Basit Elektrik Devresi Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Basit Elektrik Devresi Nedir?

basit elektrik devresi nedir, basit elektrik devresi nasıl yapılır, basit elektrik devresi 4.sınıf, basit elektrik devresi malzemeleri nelerdir gibi sorulara bu ders notumuzda cevap vereceğiz.

Basit bir elektrik devresinde iletken kablo, güç kaynağı veya pil, anahtar, ampul gibi devre elemanları bulunur. Bu elemanlar kullanılarak oluşturulan devrelere basit elektrik devresi denir.

Basit bir elektrik devresinde amaç, devrede bulunan lambayı yakmaktır. Bunun için pilden gelen enerjinin kablolardan geçerek lambaya ulaşması hedeflenir. Pil enerjisi lambaya ulaştığında lamba ışık verir.

Kurduğumuz bir elektrik devresinde lambanın yanmasını istiyorsak enerji kaynağı olan pilin artı ve eksi uçlarına birer bağlantı kablosu bağlamalıyız. Bağlantı kablomuzda kopukluk olursa lamba ışık vermez.

Bağlantı kablosunun birine anahtar yada düğme koymalıyız. Pilden çıkan bağlantı kablosuyla anahtar veya düğmeden çıkan bağlantı kablosunun ucunu duy’a bağlayıp ampulümüzü taktığımızda lambamız yanacaktır. Anahtar ya da düğme ile lambayı yakıp söndürebiliriz.

basit elektrik devresi malzemeleri

 

Basit Elektrik Devresi Malzemeleri Nelerdir?

Basit elektrik devresi elemanları;

  1. Pil
  2. Ampul
  3. İletken Kablo
  4. Anahtar
  5. Duy

Basit Elektrik Devresi Nasıl Yapılır?

  • Pilin artı ve eksi kutuplarıyla iletken kabloların uçları birleştirilir.
  • Bir kutuptan çıkan iletken kablonun boşta kalan ucu, üzerinde ampul bulunan duyun ucuna takılır.
  • Pilin diğer kutbundan uzanan kablonun boşta kalan ucu, anahtarın bir ucuna takılır.
  • Anahtarın boşta kalan ucu ile duyun boşta kalan ucu bir iletken kabloyla birbirine bağlanır.
  • Anahtar kapalıyken, devre çalışır, anahtar açıkken devre çalışmaz.

Bir elektrik devresi, anahtar olmadan da kurulabilir. O zaman pilin her iki kutbundan çıkan iletken kablolar, doğrudan (duy olmadan da) ampulle birleştirilir ve ampul yanar, devre oluşur.

basit elektrik devresi elemanları

Kurduğumuz elektrik devresinde lambanın ışık verebilmesi için kaynaktan çıkan elektriğin kesintisiz olarak lambaya ulaşması gerekir.

Kurulan elektrik devresinde; kablolardan biri kopmuş ise, anahtar veya düğme açık ise, pilin aynı ucuna iki kablo bağlanmış ise lamba yanmaz.

Pildeki artı ve eksi uçlara birer kablo bağlanmışsa, anahtar düğme kapalı ise elektrik lambaya kesintisiz olarak ulaşır ve lamba yanar.

Evlerimizdeki Devreler Nelerdir?

Evlerimiz inşa edilirken Duvarlara elektrik kabloları döşenmiştir. Bu kabloların bazılarının uçlarında anahtar veya düğme, bazılarında da piriz adı verdiğimiz düğmeler takılmıştır.

Elektrikli ev aletlerimizi kullanırken elektrik enerjisinin aletimize kesintisiz olarak ulaşmasını bu anahtar düğme veya prizlerle sağlamaktayız.

Basit elektrik devresi, bir elektronik aletin çalışma prensibini açıklaması bakımından çok önemlidir. Bu yüzden basit elektrik devresi elemanlarını bilmeli, basit bir elektrik devresini yapabilmeliyiz.

Not: Basit elektrik devresine gereğinden fazla enerji vermek kurduğumuz devrenin ve bizim zarar görmemize neden olabilir. Bu yüzden elektrik devresi tasarlarken ihtiyaç malzemesi dışında malzeme kullanmayınız.

 

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.