Bursluluk sınavı 2020 ne zaman?

5-6-7-8. Sınıf bursluluk sınavı ne zaman 2020? Eski adı PYBS olan İOKBS sınavı 2020 yılında ne zaman yapılacak? 2020 Devlet Bursluluk sınavı tarihi ne zaman?

Bursluluk sınavı her yıl olduğu gibi bu sene de büyük bir ilgi ile bekleniyor. “Bursluluk sınavı 2020 ne zaman” öğrenciler tarafından en çok sorulan soru oldu.

Her yıl milyonlarca öğrencinin girdiği devlet bursluluk sınavında başarılı olan öğrenciler aylık burs ile ödüllendiriliyor. Bu burs miktarı her yıl zamlanarak öğrencilere veriliyor.

2019-2020 eğitim öğretim yılı için 275,53 TL burs miktarı ödeniyor. 2020 yapılacak PYBS sınav tarihi belli oldu.

5-6-7-8-9-10-11. sınıf öğrencilerine her dersten 100 sorunun sorulduğu sınav bu yıl ne zaman yapılacak?

bursluluk sınavı 2020 ne zaman?

2020 Bursluluk Sınavına Kimler Girebilir?

5-6-7-8-9-10-11. sınıf öğrencileri 2020 bursluluk sınavına girerek eğitim bursu almaya hak kazanıyor. Bu bursu almaya hak kazanan öğrenciler 18 yaşına kadar bu imkandan faydalanabiliyor.

Bursluluk sınavı 2020 ne zaman?

Bu yıl bursluluk sınavı diğer yıllara göre daha erken yapılacak. Daha önceleri Haziran ayında yapılan sınav bu yıl Nisan ayına çekildi.

Bursluluk sınavı 2020 ne zaman?

Buna göre Bursluluk sınavı 2020 tarihi 25 Nisan olarak belirlendi.

25 Nisanda yapılacak sınav saat 10:00 da başlayacak.

2020 Bursluluk sınavı kazanmak için kaç net gerekir yazımızı okudunuz mu?

2020 Bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır?

2020 iokbs sınav tarihi

Bursluluk sınavı başvuruları nasıl yapılır?

Başvuru iş ve işlemleri meb.gov.tr, odsgm.meb.gov.tr veya e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacaktır.

b. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıfların sınav başvuruları ***** tarihleri arasında alınacaktır.

c. Öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması hâlinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusunu yapacaktır.

 ç. Başvurunun yapılabilmesi için öğrenci velisi; “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” ve eklerini, okul müdürlüğüne teslim edecek ve başvurunun yapılmasını sağlayacaktır. Başvuru işlemi yapılırken öğrenciyle ilgili e-Okul sisteminden alınan bilgiler velisi tarafından kontrol edilerek (adı/soyadı, ana adı, baba adı, cinsiyeti, doğum yeri, doğum tarihi, sınavda tedbir alınmasını gerektirecek özel hizmet alma (engel) durumu, alanı/dalı, sınıfı) varsa yanlışlıklar başvurudan önce düzeltilecektir.

d. Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

e. Başvurunun yapıldığına dair okul müdürlüğü tarafından onaylanan ve veli tarafından imzalanan başvuru belgesi sınav bitimine kadar saklanacaktır.

f. Başvuru onaylandıktan sonra e-Okul sisteminde yapılacak değişiklikler başvuru bilgilerini değiştirmeyecektir. Bu nedenle onaylama işleminden önce bilgilerin doğruluğu veli ve okul yöneticilerince titizlikle incelenmelidir. Bundan sonra yapılan başvurular ve talepler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

2020 Bursluluk Sınavı Konuları yazımızı okudunuz mu?

Bursluluk sınavı başvuru şartları 2020

Bursluluk sınavı başvuru şartları

a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b. Mevzuatta belirlenen kayıt ve kabul şartlarını taşımak.

c. Ortaokullar, imam-hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5 inci, 6 ncı, 7 nci ve 8 inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9 uncu, 10 uncu ve 11 inci sınıflarında öğrenci olmak.

ç. Ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme cezası almamış olmak.

d. Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak.

e. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe kanununda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4(dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2017 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2018 Malî Yılı için tespit edilen 11.600,00 TL (onbirbinaltıyüz)’ yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2017 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç ailenin fert başına düşen gelir, bu rakamı geçen öğrencilerin İOKBS başvuruları, kontenjan durumlarına bakılmaksızın kabul edilmeyecektir.

Maddî imkânlardan yoksun olduğunu belirten “Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nde yer alan EK1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname ”de öngörülen ve bu beyana esas olan gelirin tespitinde;

 EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname ile beyana esas olan velinin ve eşi çalışıyor ise, eşi ile birlikte bütün yıllık gelir durumunu gösteren vergi dairesi, muhasebe birimi veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak 2017 yılına ait 12 aylık toplam gelirlerini gösteren belge,

Velinin ve eşinin bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası ile ilgili tedavi yardımı beyannamesi, varsa bakmakla yükümlü olduğu diğer şahıslarla ilgili mahkeme kararı örneği.

Velinin ve varsa eşinin bakmakla yükümlü olduğu aile üyelerinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile doğum tarihlerinin yazılı beyanı esastır.

Kanunlarla özel hak tanınan öğrencilerden durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla EK-1’de yer alan Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname istenmez.

BENZER YAZILAR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 + = 21

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul EtMetni Oku