Lisede devamsızlık hakkı kaç gün? 2019

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Karnelerin alınmasına sayılı günler kala lise öğrencilerinin devamsızlık endişesi arttı. Öğrenciler tarafından en çok merak edilen lisede devamsızlık hakkı kaç gün gibi sorulara bu yazımızda açıklık getireceğiz.

Bilindiği gibi lise öğrencilerin eğitim öğretim yılı boyunca yapabileceği devamsızlık sınırı ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştir. Bu sınır ilokul ve ortaokulda farklı, liselerde ise farklıdır. Açıkçası ilkokulda devamsızlık için net bir sınır koyulmasa da 20 günü aşan devamsızlıklarda kurul kararı ile öğrenci sınıf tekrarı yapabilir.İlkokul ve ortaokulda 20 günden fazla devamsızlık yapan öğrenciler şube öğretmenler kurulu toplantısında sınıfı geçme onayı almalıdır.

Lisede devamsızlık hakkı net ifadelerle belirtilmiştir. Devamsızlık konusu lisede sınıf geçme ve kalmayla doğrudan bağlantılıdır. Ayrıca başarı belgeleri olan takdir ve teşekkür belgeleri içinde devamsızlık şartı konmuştur.

Buna göre bir lise öğrencisi 10 gün raporsuz(özürsüz), 20 gün de raporlu(özürlü) devamsızlık hakkına sahiptir.
Yani lisede devamsızlık sınırı toplam 30 gündür. 30 günden fazla devamsızlık yapan lise öğrencisi sınıf tekrarı yapar.
**Ayrıca lisede takdir ve teşekkür belgesi almak için 5 günden daha fazla devamsızlık yapmamak gerekir. 
lisede devamsızlık sınırı

lisede devamsızlık hakkı kaç gün?

Kaç derse girmezsek yarım gün yok yazılırız?

Bir öğrenci gün içinde girmesi gereken toplam ders saatinin üçte ikisine (2/3) veya daha fazlasına girmezse 1 gün yok yazılır. Bu orandan daha az bir ders saatini kaçıranlar ise yarım gün yok yazılır.

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği bu durumu şu madde ile açıklamıştır:

b)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Günlük toplam ders saatinin 2/3 ü ve daha fazlasına gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

Bir öğrenci eğer 30 günden fazla devamsızlık gerçekleştirirse ders notları ne kadar iyi olursa olsun başarısız sayılır ve sınıfta kalır. Bu durum velisine yazılı olarak bildirilir.

Devamsızlık problemi olmayan öğrenciler ise takdir teşekkür belgesi almak için hesaplamalar yapmaya başları. e-Okulda takdir teşekkür nasıl hesaplanır? yazımızı okuyarak takdir veya teşekkür alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda lisede devamsızlık hakkı ile ilgili kafalarda oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırdık. Lisede yapılan devamsızlık büyük kayıplara neden oluyor. Gerek derslerden geri kalma, gerek ise sınıf tekrarına düşmek ve belge alamamak bunlardan başlıcalarıdır. Bu yüzden lisede dersleri aksatmadan okula gitmek, lisede devamsızlık hakkını daha gerekli zamanlarda kullanmak en doğrusudur.

 

BENZER YAZILAR

2 Responses

 1. Seril dedi ki:

  Raporlu 21.5 raporsuz 6 gün devamsızlığım var 12. Sınıfım sinifta kalir miyim

  • admin dedi ki:

   sorunuzu sor sor cevap al bölümünden sorarak cevap alabilirsiniz.
   https://yazili-sorulari.com/sorular/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.