LGS’de Devlet 100 Puan Veriyor Mu?

2020 Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılan sınavın ardından öğrenciler, LGS’de devlet 100 puan veriyor mu şeklinde sorular soruyor.

Tam puanın 500 olduğu LGS’de öğrenciler devlet tarafından ek puan verilip verilmediğini merak ediyor. Sözel ve sayısal alanda yer alan 90 soru Türkçe, matematik, fen bilimleri, inkılap tarihi, yabancı dil ve din kültürü derslerinden oluşur.

LGS’de artık yeni nesil sorular soruluyor. Bu soruların tamamını doğru cevaplayan bir öğrenci toplam 500 tam puan alıyor. İyi bir lisede okumak için yüksek puana ihtiyaç olsa da, nitelikli lise kazanmak için kaç net gerektiğini de daha önce yazmıştık.

Bazı öğrencilerin kafasında LGS’de devlet 100 puan veriyor mu gibi bir soru oluşmuş durumda. Ancak LGS’de böyle bir durum söz konusu değildir. Katsayıları farklı olan soruları cevaplayarak kendi puanınızı kendiniz belirliyorsunuz.

Bu durumda LGS için devlet ek puan vermiyor diyebiliriz. LGS’de 400 puan alan öğrencilerin avantaj sağladığı görülüyor. Bu yüzden sizler için LGS’de 400 puan almak için kaç net gerekir yazımızı yazdık.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.