Betimleme nedir? Betimlemeyle ilgili örnekler Betimleme türleri

Betimleme nedir?

Hemen hemen her sınıfta Türkçe Derslerinde karşımıza çıkan anlatım biçimlerinden betimleme konu anlatımı ders notumuzda betimleme nedir, betimlemeyle ilgili örnekler, betimleme konu anlatımı, betimleme test çöz, betimleme tasvir etme özellikleri gibi konunun en önemli detaylarını  bulacaksınız.

 

Betimleme veya tasvir, kelimelerle resim çizme sanatıdır. Betimlemede amaç, anlatılan varlık ya da nesneyi okuyucunun hayalinde canlandırabilmesini sağlamaktır. Betimleme yapılırken anlatılan varlık ya da nesnenin tüm özellikleri ayrıntılı bir biçimde okuyucuya aktarılır.

betimleme nedir

betimleme nedir

Tepeyi aşınca karşıma yemyeşil , gür  bir orman çıktı.Çok şaşırdım.Böyle bir değişikliği hiç beklemiyordum.Ağaçlar  rüzgarda hafif hafif sallanıyor sanki yeşil bir deniz gibi dalgalanıyordu.Ormana yaklaştıkça ağaç dalları  kol kola girmiş ,halay çeken insanlar gibi göründü gözüme.

 

Yukardaki metinde karşılaşılan orman hakkında fiziksel özellikler belirtilerek betimleme yapılmıştır. Ormandaki ağaçların gürlüğü, ağaçların yeşil bir denize benzetilmesi hep betimlemedir.

Not: Eğer okuduğumuzda anlatılan yer ya da kişi gözümüzde bir resme bakar gibi canlanıyorsa betimleme yapılmıştır.

Betimleme Çeşitleri

1-KİŞİ BETİMLEMESİ: Bir insanın dış görünüşü(yaş,boy,beden,saç,göz,yüz,görünüş vb.)ya da

betimleme nedir kişi betimlemesi

kişi betimlemesi

duygularını(sevinç,utanma,üzüntü,kızgınlık vb.) anlatma biçimine denir.

örnek: Ayşe,kızıl,uzun saçlı;yüzünde pembe küçük çilleri olan gözlüklü sevimli bir kız çocuğudur.

 

2-YER  BETİMLEMESİ:Bir yeri,o yerde bulunan nesneleri ve o nesnelerin nerede olduğunu anlatan betimlemelerdir.

örnek:Ayşelerin oturma odasında dikdörtgen şeklinde bir şömine vardı.Şöminenin iki yanında uzun lambalar abajurlar sürekli yanıyordu.Abajurların arkasındaki mavi çizgili duvarda beş tane çerçeve asılıydı.Çerçevelerin sağ yanında büyük bir manzara resmi vardı.Manzaranın önünde uzun bir çalışma masası bulunuyordu.

 

3-NESNE BETİMLEMESİ:Okuyanın gözünde canlandırma yapabilmesi için o nesnenin renk,şekil,boyut vb. gibi özelliklerinin anlatılmasıdır.

örnek: Ayşe’nin pastası tam üç katlıydı.Pastanın en alt katı renkli renkli çiçeklerle bezenmişti.İkinci katında ise kırmızı çilekler,mor böğürtlenler,pembe frambuazlar bulunuyordu.Meyvelerin arasında beyaz köpüğe benzeyen kremalar vardı.En  üst katında bir tane mum ve mavi renkli sevimli bir ayıcık şeklinde şekerleme vardı

[embeddoc url=”https://yazili-sorulari.com/wp-content/uploads/2019/01/betimleme.doc” download=”all” viewer=”google” text=”Betimleme Etkinlik Kağıdı Şimdi İndir”]

 

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.