Aile hekimi rapor verir mi? 2021 Aile hekimi kaç gün rapor verebilir?

Aile hekimi rapor veriyor mu ? 2021

aile hekimi rapor veriyor mu 2020
aile hekimi rapor veriyor mu 2020

Türkiye’de son on yıldır aile hekimliği uygulamasına devam ediliyor. Birçok vatandaşımız aile hekimliğinde muayene olup tahlillerini yaptırabiliyor. Peki aile hekimi rapor veriyor mu 2021 Bu soru sağlık raporu almak isteyen vatandaşlar tarafından oldukça sık soruluyor. Aile hekimliğinden istirahat raporu almak isteyen kişilerin merak ettiği soruları yanıtlamak için sizler için araştırdık.

Aile hekiminin verdiği rapor hakkında sorulan birkaç soruyu sıralamak gerekirse:

  1. aile hekimi rapor veriyor mu 2021?
  2. aile hekimi kaç gün rapor verebilir 2021?
  3. aile hekimi raporu iş yerinde geçer mi?
  4. aile hekimi raporu askerde geçer mi?

Şimdi bu soruları teker teker yanıtlayalım. İlk sorumuzla başlıyoruz.

1- Aile hekimi rapor verebilir mi? 2021

Hastalandığımızda en yakın sağlık kuruluşuna gitmek isteriz. Burası da genelde aile hekimleridir. Burada artık birçok rahatsızlığın tedavisi yapılabiliyor. İnsanlar daha çok grip, soğuk algınlığı gibi yaygın rahatsızlıkları için gitse de artık aile hekimleri birçok rahatsızlığın tanısında ve tedavisinde söz sahibi hale geldi. Ancak bunun yanında aile hekiminden istirahat raporu alınıp alınmadığı da merak ediliyordu.

Sorumuzun cevabına gelince aile hekimleri rapor verebilir. Size en yakın aile hekimliğine giderek, muayene olduktan sonra doktorunuz uygun görürse size istirahat raporu verebilir.

2- Aile hekimi kaç gün rapor verebilir?

Aile hekimlerinin rapor verebildiğini belirtmiştik. Çalışanlar ve öğrenciler ise verilen bu raporun kaç gün olabileceğini merak ediyor. Aile hekimleri tek seferde en fazla 10 gün rapor verebilir. Doktorunuz uygun gördüğü durumda 10 günü geçmemek kaydıyla size rapor verebilir.

3- Aile hekimi raporu iş yerinde geçer mi?

Çalışan kişilerin bu konuda merak ettiği şey ise aile hekiminin verdiği bu raporun iş yerlerinde geçerli olup olmadığı. Aile hekimleri devlete bağlı çalıştıkları için verdikleri rapor iş yerlerinde geçerlidir.

4- Aile hekimi askerlere rapor verebilir mi?

Vatani görevini yerine getiren askerlerimiz, dağıtım izinlerine geldiklerinde hastalanabilir. Rahatsızlandıklarında askeriyeye dönmeleri bazen mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda aile hekimlerinin 2020 yılında verdikleri rapor geçerli olur mu merak ediyor. Ancak aile hekimlerinin askerlere verdiği istirahat raporu geçerli değildir.

Askerlerin istirahat raporu alabilmesi için bağlı oldukları askerlik şubesine gidip sevk belgesi alması gerekiyor. Daha sonra askeri hastanelerden rapor alabilirler.

Aile hekimi rapor vermiyor ne yapmalıyım?

Aile hekiminin rapor verip vermemesi tamamen doktorun insiyatifine bağlıdır. Aile hekimi uygun görürse rapor verir. İstirahat raporu hastanın tercihine göre verilemez.

Aile hekimi rapor veriyor mu 2021 yazımızı okudunuz. Bu konu hakkında sorularınız var ise sitemizin ücretsiz ve üyelik gerektirmeyen soru sor cevap al bölümünden bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

Aile hekiminden randevu almak için sağlık bakanlığının merkezi hekim randevu sistemini kullanabilirsiniz. Aile hekiminden randevu almak için tıklayın.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.