8. Sınıf Cümle Türleri Testi PDF İndir (Yeni Müfredat)

Ortaokul 8. sınıf cümle türleri testi PDF formatında hazırlanarak LGS çalışmalarını sürdüren öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Ayrıca konu kavrama testi olarak kullanılabilecek olan 8. sınıf cümle türleri testi PDF olarak yazımızın devamında indirebilirsiniz.

Cümle türleri konusu Türkçe dersinde 4 ana başlıkta inceleniyor. Aşağıda listelenen konu başlıkları ile ilgili soruları cümle türleri PDF testleri içerisinde bulabileceksiniz.

1) Yüklemin Türüne Göre Cümleler
a) fiil (eylem) cümlesi
b) isim (ad) cümlesi
2) Yüklemin Yerine Göre Cümleler
a) kurallı cümle
b) devrik cümle
c) eksiltili cümle
3) Anlamlarına Göre Cümleler
a) olumlu cümle
b) olumsuz cümle
c) soru cümlesi
d) ünlem cümlesi
4) Yapılarına Göre Cümleler
a) basit cümle
b) birleşik cümle
c) sıralı cümle
d) bağlı cümle
8. sınıf cümle türleri PDF test indir

Cümleler özelliklerine göre farklı sınıflara ayrılırlar. Bu ayrımı daha verimli halde kavrayabilmek için bu konuda test çözmek gerekir. Özellikle ortaokul 8. sınıf öğrencileri merkezi sınavlara hazırlanırken bu konuda PDF test kaynağı bulmakta zorlanıyordu. Bu yüzden bu yazımızda 8. sınıf cümle türleri testi PDF indir ve çöz şeklinde bir arşiv oluşturduk.

Geçmiş yıllarda LGS’de çıkmış cümle türleri sorularına baktığımızda bu sayının oldukça fazla olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden 2020 ve 2021 LGS’de çıkacak cümle türleri sorularını yeni MEB müfredatına göre derledik. Özellikle olumlu-olumsuz cümle testleri, basit-birleşik cümle testleri, isim cümlesi-fiil cümlesine yönelik sorular sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Listelediğimiz testler içerisinde LGS’de çıkmış cümle çeşitleri soruları, kazanım testleri de yer almaktadır. Testler içerisinde çözemediğiniz soruları sitemizin soru sor-cevap al bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

8. sınıf cümle türleri testi PDF indir
8. sınıf cümle türleri testi PDF indir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul EtMetni Oku