İşlenmiş Madde Nedir? İşlenmiş Madde Örnekler

İşlenmiş Madde Nedir?

Fen Bilimleri işlenmiş madde nedir, işlenmiş madde örnekler, işlenmiş madde nasıl oluşur gibi soruların yanıtını bu ders notunda bulabilirsiniz. Daha çok 4.sınıf fen bilimleri dersinde işlenen işlenmiş madde konusunu özet olarak bulabilirsiniz.

Doğal maddeler kesme, parçalama ve eritme gibi yöntemlerle işlenmiş maddeler elde edilir.

Örneğin; topraktan çıkan demir fabrikalarda işlenerek tren rayı elde edilir. Tuz gölünden çıkarılan doğal tuz, işlenerek mutfak tuzuna dönüşür. Süt işlenerek süt ürünleri olan yoğurt, tereyağı gibi işlenmiş maddelere dönüşür. Tahta işlenerek mobilyalar üretilir.

Doğal maddelerin insanlar tarafından işlenerek ortaya çıkarılan yeni maddelere işlenmiş maddeler denir. Adından da anlaşılacağı gibi doğal maddeler kesme, parçalama, eritme gibi işlemlerden geçirilirler ve ortaya işlenmiş maddeler ortaya çıkar.

işlenmiş pamuk

Örnek olarak doğadan alınan tuzun bir takım işlemlerden geçerek mutfak tuzu haline gelmesi. Yada sütten yoğurt elde edilmesi. İşlenmiş maddelere örnek olarak yoğurt, tereyağı, mobilya, mutfak tuzu, çivi verilebilir.

Örneğin ormandan kesilen bir ağaç gövdesinin marangozda işlenerek kitaplık yapılması işlenmiş maddelere örnektir. Ağaç ormanda insan eli değmeden oluşan birdoğal madde iken kesilip marangozda farklı tüketim malına dönüştürülmesi işlenmesinden sonra ortaya çıkar. Bu yüzden bü tür maddelere işlenmiş madde denir.

Pamuk bitkisi doğada yetişen bir doğal madde olmasına rağmen pamuğun sanayi ortamında işlenerek kumaşa dönüşmesi yine işlenmiş maddelere örnek verilebilir. Pamuk fabrikada işlenerek giysi ürünleri, masa örtüsü vb bir çok çeşit tekstil maddesine dönüşebilir.

Doğaka kendiliğinden var olan doğal taşlar vardır. Bu doğal taşlar çeşitli işlemlerden geçerek alternatif tıp alanında ve takı sektöründe kullanılır. Doğal taşların işlenerek işlenmiş maddeye dönüşmesiyle yeni ürünler elde edilir.

Bütün bunlar doğal maddelerden yani hammaddelerden elde edilen işlenmiş maddelere örnektir.

 

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.