84.50 ile takdir alınır mı? Takdir kaç puanla alınır 2022

84.50 Puan  ile takdir alınır mı 2022

Okulların kapanmasına kısa süre kala öğrenciler takdir-teşekkür hesaplama işlemlerine başladı. Özellikle 84.50 ile takdir alınır mı, 84.90 ile takdir alınır mı, takdir kaç puanla alınır 2019 gibi sıkça sorulan sorular öğrenciler tarafından sıkça sorulmaya başlandı.

Önceden notlarının son halini karnede gören öğrenciler artık e-Okul veli bilgilendirme sisteminden notlarını görerek kolayca takdir-teşekkür alıp almayacaklarını öğrenebiliyor.

**Okullarda karne ile verilen takdir-teşekkür belgeleri, yönetmelikte belirtilen başarı kriterlerini yerine getiren öğrencilere verilir.  İlkokul ve ortaokulda öğrencilerin derslerindeki not ortalamasına bakılır ve öğrenci başarılı ise takdir teşekkür alabilir. Liselerde ise not ortalamasının yanında devamsızlık ve davranış notunun da önemi vardır.

Öncelikle en çok merak edilen 84.50 ile takdir alınır mı sorusunu yanıtlayalım. Bir çok öğrenci için üzücü bir durum olsa da 84.50 ile takdir alınmaz. Hatta 84.90 puanla da takdir belgesi alınmaz.

Peki neden 84.50 ile takdir alınmaz?

MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre takdir belgesi almak için öğrencinin not ortalaması en az 85.00 olmalı.

84.50 ile takdir alınır mı

takdir kaç puanla alınır 2022

Takdir kaç puanla alınır 2022

Lisede Takdir-Teşekkür Almak İçin;

  • Zayıfınız olmamalı.
  • not ortalaması 70,00-84,99 arasındakiler teşekkür belgesi,
  • 85,00 ve daha yukarı olanlar takdir belgesi alır.

Not: Lisede takdir teşekkür almak için özürsüz devamsızlık sayısı en fazla 5 gün olmalıdır. 5 günden mazeretsiz devamsızlık yapan öğrenciler başarı belgesi alamaz. Ayrıca lisede takdir teşekkür almak için davranış puanınız 100 olmalıdır.

Görüldüğü gibi not ortalamanız 84.99 olsa bile teşekkür belgesi alırsınız, takdir belgesi alamazsınız.
İlkokul ve Ortaokulda Takdir-Teşekkür Almak İçin;
İlkokul ve Ortaokulda takdir teşekkür belgesi almak için derslerde başarılı olmak yeterlidir. Yani devamsızlığa bakılmadan not ortalaması 85 puan üzeri olanlar takdir, 70- 84.99 arasında olan öğrenciler ise teşekkür alır.
Karnenizde 2 varsa “karnede 2 varsa takdir teşekkür alınır mı?” yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca e-Okuldan takdir teşekkür nasıl hesaplanır yazımızı okuyarak kolayca takdir mi yoksa teşekkür mü alacağınızı öğrenebilirsiniz.
Bir lise öğrencisi okul hayatı boyunca en az 3 sene boyunca her dönem takdir belgesi alırsa üstün başarı belgesi (onur belgesi) ile ödüllendirilir.
84.50 ile takdir alınır mı yazımızda takdir teşekkür almak için aslında kaç puan gerektiğini, hangi devamsızlık şartı olduğunu açıkladık. Sizlerde bu hesaplamaya göre takdir mi yoksa teşekkür mü alacağınızı yorum bölümünden belirterek bir tebriği de bizden alabilirsiniz 🙂

 

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

77 − 67 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.