LGS nedir? Hangi konular var? Süre ne kadar?

LGS nedir? LGS hakkında kısa bilgiler

LGS nedir, hangi konular var, süre ne kadar

Her yıl iyi bir lise kazanma hedefiyle LGS’ye hazırlanan öğrencilerin sıklıkla sorduğu LGS nedir, LGS hakkında bilgi, LGS’ de hangi konular var, LGS başvurusu nasıl yapılır gibi bazı sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz.

LGS (Liselere Giriş Sınavı) kapsamı nedir?

Resmî ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerinin 8’inci sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci yerleştirilmesi amacıyla Bakanlıkça yapılan merkezî sınavdır.

LGS hangi illerde yapılacak?

Merkezî Sınav, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla belirlenen yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci oturum 09.30’da ve ikinci oturum 11.30’da başlayacaktır.

LGS’ye başvuru nasıl yapılacaktır?

Merkezî Sınav başvuruları isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını nisan ayı içinde elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaktır.

LGS de konu içeri ve kapsamında ne var?

Sınav, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.

LGS de ne kadar süre verilecektir?

Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır.

LGS de 1.oturumda hangi testler var ve kaç soru bulunmaktadır?

Türkçe   20 soru,   T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10 soru,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10 soru,Yabancı Dil 10 soru olmak üzere 50 soru sorulacaktır.

Matematik 20 soru,fen bilimlerinde 20 soru olmak üzere toplam 40 soru sorulacaktır.

LGS de öğrencinin yanında bulundurulması gereken belgeler nelerdir?

Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.

LGS de Birinci  ve ikinci oturumda hangi dersler bulunmaktadır?

Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular yöneltilecektir.

LGS’ de hangi konular çıkacak?

2020 LGS de hangi konular çıkacak?

LGS de başvuru şartı nelerdir?

Mevcut eğitim öğretim yılında örgün ortaokulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak yeterlidir.

LGS de başvuru nasıl geçersiz olur?

Elektronik ortamdaki öğrenci bilgilerinde eksiklik, çelişki veya hata varsa, Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından onaylanmamışsa ve yurt dışından başvuru yapan öğrencilerin belgelerinde eksiklik varsa, başvuru geçersiz sayılacaktır.

LGS de sınav giriş belgesi nerden alınacaktır?

Fotoğraflı sınav giriş belgesi Mayıs ayından itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

LGS sınav giriş belgesini kaybeden öğrenci yenisini nereden alacak?

Fotoğraflı sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler, belgenin yenisini öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden alabilecektir.

Yurtdışında okuyan öğrenciler  sınav giriş belgesini nereden alacak?

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini, bulundukları ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarından alacak ve onaylatacaklardır.

LGS de 400 puan almak için kaç net yapmak gerekir?
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir