yetişemez. En çok üretim yapılan bölge Ege Bölgesi’dir. Yağı, yeşili ve siyah zeytin olarak sofralarımızın vazgeçilmezidir. Zeytin ağaçları uzun yıllar yaşayan bitkilerdendir.

 

Ülkemizde  çok çeşitli sebze ve meyve üretilmektedir.  Domates, biber, patlıcan, fasulye, salatalık, patates ve havuç gibi sebzeler tarlada ve bahçelerde üretilir. Bu sebzelerden domates, biber toprak üstünde; havuç, patates ise toprak altında yetişir.

 

Bitkilerden iyi verim almak için sulama, gübreleme, budama ve ilaçlama gibi işlemler yapılır.

Sebzeler ve bazı meyveler, seralarda ve plastik örtülerin altında yetiştirilir. Seralar ve plastik örtüler bitkileri soğuk hava şartlarından korur. Bu sebeple kışın bile bitki yetiştiriciliği yapılabilir. Hindistan cevizi , ananas , kaju ve kahve gibi bitkiler ülkemizde yetişmez.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.