7.Sınıf Matematik Denklem Problemleri

Denklem Problemleri 7.Sınıf Matematik

matematik denklem problemleri 7.sınıf, 7.sınıf denklemler konu anlatımı, matematik 7 sınıf denklem problemleri, matematik dersi denklemler konusu

 

Aşağıdaki problemleri denklem kurarak çözünüz.

 

1. Eylül’ün yaşı Damla’nın yaşından 4 fazladır. Gamze’nin yaşı da Eylül’ün yaşından 3 fazladır. Üçünün yaşları toplamı 35 ise ; Damla’nın yaşı kaçtır?

2. Bir annenin yaşı 38, kızının yaşı 12 dir. Kaç yıl sonra annenin yaşı kızının yaşının 3 katından 4 eksik olur?

3. Haydar’ın yaşı Ömer’in yaşının 4 katından 1 fazladır. 6 yıl sonra Haydar’ın yaşı Ömer’in yaşının 3 katından 2 eksik olacaktır. Buna göre, Haydar ve Ömer’in bugünkü yaşları toplamı kaçtır?

4. Ela’nın yaşı, Aybüke ile Nisa’nın yaşları toplamının 2 katına eşittir. Ela şimdiki yaşının 4 katına geldiğinde, Aybüke ile Nisa’nın yaşları toplamı, Ela’nın yaşının kaç katına eşit olur?

5. Hangi sayının 2 katının 15 eksiği,aynı sayının toplamaya göre tersine eşittir?

6. 5 katının 1 eksiği,1 fazlasının 4 katına eşit olan sayı kaçtır?

7. Arda’nın parası Nihat’ın parasının iki katıdır. Hamza’ın parası ise Arda ile Nihat’ın paraları toplamına eşittir. Üçünün paralarının toplamı 66 lira ise Nihat’ın kaç lirası vardır?

8. Nur Berrak, her gün bir önceki günden 10 sayfa fazla kitap okuyarak 360 sayfalık bir kitabı 5 günde bitirmiştir. Buna göre son gün kaç sayfa kitap okumuştur?

9. Su dolu bir kabın kütlesi 48 kg dır. Kaptaki suyun kütlesi, boş kabın kütlesinin 15 katı olduğuna göre boş kabın kütlesi kaç kg dır ?

10. Bir su kabı yarısı su ile dolu iken 24 kg ,tamamı su ile dolu iken 44 kg gelmektedir. Buna göre,bu kabın boş kütlesi kaç kg’dır?

11. Ardışık 3 sayının toplamı 186’dir. Bu sayıları bulunuz

12. Ardışık 3 çift sayının toplamı 96’dır. Bu sayıları bulunuz.

13. Ardışık 4 tek sayının toplamı 176’dır. Bu sayıları bulunuz.

 

14. Bir otelde iki ve üç yataklı toplam 35 oda vardır.Bu oteldeki toplam yatak sayısı 85 olduğuna göre,oteldeki üç yataklı oda sayısı kaçtır?

15. Bir kumbarada 1 TL’lik madeni ve 5 TL’lik kâğıt paralardan oluşan 32 adet para vardır. Bu kumbaradaki paraların toplam tutarı 80 TL ise, kumbarada kaç adet kâğıt para vardır?

16. Bir kreşte bulunan 17 çocuktan bazıları 3, bazıları 4 yaşındadır. Kreşte bulunan çocukların yaşları toplamı 59 ise, kreşte 3 yaşında kaç çocuk vardır?

17. Bir satıcının elinde bulunan 20çift çorabın bir kısmının çifti 3₺, diğerlerinin çifti 5₺‘dir. Satıcının elindeki çorapların toplam değeri 76₺ olduğuna göre 3₺’lik kaç çift çorabı bulunmaktadır?

18. Tümler iki açıdan biri diğerinin yarısıdır. Buna göre büyük açı kaç derecedir?

19. Bütünler iki açıdan biri diğerinin 3 katından 20 fazladır.. Buna göre küçük açı kaç derecedir?

20. Bir sınıftaki öğrenciler ikişerli oturursa 3 sıra boş kalıyor.Eğer herkes tek oturursa 15 öğrenci ayakta kalıyor.Buna göre sınıfta kaç sıra vardır?

21. Bir sınıftaki öğrenciler sıralara üçerli otururlarsa 1 sıra boş kalıyor, ikişerli otururlarsa 4 kişi ayakta kalıyor. Buna göre sınıfta kaç öğrenci vardır ?

22. Mine ile Dilay’ın toplam 20 tokası vardır. Mine tokalarının 4 tanesini Dilay’a verirse eşit sayıda tokaları oluyor. Buna göre Minenin başlangıçta kaç tokası vardı?

23. Bir kümesteki hindi ve tavşanların toplam ayak sayısı 50 dir. Bu kümeste toplam 16 tane hayvan olduğuna göre kaç tane hindi vardır?

24. 50 soruluk bir testte her doğru soru için 3 puan verilirken her yanlış soru için 2 puan siliniyor. Tüm soruları cevaplayan bir öğrenci 60 puan aldığına göre kaç soruya doğru cevap vermiştir ?

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.