Heyelan yurdumuzun hangi bölgelerinde meydana gelebilir? Neden?

4. Sınıf sosyal bilgiler ders kitabımızda 83. sayfada yer alan etkinlik sorularından heyelan yurdumuzun hangi bölgelerinde meydana gelebilir sorusuna bu ders notumuzda yanıt vereceğiz. Doğal afetlere hazır olalım konusunda geçen bu sorunun cevabını sizler için hazırladık.

Heyelan, toprağın kütleler halinde kaymasına verilen isimdir. Bunun için toprağın aşırı yağış alması veya ilkbahar mevsiminde kar sularının toprağa geçmesi gerekiyor. Böylece geçirgen yapıdaki toprak kütle halinde yer değiştirmektedir. Heyelan ve erozyon arasındaki farklar yazımızda yine heyelan ile ilgili önemli bilgiler vermiştik. Peki heyelan yurdumuzun hangi bölgelerinde meydana gelebilir?

Heyelan, en çok Doğu Karadeniz bölgemizde meydana gelmektedir. Bunun en önemli nedenleri arasında eğimli yamaçların fazla olması ve aşırı yağış alması gelmektedir. Ayrıca Doğu Anadolu bölgesinin eğimli ve yüksek miktarda yağış alan yerlerinde de heyelan meydana gelebilmektedir. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’da eğimli arazilerin tarım ve yerleşime açılması, heyelanların can ve mal kaybına uğratmalarına neden olmaktadır.

Dikkat : 4. sınıf sosyal bilgiler ders notları kategorisinde yer alan bu ders notumuza benzer içerikleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca 4. sınıf sosyal bilgiler testleri ile bilgilerinizi sınayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.