Evde Kolay ve Masrafsız Maske Yapımı (Resimli Anlatım)

Küresel bir pandemi haline gelen korona virüs tüm dünyada maske erişimini oldukça güç kılıyor. Türkiye’de ise maske satışı yasaklanmış durumda. Devlet tarafından yapılan çalışma ile cep telefonlarına gelen kısa kod ile eczanelerden maske temin edilebiliyor. Ancak birçok vatandaş evinde kendi maskesini yapmaya başladı. Bu yazımızda bir numune göstererek evde maske nasıl yapılır sorusuna cevap veriyoruz.

Türkiye’de maskesiz markete gitmek, toplu taşıma kullanmak yasak durumda. Bu yasağa uymayanlar hem kendi sağlığını hem de halk sağlığını tehlikeye atıyor. Maske erişimi pek kolay olmasa da insanlar alternatif çözümler üretmeye başladı. Evinde maske diken vatandaşların sayısı oldukça fazla oldu. Üstelik dikiş makinesi gerekmeden kendiniz el ile dikebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde oldukça talep göre siyah maskelerin koruyucu özelliklerinin olmadığı açıklandı. Hemen hemen herkesin yüzünde gördüğümüz siyah maskeler daha çok polenler gibi büyük parçacıklarından korunmak için kullanılıyor. Yani korona virüsten korunmak için maalesef yeterli değil.

Evde yapılan maskelerin en güzel özelliği ise istediğiniz zaman yıkayıp kullanabilmektir. Piyasada kalitesi tartışılan bu kadar maske varken, en azından kendi yaptığınız maske kuşkularınızı da önleyecektir.

Evde maske yapmak için hangi kumaş kullanılmalı?

Evde yapılacak maskelerde hangi kumaş kullanılmalı sorusu vatandaşların en çok sorduğu sorulardan oluyor.

Evde yapılacak maskeler için birkaç önemli detaya ihtiyaç var. Bunlar:

  • Maskeler en az 2 kat olmalı.
  • Dış yüzeyinde geçirgenliği az olan kumaşlar tercih edilmeli.
  • Steril edilmeli
evde kolay maske yapımı
evde kolay maske yapımı

Yukarıda örnek olarak yapılan maske evde ufak bir dikiş makinesi vasıtasıyla dikildi. Ancak el ile dikilmesi de oldukça kolaydır. Dış yüzeyinde kullanılan polyester kumaş havanın giriş çıkışını zorlaştırmak için oldukça verimlidir. Sizler de evde yapacağınız maskelerin dış yüzeyinde polyester kumaş kullanabilirsiniz.

evde pratik maske yapımı
evde pratik maske yapımı

Evde yapılacak maskelerin iç tarafında ise daha çok pamuklu ve penye kumaşlar kullanıyor. Cildi rahatsız etmemesi ve güvenlik açısından pamuklu kumaşlar oldukça iş görmekte. Yukarıda gösterdiğimiz maskenin iç yüzünde ise pamuklu kumaş kullanıldı.

Elinizde bu malzemeler yoksa?

Eğer elinizde polyester kumaşınız yok ise eski güneşlik perdelerinizi, naylon oranı yüksek giysilerinizi ön yüzeyde değerlendirebilirsiniz. İç tarafına ise eski tişörtlerinizi keserek değerlendirebilirsiniz.

“N95 Maske Virüsten Korur Mu” yazımızı okudunuz mu?

Evde pratik maske yapılışı

  • Geçirgenliği az olan polyester kumaş dışa gelecek şekilde üst üste iki kumaşı birleştirin,
  • İki kumaşı şeritler oluşturacak şekilde katlayıp ütüleyin, böylece şekilleri bozulmayacak.
  • Kenarlardan dikerek iki kumaşı bir birine sabitleyin,
  • Son olarak kenarlarına dilediğiniz bir lastiği, veya likralı bir kumaştan kulak askısı yaparak kullanabilirsiniz.
  • Dikimi bitince maskenizi dilediğiniz zaman yıkayıp kullanabilirsiniz.

Artık eczanelerde reçete ile satılan N95 maskeler daha çok sağlık personelinin kullandığı maskelerdir. Bunun dışında 3 katlı cerrahi maskeler uzmanlar tarafından en çok tercih edilen maskeler oluyor. 3 katlı maske bulmakta zorlanan vatandaşlarımız için evde pratik maske yapımı yazımızı yazdık.

Unutmayalım ki hangi maskeyi takarsak takalım en doğru korunma yöntemi sosyal mesafeyi en aza indirmektir. Bu süre zarfında zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalı, sağlık bakanlığının uyarılarını dikkate almalıyız.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.