Kayaç Nedir? Kayaç Nasıl Oluşur? Kayaçlara Örnekler

Kayaç Nedir?

Fen Bilimleri dersinde en önemli konulardan biri de yer kabuğunu oluşturan şeylerdir. Yer kabuğunu oluşturan kayaçlar konusunda merak edilen şeylerden kayaç nedir, kayaçlar nasıl oluşur, kayaçlara örnekler gibi merak edilen konuları fen bilimleri ders notumuzda bulacaksınız.

 

Kayaç : Yer kabuğundaki büyük ve sert tabakalara kayaç adı verilir.

 

Kayaç Ne Demek

Kayaç Nedir

 

Kayaçlar Nasıl Oluşur?

Kayaçlar minerallerden oluşmuştur. Kayaçları oluşturan mineraller farklı renk ve biçimde olduğu için taşların renkleri farklılık gösterir. Taşların yapısı, biçimi, sert ya da yumuşak olması içerisindeki minerallerin yapısına bağlıdır.

Yer kabuğunun en üst katmanını oluşturan toprak, kaya ve taş parçalarına kayaç adı verilir. Kayaçlar, yer kabuğunun kara tabakasını oluşturur.

Kayaçların sıcaklık farkı, yağmur ve rüzgâr gibi etkenlerle aşınıp parçalanmasıyla kayalar oluşur. Kayaların ufalanmasıyla taşlar, taşların ufalanmasıyla da toprak meydana gelir.

Mineral Nedir

Mineraller

Kayaçların yapısında mineraller bulunur. Her kayaç, farklı minerallerden oluşur. Sınıfa getirip incelediğimiz taş, kaya ve toprakların farklı renklerde olmasının nedeni içerdiği farklı minerallerdir.

Kayaç ve Maden İlişkisi

Yer kabuğunda bulunan bazı kayaçların ekonomik değeri çok yüksektir. Örneğin altın ekonomik değeri yüksek bir kayaçtır. Yer kabuğunun derinliklerinde, çeşitli doğal etkenlerle oluşan ve ekonomik değeri olan kayaçlara maden adı verilir.

Maden ocaklarında taş ve toprakla karışık olarak çıkarılan madenler, ekonomik değeri olmayan taş ve topraktan arındırılır. Daha sonra bu madenler teknoloji ve sanayide ayrıca birçok eşyanın yapımında ham madde olarak kullanılır. Evlerimizde kullandığımız tencere, tava, çatal vb. mutfak eşyalarının yapımında madenlerden yararlanılır.

Madenlere Örnekler

Maden Nedir

Kireç taşı, sünger taşı, granit ile kil ülkemiz sanayisinde ham madde olarak kullanıan

kayaçlardandır. Granit, yüzey döşemelerinde; kireç taşı çimento yapımında; kil ise testi,bçanak ve çömlek yapımında kullanılır.

Ülkemizde çıkarılan önemli madenlere bor, altın, bakır, gümüş, mermer, linyit, taş kömürü, krom, demir ve cıva gibi madenler örnek verilebilir. Bu madenler değişik alanlarda hammadde olarak kullanılmaktadır

BENZER YAZILAR

1 Response

  1. zeynep ecrin dedi ki:

    ben beyendim ama biraz daha güzel bal resimli daha anlatıcı ola bilirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

55 − = 50

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.