Doğada yön bulma yöntemleri nelerdir?

Doğada yön nasıl bulunur?

Yönler bulunduğumuz yeri tarif etmek için faydalandığımız ifadelerdi. Bazen yolumuzu bulmak, nerede olduğumuzu anlamak için yön bulma yöntemlerini kullanırız. Yön bulmak için birçok yöntem vardır. Yazımızın devamında doğada yön bulma yöntemleri nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

1- Güneşten yararlanarak yön bulmak

Bilindiği gibi güneş doğudan doğar. Bu yöne doğu denmesinin nedeni de budur. Yine güneş her zaman batıda batar. Bu yüzden bu yöne batı ismi verilmiştir.

Güneşten faydalanarak yön bulmak oldukça kolaydır. Bunun için güneşin havadaki konumuna bakıp, ne taraftan doğduğunu bilmek gerekir. Güneş doğu-batı doğrultusunda hareket halinde olacağı için güneşin batmaya doğru hareket halinde olduğu yör batıdır.

güneşten faydalanarak yön bulmak
güneşten faydalanarak yön bulmak

Güneşin doğduğu yön doğudur. Güneşin doğduğu yön belirlendikten sonra yüzümüzü o yöne döneriz. Böylece batı arkamızda kalır. Kollarımızı ise yukarıdaki görselde gösterildiği gibi yanlara doğru açtığımızda sol kolumuz kuzeyi, sağ kolumuz güneyi gösterir.

2- Karınca yuvalarından yararlanarak yön bulmak

Karıncaların yaptıkları yuvaları hepimiz biliriz. Yuva girişlerine toprakları yığarak bir tümsek oluştururlar.

karınca yuvalarından faydalanarak yön bulmak
karınca yuvalarından faydalanarak yön bulmak

Karıncalar yuvalarını yaparken çıkardıklarını kum tanelerini kuzeye doğru yığarlar. Bu durumda karınca yuvalarının kuzeye bakan kısımlarında bu toprak birikintisi bulunur. Karınca yuvalarının girişleri ise güneye bakar.

3- Mezarlıklardan faydalanarak yön bulmak

Mezarlıklar sayesinden yön belirlemek çok kullanılan bir yöntem olmasa da bilinmesinde fayda vardır. Yön belirlemek için öncelikle bu mezarlığın Müslüman ya da Hristiyan mezarlığı olduğu bilinmelidir. Bu durum yön bulma konusunda çeşitli farklılıklar gösterir.

Eğer Müslüman mezarlığı ise:

Müslüman mezarlarının baş tarafı batıyı gösterir. Ayak tarafı ise doğuyu gösterir.

Eğer Hristiyan mezarlığı ise:

Hristiyan mezarlarının baş kısmı güney yönünü gösterirken, ayak kısmı kuzeyi gösterir.

4- Çubuk gölgesinden faydalanarak yön bulmak

Öğlen vakti güneş tepedeyken bir çubuk sayesinde yönümüzü bulabilir.

çubuk kullanarak yön bulma
çubuk kullanarak yön bulma

Güneşin tam tepede olduğu vakit öğlen vaktidir. Öğlenleyin bir çubuğu dikey olarak yere sabitlediğimizde çubuğun gölgeleri oluşacaktır. Bu durumda en kısa gölge boyunun olduğu yön bize kuzeyi gösterirken, onun tam karşı noktası güneyi gösterir.

5- Camilere bakarak yön bulma

camilerden yararlanarak yön bulmak

Camilere bakarak yön belirleme işlemi yapılabilir. Camilerdeki mihrapların karşısındaki giriş kapıları kuzeye bakar. Şerefeye bakan kapılar ise güneyi gösterir.

6- Saatten faydalanarak yön bulmak

Eğer güneşli bir havada yönümüzü bulmak istiyorsak saatimizden faydalanabiliriz. Bunun için saatin akrebi güneşe döndürülür. Akrep güneşin yönüne doğru çevrildikten sonra saatin 12 rakamı ile akrep arasında kalan açı kuzey-güney doğrultusudur. Güneş hangi tarafa daha yakında o taraf güneydir.

Saatten faydalanarak yön bulmak
Saatten faydalanarak yön bulmak

7- Kutup yıldızından faydalanarak yön bulmak

Geceleri yönümüzü bulmak için Kutup Yıldızı’ndan yararlanırız.  Kutup Yıldızı gökyüzündeki en parlak yıldızdırve her zaman  kuzeyi gösterir. Yüzümüzü Kutup Yıldızı’na döner ve kollarımızı iki yana açtığımızda önümüz kuzey, arkamız güney, sağımız doğu ve solumuz batı yönünü gösterir.

kutup yıldızı ile yön bulmak
kutup yıldızı ile yön bulmak

8- Yosunlardan faydalanarak yön bulmak

Ağaçlar, taşlar ve kayaçlar yosun tutarlar. Bu yosun tutulan kısımlar kuzey yönünü gösterir. Ormanda yürüdüğümüzde ağaçların yosun tutan taraflarının kuzeyi gösterdiğini bilmeliyiz. Kuzeyden esen rüzgar ve yağış ağaçların kuzey taraflarının yosun tutmasına neden olur.

Yosunlardan faydalanarak yön bulmak
Yosunlardan faydalanarak yön bulmak

Dikkat : 4. sınıf sosyal bilgiler ders notları kategorisinde yer alan bu ders notumuza benzer içerikleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca 4. sınıf sosyal bilgiler testleri ile bilgilerinizi sınayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.