Korona yüzünden okul açılmazsa sınıfta kalır mıyım?

Sitemizin soru sor – cevap al sisteminden bizlere en çok ulaşan sorulardan biri de “koronavirüs yüzünden okul açılmazsa sınıfta kalır mıyım?” gibi sorulardır. Mevcut durumda birinci dönemden kalma zayıflar öğrencilerin kafasında soru işaretlerine neden oluyor. Okul açılmazsa sınıfta kalır mıyım sorusu genelde ilk dönemden 4’ten fazla zayıfı olan öğrenciler tarafından soruluyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs ülkemizde okulların tatil edilmesine neden oldu. Türkiye’de ilk hafta ara verilen okullar ikinci hafta eğitime uzaktan eğitim yolu ile devam ediyor. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve TRT tarafından yeni iki kanal ile birlikte ülkemizde 23-27 Mart tarihleri arasında interaktif eğitim yapılacak.

Peki ya okullar açılmazsa? Bazı öğrenciler ve veliler okulların tatil süresinin uzamasından endişe ediyor. Hal böyle olunca yazılıların yapılmama ihtimali de bulunuyor. Henüz bu senaryoları düşünmek için erken çünkü bakanlık yeni bir açıklama yapacaktır. EBA ve TV ekranlarından verilen eğitim sınavlarla desteklenebilir mi merak konu oluyor.

Okullar açılmazsa sınıfta kalır mıyım sorusunu soran öğrencilerin içini ferah tutmasını öneririz. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların açılması ile ilgili her türlü senaryoya hazır olduğumuzu açıkladı. Okullar açıldığında ya hızlandırılmış eğitime geçeceğiz, ya EBA + okul ya da hafta sonu dahil eğitime devam edeceğiz gibi görünüyor. En azından Ziya Selçuk buna benzer senaryolara hazır olduğumuzu söyledi.

Sınıfta kalma problemlerine gelince, hiç bir öğrenci yazılılar yapılmadan sınıfta bırakılmayacaktır. Okullar açıldığında yazılı sınavlar yapılır, buna göre sınıf geçme işlemleri yerine getirilir. Bu yüzden birinci dönemden zayıfları olan öğrencilerin endişelenmemesi gerekiyor.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.