Bakan Açıkladı: 1. Dönem Yazılı Notları 2. Dönem Kullanılacak!

Okullardaki uzaktan eğitim süreci devam ederken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesaplarından yaptığı canlı yayında öğrencilerin sorularını yanıtladı. LGS, sınıf geçme, 2. dönem yazılıları gibi birçok konuda soruları cevaplayan Selçuk, öğrencilerin sorduğu soruları cevapladı.

2. dönem eğitim-öğretimin uzaktan yapılması nedeni ile yazılı sınavlar yapılamadı. Öğrenciler sınıf geçme kalma durumunun neye göre yapılacağını soruyordu. Ziya Selçuk bu konularda öğrencilerin meraklarını giderdi.

Ziya Selçuk’un Cevapladığı Sorular

LGS’de konular azaldı diye soruların zor olma ihtimali var mı?

Sorular çok zorlaşacak ya da sorular çok kolaylaşacak gibi bir durumdan söz etmek mümkün değil. Bir sorunun zorluğunu, güçlüğünü, güçlük derecesini istatistiksel hesaplarla hayata geçiriyoruz. Birinci dönemin konularından olacak, konular belli, kazanımlar, ders kitapları belli. Bu kazanımların, konuların dışında soru sorulabilir mi? Kesinlikle sorulamaz. Dolayısıyla nereden soru geleceği de belli, hangi konulardan, kazanımlardan olacağı da belli. ‘Bu sene sorular daha zor olacak.’ Böyle bir şey kesinlikle yok. Herhangi bir zorlaştırma veya basitleştirme kesinlikle söz konusu olmayacak. Lütfen içiniz rahat olsun. Daha önceki yıllardaki arkadaşlarınız neyle karşılaştılarsa siz de benzer bir durumla karşılaşacaksınız.

LGS ertelenir mi?

Bu tümüyle sağlık durumunuzun gidişatına bağlı.

LGS’ye girerken sağlık tedbirleri nasıl alınacak?

Okulların temizliği konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiklerini belirterek okullar açılmadan ve sınav yapılmadan önce kapsamlı çalışma gerçekleştirileceğini bildirdi.   Meslek liselerinin Türkiye için çok büyük mesafeler kat etmeye başladığını, önümüzdeki yıl bu liselere büyük yönelim olacağını düşündüklerini vurgulayan Selçuk, meslek lisesi konusunda Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile Genel Müdürlük yetkililerinin yoğun çalışma yaptıklarını aktardı.

Yaz tatilinde okul olacak mı?

Yaz tatilinde eğitim öğretim yapılmasını biz en son ihtimal olarak görüyoruz. Sadece tedbir amaçlı planlamalarımızı yapıyoruz. Yoksa bizim yaz aylarında ders yapmak ya da okulları tümüyle açmak gibi bir derdimiz yok. Biz çocuklarımızın yazın dinlenmesini de önemsiyoruz. O yüzden de bu tatil konusundaki endişelere hiç gerek yok diye düşünüyorum

Telafi eğitimler ne zaman başlayacak, neyi kapsayacak?

Okullarda görmediğimiz müfredatı kapsayacak. Yoksa özel bir müfredat hazırlamak ya da müfredatı değiştirmek gibi bir derdimiz yok. Bu tamamen, önümüzdeki günlerde virüs seyrine bağlı olarak değişecek.

Bu dönem sınıf geçme nasıl olacak?

Biz, bir karar vereceksek bunu muhakkak çocuklarımızın lehine veririz.

Yazılılar ne olacak?

Mevcut durum devam ettiğinde, ilk dönemde yapılan yazılı sınavları baz olarak alacağız ve bu şekilde değerlendirmiş olacağız.

Sınıf geçme ile ilgili sorularınıza sitemizin soru sor-cevap al bölümünden bize sorabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.