Lisede Baraj Dersten Kalınca Ne Olur 2020

Lisede Baraj Dersten Kalmak 2020

baraj dersten kalmak, lisede baraj dersten kalmak, lisede baraj dersten kalınca ne olur 2019, 9-10-11-12.sınıfta baraj dersten kalmak hakkında merak edilen sorulara yanıtlar verdik.

Baraj Ders Nedir?

Baraj Ders: Lisede sorumlu olunan tüm derslerden başarılı olunsa bile geçilmeden mezun olunamayan derstir. Baraj dersten başarılı olamayan bir öğrenci liseden mezun olamaz.

Lisede Baraj Ders Hangisidir?

 • 9.Sınıfta Baraj Ders ——-Türk Edebiyatı
 • 10.Sınıfta Baraj Ders ——Türk Edebiyatı
 • 11.Sınıfta Baraj Ders ——Türk Edebiyatı
 • 12.Sınıfta Baraj Ders ——Türk Edebiyatı

Lisede(9-10-11-12.sınıfta) baraj dersten başarısız olan bir öğrenci o dersten sorumlu geçer fakat baraj dersi mutlaka sorumluluk sınavlarında geçmelidir.

Kaç zayıfı olursa olsun bir öğrenci eğer genel not ortalaması 50 puan ve üzerinde ise başarılı sayılır.(Türk Edebiyatı Baraj Dersi Hariç)

Baraj Dersten Kalınca Ne Olur?

Lisede 9-10-11-12. sınıfta baraj dersten yani Dil ve Anlatım dersinden 50 puan ortalamasını yakalayamamış öğrenciler baraj dersten kalmış sayılır. Baraj dersten başarısız olan öğrenci sınıfı sorumlu geçebilir fakat sorumluluk sınavlarına girmelidir. Baraj dersi geçmeden öğrenci liseden mezun olamaz.

[accordions title=”Sorumlu Geçme Hakkında Sorduklarınız”]
[accordion title=”Başka Zayıflarım Var Ama Türk Edebiyatı Dersinden Geçtim” load=”show”]Eğer genel not ortalamanız 50 puan üzerinde ise sınıfı zayıfsız geçmiş olursunuz.[/accordion]
[accordion title=”Türk Edebiyatı Dersinden Başka Zayıfım Yok” load=”hide”]Kesinlikle sorumluluk sınavlarına girmelisiniz.[/accordion]
[accordion title=”Ortalamam 50 Puanın üzerinde Ama Türk Edebiyatı Dersim Zayıf” load=”hide”]Sorumluluk sınavına girmek zorundasınız.[/accordion]
[accordion title=”Türk Edebiyatı Dersim Zayıf Belge Alabilir miyim?” load=”hide”]Hayır alamazsınız. Bu dersten sorumluluk taşırsınız.[/accordion]
[/accordions]

Kaç zayıfı olursa olsun bir öğrenci yıl sonunda genel not ortalaması olarak 50 puanı tutturduğunda sınıfı zayıfsız geçmiş sayılır.

Fakat 3 Zayıf ve 50 puanın altında bir genel not ortalaması var ise öğrenci sınıfı sorumlu olarak geçer.

Sonuç olarak lisede baraj ders olan Türk Edebiyatı dersinden kalan bir öğrenci sınıfı sorumlu olarak geçebilir fakat sorumluluk sınavına girerek bu dersi mutlaka geçmelidir.

Sorumlu geçme ile ilgili sorularınızı sitemizin soru sor- cevap al bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

37 Responses

 1. Alperen Ay dedi ki:

  ben lise 1 de anadolu lisesindeydim anadolu lisesinde edebiyattan kaldım 10.sınıfı cıraklık egitimde okuyorum ben sorumluluk sınavına girecekmiyim meslegim kuaforlük ve 10 sınıfın 1 donemi edebiyasttan gectım ama
  anadoluda kaldık ne hyapabnılırıöm

  bana yardımcı olursanız sevinirim

 2. kerem dedi ki:

  benim ortalamam 62 ve kimya 30 matamatik 39 edebiyat 35 sınıfta kalır mıyım başka 50nin altında dersim yok

 3. İpek dedi ki:

  Merhaba, bu soru görülür mü bilmiyorum ama umarım bir cevap alabilirim çünkü bir yıl olduğu için arada biraz endişeliyim.

  Benim Edebiyat ortalamam 85 ama matematik ortalamam 50 nin altında kalıyor. Dönem ortalamam da büyük ihtimalle 74 veya üzeri gelecek. Nitelikli Anadolu lisesine gidiyorum ve 10. Sınıfım, matematik dersini vermem gerekir mi ya da vermezsem mezun olamaz mıyım?

  • 345 dedi ki:

   Matematik dersini 50 altında bile olsan vermek zorunda değilsin ama sorumlu geçersin yindede liseden mezun olursun

 4. Ozan dedi ki:

  Hocam ben ortalamam 60 ama 3 dersten kaldım mat edabiyat ve cografya ben şimdi sadece edabiayatmi gircem yoksa hepsinimi gircem

 5. kerim dedi ki:

  sorumluluk sınavı nedir kaçıncı sınıfta olur

 6. onur dedi ki:

  12. Sınıfım 1 ay önce türk dili edebiyatından sınava girdim.yine sorumlu kaldım dersten .1 sene içerisinde 2 kez sorumluluk sınavı yapılırmı? yapilmazsa mezun olamaycağim lütfen geri dönüş yaparmsnz??

 7. Gizem dedi ki:

  Merhaba hocam ben şuan 12.sınıfı okuyorum ve 10.sınıf edebiyat sorumluluk sınavından hâlâ geçemedim 12.sınıf bittiğinde ne olacak yani tekrar sınıf tekrarı olmaz dimi 10.sınıf edebiyatından kaldım diye?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Gizem, 12. sınıfın sonuna kadar bu dersi geçmen gerekiyor. Yoksa liseden mezun olamazsın.

 8. Ramazan dedi ki:

  Hocam ort 54 edebiyatta 46 sorumluluk sınavını gecemezsem sınıfta kalma demi notum 50 nin altında olmadikca

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ramazan, sınıfı sorumlu geçeceksin. Edebiyat sorumluluk sınavını geçemezsen seneye tekrar girebilirsin. Ayrıca aşağıdaki sınıf geçme hesaplama robotundan kendin de hesaplayabilirsin.

   https://yazili-sorulari.com/lise-sinif-gecme-hesaplama.php

 9. Ramazan dedi ki:

  Yeni liseye geçenler coo çalısın Ben neredeyse hic calismadim ve az kalsın sınıfta kaliyodum ödüm bokuma karıştı siz çalışın gelecek yıl garantiniz olmayabilir

 10. Canberks dedi ki:

  11. Sınıfım 12’e geçtik ve 11 de edebiyattan 47 ila kaldım 12. Sınıfta da geçemedim ne olur peki diploma alamazmışım hızlı cevaplarsanız sevinirim ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, sorumlu olduğun dersleri veremeden mezun olamazsın. 12. sınıfta sorumluluk sınavlarını geçemezsen sonraki 2 yıl daha sınava girme hakkın bulunuyor. (1 yıl sınıfta kaldıysan sınava da 1 yıl girebilirsin)

 11. Emre dedi ki:

  Sorumluluk puanları toplaniyormu

 12. Nur dedi ki:

  11 e geçtim hem 9.sınıfta hem de 10.sınıfta edebiyattan kaldım ne yapacağım

 13. melisa çoprak dedi ki:

  merhaba ben bu sene yks sınavına gireceğim 12.sınıfım ve 11.sınıfta edebiyattan kalmıştım. Bu sınava seneye vs girsem olmaz mı? yanı sınav haftamda sorumluluk sınavına girmem şok kötü olur

 14. Aslı dedi ki:

  11.sınıfım meslek lisesine gidiyorum.Siz sadece türk dili sorumlu olur demişsiniz ama ben erken çocukluk adında bir meslek dersinden kaldım sorumluluk sınavına girermiyim ?

 15. mikail dedi ki:

  bn edebıyattan 47 ıle kaldım sorumluluk sınavına gırınce yıne kalırsam ne olacak

 16. Ayşe dedi ki:

  10.sınıfım tüm derslerin ortalaması 76 fakat edebiyat ort 46 bu sene sadece 1 dönem olduğu için e okulda sorumlu ders çıkmıyor 22 haziranda başlayan sorumluluk sınavlarına girecek miyim?

 17. Sezen dedi ki:

  9. Sınıftayım, edebiyattan sorumlu geçtim ve diyelim ki sorumluluk sınavından da geçemedim. Sınıf tekrarı mı yapacağım?

 18. Okan Ç. dedi ki:

  Şimdi ben 10 sınıfım ve edebiyat matematik kimya derslerinden kaldım ama ortalamam 67 sorumluluk sınavına girecek miyim gireceksemde sadece edebiyat dersi mi ??

 19. Kerem dedi ki:

  Hocam şimdi biri diyor 50 üstü ortalaman her ne olursa olsun doğrudan geçersin diğeri diyo ortalamanın 50 üstü olsa bile baraj dersten kaldiysaniz o dersten sorumlu geçersiniz diyo hangisi doğru

 20. Rojin dedi ki:

  Benim edebiyatım 50.5 genel not ortalamam 50 üstü geçiyorum değil mi?

 21. Whost dedi ki:

  Beyler çok iyi çalışın ben 9.sınıfım şuan çünkü edebiyat dersi temel ders.kalırsanız sorumlu geçersiniz be yeni ortaöğretim dönemine girdiğiniz ilk hafta sorumluluk sınavına girersiniz gine yapamazsanız seneye tekrar girersiniz fakat son senede kalırsanız tammam liseyi bitiremezsiniz

 22. Yusuf can safak dedi ki:

  Eğer 2. Dönem 6 zayıfım varsa ama ortalamam 50’nin üstündeyse sınıfı geçermiyim

 23. Baran dedi ki:

  Merhaba acaba şunları ayrıntılı olarak açıklayabilir misiniz?
  1-9.sınıfta 3, 10.sınıfta 3, 11.sınıfta da 3 dersten kaldım diyelim. Ancak 11.sınıf iki dönem ortalamam 50 veya üzeri olursa 11.sınıf kalır mıyım?
  2-dil ve anlatım/edebiyat hangisiyse o dersten kalmadıysam ama 3ten fazla kaldığım ders varsa ve ortalamayla geçersem bu derslerden sorumlu mu geçerim? İyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.