Bursluluk Sınavı Taban Puanları 2019 PYBS

2019 Bursluluk Sınavı Taban Puanları

2 Haziranda yapılacak bursluluk sınavı, yeni adıyla İOKBS öğrenciler tarafından heyecanla bekleniyor. Peki PYBS  bursluluk sınavı taban puanları 2019, İOKBS 2019 taban puanları, 2019 PYBS taban puanları açıklandı mı? Öğrenciler tarafından sorulan bu sorulara yazımızda cevap vereceğiz.

Bilindiği gibi geçmiş yıllarda PYBS adıyla yapılan bursluluk sınavı geçtiğimiz yıl İOKBS (İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı) adını aldı. Sınavda başarılı olan öğrenciler MEB tarafından burs alma hakkı elde edecek. 2019 bursluluk sınavına girecek sınıflar 5,6,7,8,9,10,11  ve hazırlık sınıflarıdır. Bursluluk sınavı taban puanları 2019 ise şimdiden sıkça soruluyor.

2019 Bursluluk Sınavında Taban Puan Kaç?

Bursluluk sınavında başarılı sayılmak için her sınıf için ayrı bir taban puan oluşturulur. Bursluluk sınavı taban puanları 2019 oluşturulurken sınavdan sonra belirli hesaplama aşamaları ele alınarak sınav sonucuna göre belirlenir. 2019 bursluluk taban puanları öğretmen çocuklarına, özel durumu olmayan öğrencilere, özel hak tanınan öğrencilere, ailesinin oturduğu yerde okul olmayan öğrenciler için puanlar belirlenecek.

2018 yılında standart bir öğrenci için bursluluk kazanma puanı minimum 433 puan olarak açıklanmıştı. Özel durumu olan öğrenciler içinse bu puan 353 idi.

bursluluk sınavı taban puanları

 

Yukardaki şekilde 2018 yılında bursluluk sınavında oluşan taban ve tavan puanlarını görebilirsiniz. 5.sınıf bursluluk sınavı taban puanı 466,633 olarak görülmekte. En yüksek taban puanın 475 puan ile 8.sınıflarda oluştuğunu görebiliriz. Tavan puanın 500 olduğu bursluluk sınavında 475 oldukça yüksek bir taban puan diyebiliriz.

2019 yılında yapılacak bursluluk sınavında ise benzer bir taban-tavan puan ortalaması oluşacağı tahmin ediliyor.

Öğrenciler 2 Hairanda yapılacak İOKBS için tüm yıl çalıştı ve deneme sınavları ile bilgilerini pekiştirdi. Bursluluk sınavı gibi çoktan seçmeli soruların olduğu sınavlarda test çözen öğrencilerin daha başarılı olduğu gözleniyor. Deneme sınavlarına giren öğrenciler online pybs puan hesaplama ile sınav hedeflerine olan mesafesini ölçebiliyor.

Öğrencilerin sınav aşamasında en merak ettiği şeylerin başında ise bursluluk sınavı kaç puanla kazanılır gibi hedefe yönelik sorular. Her sınıf için ayrı ayrı ele alarak yazdığımız 2019 bursluluk sınavı kaç puanla kazanılır yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bursluluk sınavının 2019 taban puanlarının aşağı yukarı ne şekilde oluşacağı tahmini veriler eşliğinde anlatmaya çalıştık. Öğrencilerin zorlu sınavda eğitim desteği almak için kıyasıya yarışacağı sınava az bir zaman kala 2019 iokbs taban puanlar merak ediliyordu.

 

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.