Doğu Cephesi Özet 4. Sınıf

Milli mücadele döneminde ülkemizi işgal eden düşmanları çeşitli cephelerde savaşarak yurdumuzdan attık. Bu cephelerden doğu cephesi önemli zaferlerin kazanıldığı cephedir. Kazım Karabekir liderliğinde doğu cephesi oluşturulmuş ve Türk Milleti bir kez daha destan yazmıştır. Bu ders notumuzda doğu cephesi özet şekilde anlatılacaktır.

Yurdumuzu işgal eden devletler Doğu Anadolu Bölgesinde bir Ermeni devleti kurmak istiyordu. Ermeniler işgalci devletlerden güç alarak 1920 yılında ülkemizin doğusunda bir Ermeni devleti kurmak için harekete geçtiler. Bu sırada Erzurum’da başarılı bir ordumuz vardı. Bu ordumuz 15. Kolordu idi. 15. Kolordu Kazım Karabekir Paşa tarafından yönetiliyordu.

doğu cephesi özet
doğu cephesi özet

Kazım Karabekir liderliğindeki ordumuz Ermeniler ile savaştı ve onları bugünkü doğu sınırımızın da gerisine itti. Kazım Karabekir çok başarılı komutanlarımızdan biridir. Doğu cephesinde göstermiş olduğu üstün başarı bugün hala dillere destandır. Bu savaş Gümrü Antlaşması ile sona ermiştir. Gümrü Antlaşması Ankara Hükümeti’nin imzaladığı ilk antlaşmadır.

Dikkat 4. sınıf sosyal bilgiler ders notları kategorisinde yer alan bu ders notumuza benzer içerikleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca 4. sınıf sosyal bilgiler testleri ile bilgilerinizi sınayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.