Birinci sınıf kayıt erteleme raporu nereden alınır? Aile hekimi verir mi?

Birinci sınıfa kayıt erteleme raporu nerden alınır?

İlkokul 1. sınıfa yeni kayıt olacak öğrenciler için birinci sınıfa kayıt erteleme sağlık raporu nerden alınır, 1. sınıf kayıt erteleme sağlık raporu, aile hekimi okula kayıt erteleme raporu verir mi gibi sıkça sorulan soruları bu yazımızda açıklayacağız.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilkokul 1. sınıfa kayıt için okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliğinde  hangi yaş aralığındaki öğrencilerin kaydının zorunlu olduğunu, hangi şartlarda ilkokul birinci sınıfa kayıt erteleme yapılabileceğini belirtmiştir.

MEB ilgili yönetmelikte ilkokul 1. sınıf ve anaokuluna yeni öğrenci kayıtlarının Haziran ayının 3. haftası başladığını belirtmiştir. Okula kayıtlar adrese dayalı olarak e-okul üzerinden online yapılır ve herhangi bir belge gerekmez.

Birinci Sınıfa Kayıt Yaşı Kaçtır 2019 2020

İlkokul birinci sınıf ve anaokuluna kayıt yaşı MEB tarafından belirlenen hükümlerle çizilmiştir. Bazı yaş aralığında veli dilekçesiyle okula kayıt erteleme yapılabilirken, bazı durumlarda doktor raporu gerekmektedir.

Buna göre;

60-65 aylık çocukların birinci sınıfa kaydı zorunlu değil fakat veli izin dilekçesi ile kayıt mümkün.

66-68 aylık çocukların birinci sınıfa kaydı zorunlu fakat veli izin dilekçesi ile kayıt ertelenebilir.

69-71 aylık çocukların birinci sınıfa kaydı zorunlu ancak sağlık raporu ile kayıt ertelenebilir.

72-79 aylık çocukların birinci sınıfa kaydı zorunlu ancak RAM kararı ile kayıt ertelenebilir.

yazımızın en altında 1. Sınıf İsteğe Bağlı (60-65 aylık) Kayıt Dilekçe Örneği görebilir, dilerseniz indirebilirsiniz.

Okula Kayıt Yaşı Tablosu 2019-2020

okula kayıt yaşı erteleme tablosu 2019 2020

**eğer öğrenci 60-65 aylık ise okula kaydı zorunlu değil fakat veli isterse isteğe bağlı kayıt dilekçesini okula götürerek çocuğunu okula kaydettirebilir.

**eğer öğrenci 66-68 aylık ise okula kaydı e okul sistemi üzerinden adrese dayalı olarak birinci sınıf kaydı yapılır. Ancak eğer velisi istemezse dilekçe ile birinci sınıf kayıt erteleme işlemi yapabilir.

**eğer öğrenci 69-71 aylık ise birinci sınıfa kaydı ancak doktor raporu ile ertelenebilir. İlkokul birinci sınıfa kayıt erteleme raporu alınarak okula götürülür ve öğrencinin okula kaydı 1 yıl süre ile ertelenir.

**eğer öğrenci 72-79 aylık ise veli rızası gözetilmez ancak RAM kararı ile kayıt ertelenebilir.

Birinci sınıfa kayıt erteleme sağlık saporu nerden alınır?

69-70-71 aylık çocukların ilkokul birinci sınıfa kayıtları zorunludur ve otomatik olarak yapılır. Fakat öğrenci velisi öğrencinin 1. sınıf için yeterince gelişmediğini düşünüyorsa birinci sınıfa kayıt ertele raporu ile okula kayıt ertelenebilir.

1. sınıf kayıt erteleme raporunda öğrencinin ilkokula başlamasının uygun olmadığı veye ilkokul için gelişiminin yetersiz olduğu ibareleri yer alır.

Okula kayıt erteleme raporu çocuk doktorundan alınır. Aile hekimi birinci sınıfa kayıt erteleme raporu veremez. Herhangi bir çocuk doktorunun vereceği okula başlaması uygun değildir raporu yeterli olacaktır.

Okula kayıt erteleme ile ilgili soruları web sitemizin ücretsiz-üyeliksiz hizmeti olan Soru sor- Cevap Al bölümünden sorabilir hızlı bir şekilde cevap alabilirsiniz.

 

Aşağıda isteğe bağlı 1. sınıf kayıt dilekçesini görebilir, dilerseniz indirebilirsiniz.

 

 

 

Bu yazıya yorum yapıldı.

  1. Ahmet Reply

    Çocugum ilkokul kaydı çıkıyor.74 ayını dolduruyor.ram raporuyla ugraşmak istemiyorum.okula göndermesem ne olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.