lgs’de kaç tercih hakkı var? 2019

2019 LGS’de kaç tercih yapılacak, kaç tercih hakkı olacak?

LGS’de kaç tercih hakkı var 2019 sınavdan sonra en çok merak edilen soruların başında geliyor. 2019 lgs de kaç tercih hakkı var, lgs de kaç tercih yapılacak 2019, lgsde kaç tercih hakkı olacak gibi sorular lgs adayları tarafından soruluyor.

1 Haziran 2019 da yapılan liselere giriş sınavı (LGS) ardından öğrenciler aşağı yukarı bir puan aralığında tercihlerini şekillendirmeye başladı. Bu yüzden lgs’de kaç tercih hakkı var 2019 sınavdan sonra en çok sorulan soru oldu.

Bilindiği gibi LGS ‘de en yüksek puan 500’dür. Her aday iyi bir lise eğitimi için LGS  de başarılı olmak istiyor. 1 Haziran’da gerçekleşen LGS ardından sorular ve cevap anahtarları yayımlanmıştı. Aday öğrenciler doğru ve yanlışlarını görerek aşağı yukarı LGS de bekledikleri puanı hesaplayabildiler. Aslında adaylara puanları sürpriz olmayacak diyebiliriz. Tabi ufak tefek standart sapmaları düşünmekte yarar var.

[su_box title=”LGS’de kaç tercih hakkı olacağı neden önemli?” box_color=”#d5080e”]2019 LGS’de kaç tercih yapılacak konusuna değinmek aslında adayların yapacağı tercihleri yakından ilgilendiriyor. Tercih sayısı fazla olursa adaylar yüksek puanlı daha fazla okulu ilk sıralara yazarak şansını deneyebilir. Ancak tercih sayısı az olursa LGS adayları kendini riske atmayacak ve daha garanti tercihlerde bulunacaklardır.[/su_box]

2019 LGS’de hangi okullar tercih edilecek?

LGS 2019 ardından öğrenciler 3 okul türü arasından tercih işlemi yapacak.

Bunlar:

[su_service title=”Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar” icon_color=”#1a9f17″][/su_service]

[su_service title=”Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar” icon_color=”#1a9f17″][/su_service]

[su_service title=”Pansiyonlu Okullar” icon_color=”#1a9f17″][/su_service]

LGS’de kaç tercih hakkı var 2019 konusundan önce tercihler hakkında bilmemiz gereken bir kaç önemli nokta var.

Önce bunları görelim:

** Burada önemli olan nokta Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullardan mutlaka tercih yapılması gerektiğidir. İster LGS’ye girsin ister girmesin her lise adayı yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan mutlaka tercih yapmak zorunda. Bu okul türünden tercih yapmayan öğrencilere diğer iki okul türü için tercih ekranı açılmayacak.

** Bir diğer önemli husus diyelim özel ortaöğretim kurumuna veya yetenek sınavı ile öğrenci alan bir liseye gideceksiniz. Bu okullara kesin kayıt işlemini tamamladıysanız tercih yapmayacaksınız.

** LGS 2019’a girmeyen öğrenciler merkezi sınav puanı (yani LGS puanı) ile öğrenci alan okulları tercih edemeyecek. Ancak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullara tercih yapabilecek.

2019 LGS tercihleri nasıl yapılır?

⇒ Öğrenciler tercih ekranı açıldıktan sonra ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan ilk 3 okulu kayıt seçmelidir. ( bu alandan en fazla 5 okul seçilir)

⇒ Yukarda seçilen okullardan en fazla 3 tanesi aynı okul türünden olabilir. Yani 5 tane Anadolu lisesi veya 5 tane imam hatip anadolu lisesi seçemezsiniz.

⇒ Yerel yerleştirme için okul seçimini yaptık! Şimdi istersek merkezi sınav ile öğrenci alan okullardan da 5 okul seçebiliriz. (LGS ye girenler için)

⇒ LGS puanıyla alan okullardan da 5 okul seçtiysek pansiyonlu okullardan da 5 adet seçebiliriz.

⇒ LGS ye girmeyen öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okul tercih ekranı zaten erişime kapalı olacak.

LGS’de kaç tercih hakkı var 2019

[su_service title=”2019 LGS sınavına giren bir öğrenci toplamda 15 tercih yapabilecekken, LGS’ye girmeyen bir öğrenci en fazla 10 adet lise tercih edebilecek.” icon_color=”#ea1d10″][/su_service]

[su_accordion][su_spoiler title=”LGS 2019’a girdim kaç tercih hakkım var?” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]15 tercih hakkınız var.[/su_spoiler] [su_spoiler title=”LGS 2019’a girmedim kaç tercih hakkım var?” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]10 tercih hakkınız var.[/su_spoiler] [/su_accordion]

LGS tercihleri nereden yapılır 2019?

Yukarıda anlatılan işlemlerin hepsi https://eokul.meb.gov.tr adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecek. Yapılan LGS tercih işlemi mutlaka okul müdürlüklerinde onaylatılmalıdır.

LGS 2019 tercihleri için 2018 LGS tercih kılavuzunu inceleyebilirsiniz. 2019 kılavuzunun lgs sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra yayımlanması bekleniyor. Yayımlanan kılavuz ile birlikte lgs’de kaç tercih hakkı var 2019 sorusuna da cevap vermiş olduk.

LGS tercihleri ile alakalı her türlü soruyu sorabileceğiniz. LGS SORUSU SOR CEVAP AL bölümünden sorularınızı ücretsiz-üyeliksiz bir şekilde iletebilirsiniz

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.