Anlaşmazlık mı Uzlaşma mı? 4.Sınıf İnsan Hakları Dersi

Anlaşmazlık mı Uzlaşı mı?

İlkokul 4.sınıf insan hakları demokrasi ve yurttaşlık dersinde işlenen uzlaşı ve anlaşmazlık kavramları dersin temel konularından biridir. Daha önce uzlaşı konusuna değinmiştik. Bu yüzden bu ders notumuzda anlaşmazlık mı uzlaşı mı gibi temel sorulara yanıt vereceğiz.

Anlaşmazlık: Bir kişinin hedeflerine ulaşma çabası,başka bir kişinin hedeflerine  ulaşma çabası tarafından engellendiğinde ortaya çıkan durumdur.

Uzlaşı:Kendimizi ve başkalarını kabul etmek demektir.

-Herkesin kararların alınmasına yaratıcı bir şekilde katıldığı bir karar alma sürecidir

 

Uzlaşma Nedir?

UZLAŞMA (Anlaşma) İnsanların kendi ve çevresiyle ilgili sorunları barışçıl yollarla ve empati kurarak çözüme ulaştırma çabasına UZLAŞMA (Anlaşma) denir.

-Birlikte yaşamak için herkesin ifadelerine önem verilmelidir.

-Ailede,okulda,mahallede,arkadaşlar arasında ve toplumda birlikte yaşama açısından farklılıklara saygı ve başkalarının fikirlerini ifade etmelerine fırsat verirsek anlaşmazlıklar ortadan kalkar.

İnsan olarak farklı düşünce ve anlayışta olmamıza rağmen en önemli özelliklerimizden biri de uzlaşmadır.

-Uzlaşmanın temelinde bilgi,saygı,sevgi,insanlık adına faydalı olma,hak ve barış dili bulunmalıdır.

-Anlaşmazlıkları ve çatışmalarımızı uygun yollarla çözmeye çalışmamız;çevremizdeki kişilerle ilişkilerimizin devam etmesini ve kendimizi mutlu etmemizi sağlar.

Uzlaşı sağlanırsa insanlar toplumda daha düzenli olur. Uzlaşı tartışmalarda ortaya çıkan sorunun giderilmesinde rol oynar. Uzlaşı içindeki toplumlar daha çabuk sosyalleşir. İnsanların uzlaşı sağlaması çok önemlidir.

Anlaşmazlıkları Çözüyoruz

-Birlikte yaşayan insanların farklı duygu ve düşünceleri vardır.

-Farklı duygu ve düşüncelere sahip olan kişilerin farklı tercihlerde bulunması bazen kişiler arasında anlaşmazlıklar  ortaya çıkarabilir.

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.