Meyve Sebzelerin Yetişme Koşulları (3. Sınıf Hayat Bilgisi)

İlkokul 3. sınıf hayat bilgisi meyve ve sebzelerin yetişme koşulları konu anlatımını okuyabilirsin. Hangi meyve nasıl yetişir, ağaçta yetişen meyveler hangileri, toprak üstünde yetişen meyve ve sebzeler hangileri sorularına yanıt verdik.

Sebze ve meyveler toprakta farklı yerlerde ve şekillerde yetişir. Bazıları toprak üstünde, bazıları toprak altında, bazıları ise ağaçlarda yetişir. Şimdi bunları açıklayalım.

Pancar ve havuç tohumları toprağa ekilir. Patates, sarımsak ve soğanın kendisi, toprağın içine yerleştirilir. Pancar, patates, havuç, sarımsak, soğan, turp gibi sebzeler toprağın altında yetişir.

Çilek, patlıcan, karnabahar, domates, karpuz gibi sebze ve meyvelerin tohum ya da fideleri toprağa ekilir. Bu ürünler toprağın üstünde yetişir.

Muz, nar, kivi, portakal, kiraz, ceviz, elma, erik, ayva, muşmula, badem, armut, kayısı gibi meyveler ağaçta yetişir.

Geçen haftaki derste öğrendiğimiz buğday, arpa, yulaf, mısır gibi tahıllar tarlada yetişir. Nohut, mercimek, kuru fasulye gibi baklagillerin de yetiştiği yer tarladır.

Çoğumuzun ailesi tarlada veya bahçede sebze, meyve, tahıl ve baklagiller yetiştirmektedir. Biraz da bunu anlatalım.

Sebze ve meyvelerin tohumları toprağa ekilir ya da fideleri toprağa dikilir. Toprak gübrelenir ve belirli aralıklarla sulanır.

Herkes yaşadığı şehirde istediği bitkiyi yetiştiremez. Örneğin Kütahya ilinin Gediz ilçesinde yaşıyorsak Muz yerine elma yetiştirmeyi tercih etmeliyiz. Belki, özel ilgi ile muz ağacını büyütebiliriz ama verim alamayız. Çünkü bitkilerin yetişmesi için iklim koşulları çok önemlidir. Bu örnekten yola çıkarak üç öğrencinin farklı bitkiler için yaptığı çalışmaları inceleyelim.

Nevzat: Zeytin, kışların ılık ve yağışlı, yazların sıcak ve kurak geçtiği yerlerde yetiştirilir.

Mehmet: Çay, her mevsim yağışlı ve nemli, kışların ılık geçtiği yerlerde yetiştirilir. Yaprakları toplandıktan sonra çok kısa sürede işlenmesi gerekir. Bu nedenle fabrikalar, ekim alanlarına yakındır.

Hasan Hüseyin: Turunçgiller (portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi meyveler) ve muz kış mevsiminin ılık ve yağışlı, yaz mevsiminin kurak geçtiği yerlerde yetiştirilir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + = 28

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.