Güneş Tutulması Nedir 4. 5. 6. Sınıf Fen Bilimleri

Güneş Tutulması Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

güneş tutulması nedir 5. sınıf, güneş tutulması olunca ne olur 5. sınıf fen bilimleri, güneş tutulması çeşitleri, güneş tutulması nasıl olur

Güneş tutulması nedir?

Merak edilen durum güneş tutulması tam olarak nedir? Yani nasıl oluyor da Güneş tutulması yaşanıyor diye düşünebiliyoruz. Güneş tutulmasının gerçekleşmesi için Ay’ın Yeni ay evresinde olması şart. Bununla birlikte Ay’ın yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekiyor.

güneş tutulması nasıl oluşur

güneş tutulması nedir 5. sınıf

Güneş tutulması nasıl olur?

Güneş tutulmasında Ay’ın gölgesi belirli yerlere düşürüyor. Düşen gölge yaklaşık üç saat boyunca güneş tutulması olayını meydana getiriyor. Ayın gölgesinin tutulma sırasında izlediği gölgeye “tutulma hattı” deniliyor. Bu hat üzerinde yer alan bölgeler, tutulmayı izleyebiliyorlar.

güneş tutulması nasıl oluşur

Güneş tutulması olunca ne olur?

Güneş tutulmasının yaşanması beraberinde herhangi bir olayı getirmez. Düşünüldüğü gibi Güneş tutulmasının yaşanması deprem olma ihtimalini doğuran bir etken değil. Burçların Güneş tutulmasından çok etkilendiği söylenir. Tutulma sonrası yaşanan enerjiyle birlikte birçok burçta değişimler gözlenebilir.

Güneş tutulmasının çeşitleri nelerdir?

  1. Tam Güneş Tutulması
  2. Halkalı Güneş Tutulması
  3. Parçalı Güneş Tutulması
  4. Hibrit Güneş Tutulması

güneş tutulması çeşitleri nelerdir

1. Tam Güneş Tutulması

Güneş’in Ay tarafından tamamen kapatılmasıyla oluşur. En son yaşanan 21 Ağustos Güneş tutulmasını buna örnek sayabiliriz.Güneş’in parlak olan ışık yuvarı Ay’ın karanlık gölgesiyle tamamen örtülür. Bu şekilde tutulma çıplak gözle seyredilebilir. Bu tutulma dünyanın çok az bölgesinde görülür. Tutulma esnasında gökyüzü kararınca yıldızlar dahi görünmez.

2. Halkalı Güneş Tutulması

Yine Güneş ve Ay aynı hizaya gelir. Ancak halkalı güneş tutulmasında belirli bir ölçüde Ay, Güneş’ten daha küçük gözükür. Bu görüntü bir haklaya benzer.Güneş’in ışık yuvarının çapının yaklaşık 400’de biri Ay’ın çapına denktir. Ancak Ay’ın Dünya’ya uzaklığı, Güneş’in uzaklığının yine yaklaşık 400’de biridir. Bu yüzden biz Ay’a bakınca o an Güneş ile aynı boyutta olarak algılarız.

Ne Dünya’nın Güneş etrafında dönüşü ne de Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam bir daire oluşturmaz. Bu yüzden Ay her tam geçişinde Güneş’i tam olarak örtmez. Bu sebeple,Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya’dan halka şeklinde gözlemlenir.

3. Parçalı Güneş Tutulması

2020’de ülkemizden de görülmesi beklenen bu çeşit tutulma, her tam ve halkalı tutulma, parçalı tutulma olarak başlar ve tam tutulmadan sonra yine parçalı tutulmaya geri döner. Ay’ın Güneş’i kısmen örtmesiyle oluşur. Tam Güneş tutulmasını izleyebilen bölgelerin dışındaki geniş alanlarda, bu tutulma parçalı tutulma olarak gözükür.

4. Hibrit Güneş Tutulması

Hibrit tutulmalar çok ender gözükür. Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam bazı bölgelerinde halkalı olarak gözükmesi hibrit güneş tutulmasıdır.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ödev Sorusu Sor! Cevap al

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.