Bilim İnsanlarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

Buluş yapan bilim insanlarının ortak özellikleri

bilim insanlarının ortak özellikleri nelerdir, buluş yapanların ortak özellikleri, bilim adamlarının ortak yönleri nelerdir gibi sorulara yanıt veren konu anlatımı ve ders notumuzu okuyarak 5. sınıf sosyal bilgiler dersine hazırlanabilirsiniz.

Bilim insanlarının ortak özelliklerine değinmeden önce bilim insanı kavramı üzerinde durmak gerekir. Öncelikle bilim insanı ne demek ona bakalım.

Bilim insanına konuşma dilinde daha çok bilim adamı denmektedir. Bu kalıplaşmış söylem yerine bilim insanı demek daha doğrudur. Bilim insanı demek bilimle uğraşan, bilim üreten, ürettiği bilgileri gözlem ve deney ile kanıtlayan, yaptığı çalışmalarla insanlığa faydalı şeyler üreten birey demektir.

Geçmişten günümüze bir çok bilim adamı yetişmiştir. Sağlık, teknoloji, biyoloji, fizik ve kimya alanları başta olmak üzere her biri çok önemli çalışmalar yapmıştır. Bilim adamı dendiğinde bir çoğumuzun aklına Albert Einstein, Alexander Graham Bell, Arşimet ve daha bir çoğu gelir. Peki hayatımızda bu kadar yer edinmiş bilim insanlarının ortak özellikleri hakkında ne söyleyebiliriz?

Bilime bir şeyler kazandırmak bazı önemli çabalar ve beceriler ister. İşte bilim insanlarının bir çoğunda bunlar mevcuttur.

bilim insanlarının ortak özellikleri nelerdir

Bilim insanlarının ortak özellikleri şunlardır:

1-Bilim insanları sabırlıdır

Bilim insanları ürettikleri bilgileri çok uzun uğraşlar sonucunca, belki de defalarca yanılarak elde ederler. Örneğin Edison’un ampulün icadı için 2000 e yakın deney yaptığı söylenir. Eğer bir kaç denemede başarısız olduğu için pes etseydi Edison’a bilim insanı demeyebilirdik.

2-Bilim insanı meraklıdır

Merak olmadan bir şeyler üretme isteğimiz olmaz. “Acaba” ile başlayan cümleler kurmak bilim insanlarının en çok yaptığı şeylerden biridir. Graham Bell merakına yenik düşmeseydi belki de telefonu icat edemeyecekti.

bilim adamlarının özellikleri

3-Bilim insanı hayal gücünü kullanır

Hayal etmeden asla bir şey üretemeyiz. Bir şeyi tasarlamak, üretmek için önce onu hayalimizde canlandırmamız gerekir. Havada uçan koca metal yığını bir uçağı icat etmek ancak hayal etmekle mümkün olabilirdi.

4-Bilim insanları deney ve gözlem yapar

Deney ve gözlem bilimde olmazsa olmazdır. Bilim nesnel bilgilere, deney ve gözleme dayanır. Varsayımlar ile bilimsel bilgi üretilemez. Bu yüzden bilim adamlarının hepsi deney ve gözlemden faydalanır. Özellikle biyoloji, fizik, kimya alanları deney ve gözlemin en çok yapıldığı alanlardır.

Tüm bunların dışında bilim insanları çalışkan, zeki, kararlı, şüpheci ve tarafsızdır. 

» Bilim insanlarının ortak özellikleri nelerdir sorusuna cevap aradık. Şimdi bilgilerimizi sınamak için 5. SINIF SOSYAL BİLGİLER TESTLERİNE göz atmak ister misiniz?

» Bu konuda anlamadığınız ya da aklıma bir soru takıldı dediğiniz her şeyi BİZE SORUN

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.