Enerji Veren Besinler Nelerdir?

Enerji Verici Besinler Nelerdir?

4.sınıf besin çeşitleri ders notumuzda besin içeriklerini 5’e ayırmıştık. Bu ders notumuzda enerji veren besinler nelerdir, enerji verici besin içeriği, 4.sınıf enerji veren besin grubu gibi bazı önemli başlıklara değineceğiz.

Enerji veren besinler hangileri?

Vücudumuzun hareket etmesine olanak veren enerjimizdir. Eğer besinlerden enerji elde edemeseydik yürüyemez, koşamaz, zıplayamaz daha doğru bir deyim ile yaşayamazdık.

Vücudumuzda her besin çeşidinin farklı özelliği olduğunu önceki ders notumuzda belirtmiştik.

Vücudumuza enerji veren en önemli besin grupları karbonhidratlar ve yağlardır. 

Karbonhidrat ve yağ bulunduran besinler tükettiğimizde vücudumuza enerji olarak geri döner. Midemiz bu besinleri sindirir ve enerji olarak kullanmaya başlar.

Karbonhidratlar

Enerji veren besinler:

Ekmek,

tahıl ürünleri,

makarna,

pilav,

patates,

bal,

reçel ve tatlılarda

Ayrıca içinde bitkisel yağlardan:

Ayçiçeği,

mısır,

kanola,

fındık,

susam,

haşhaş,

soya,

zeytin yağı bulunduran besinler enerji bakımından zengindir. Bu besinleri tüketmek vücudumuza enerji verir.

 

karbonhidratlar ve yağların vücudumuzdaki görevleri nelerdir?

Karbonhidratlar: Vücudumuzun koşmak, zıplamak, yürümek hatta uyumak için bile enerjiye ihtiyacı vardır.

Günlük hayatta gerekli olan enerji ihtiyacı karbonhidratlardan karşılanır. Beynimizin kullandığı tek enerji kaynağı karbonhidratlardır.
Karbonhidratlar en temel besin grubudur.

Ekmek, tahıl ürünleri, makarna, pilav, patates, bal, reçel ve tatlılarda bulunur. Her öğünde bu yiyeceklerden yeteri kadar tüketmeliyiz. Bu besinler fazla tüketilirse vücutta yağa dönüşerek depolanır bu da şişmanlamaya neden olur.

Yağlar: Karbonhidratlar dışında enerji verici özelliği bulunan besin grubu yağlardır. Karbonhidratlardan sağladığımız enerji yetersiz kaldığında gerekli enerjiyi yağlardan elde ederiz. İhtiyaç fazlası yağlar derinin altında ve belli bölgelerde depolanır. Zeytin, ayçiçeği, ceviz, fındık, susam, soya, tereyağı vb.

 

Tükettiğimiz besinlerin vücudumuza hangi etkileri ve faydaları olduğunu öğrenmek için yapıcı ve onarıcı besinler, enerji veren besinler, düzenleyici besinler biçimde ayrılması gerekir.

Her besin grubunun vücutta farklı etki yarattığını öğrenmiştik. Enerji veren besinler de vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Yağ ve karbonhidrat ağırlıklı besinler tükettiğimizde vücudumuz daha zinde ve enerjik hissedecektir. Tabi bunu yaparken her şeyin fazlasının zarar olduğunu unuymamak gerek.

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.