Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşırız Konu Anlatımı

Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşırız?

doğru bilgiye nasıl ulaşırız, sosyal bilgiler 5. sınıf doğru bilgiye nasıl ulaşırız, 5 sınıf sosyal bilgiler konu anlatımı ders notunu okuyarak 5. sınıf sosyal bilgiler dersine hazırlanabilirsiniz.

İhtiyaç duyduğunuz bilgilere nasıl ulaşıyorsunuz? Bir konuda araştırma yapmak istediğinizde hangi kaynaklara başvuruyorsunuz?

İnternete doğru bilgiye cep telefonu, bilgisayar ve tabletlerle ulaşmaktayız.

sosyal bilgiler doğru bilgiye ulaşma

doğru bilgiye nasıl ulaşırız?

Geçmişte ise bilgiye ulaşmak günümüzdeki kadar kolay değildi. Bilgiye ulaşmak zahmetli ve oldukça zaman alan bir işti. Doğru bilgiye ulaşmak geçmişte kaynak kişilerden, kitaplardan mümkün iken şimdi İnternet teknolojisi sayesinde saniyeler içinde ulaşabilmekteyiz.

İnternet ile birlikte saniyeler içinde bilgiye ulaşabilmekteyiz. Ulaşmak istediğimiz bilgilere arama motorlarında arama yaparak kolay bir şekilde ulaşabiliriz. Yaptığımız aramanın sonucunda binlerce hatta milyonlarca sonuç ile karşılaşabiliriz.

Sanal ortamda elde ettiğimiz bilgiler güvenilir midir?

+İnternette sayısız bilgi mevcut. Peki bu bilgilerin hepsi doğru mu? İnternette yazan her bilgiye güvenmeli miyiz?

-Tabi ki hayır!

İnternette doğruluğu kanıtlanmamış milyonlarca bilgi vardır. Bir çok haber ve bilgi internet ortamında kontrolden geçmeden yayımlanır. İnternetten ulaşmaya çalıştığımız bir bilgiyi mutlaka birden fazla kaynaktan onaylatarak kullanmalıyız. İnternet faydalı bir teknoloji olmasının yanında bilgi kirliliğinden sakınmak gerekir. İnternet ortamında karşılaştığımız her bilgiye güvenmemeliyiz.

doğru bilgiye ulaşma yöntemler

 

Doğru bilgiye ulaşmak için mutlaka kitaplardan, farklı internet sitelerinden, ansiklopedilerden yararlanmalıyız. Örneğin “gov” uzantılı resmi sitelerin, “edu” uzantılı eğitim sitelerinin daha güvenilir bilgiler içerdiğini unutmayalım.

Ulaştığımız bilgiler 5N 1K (ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden,kim) kuralına uygun cevaplar verebilmelidir.

Bilgilerin güncel olmasına dikkat edilmelidir.

Özellikle bilimsel makaleler araştırılan konu hakkında en doğru bilgiyi vermektedir.

Unutmayın ! İnternette yer alan her bilgi doğru değildir.

 

 

 

Özetle: Doğru bilgiye ulaşmak için internet harika bir kaynaktır. Fakat internet yalnız başına kesin bilgiler verebilecek bir kaynak değildir. İnternette yer alan bilgileri her zaman kitaplarla, ansiklopedilerle ve diğer bilgi kaynaklarıyla desteklemeliyiz. Böylece edindiğimiz bilgiler daha kesin olacaktır.

» Doğru bilgiye nasıl ulaşırız sorusuna cevap aradık. Şimdi bilgilerimizi sınamak için 5. sınıf sosyal bilgiler testlerine göz atmak ister misiniz?

» Bu konuda anlamadığınız ya da aklıma bir soru takıldı dediğiniz her şeyi bize sorun

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

66 − 64 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.